Լոնդոնը չի մեղմացնի ռուսական նավթի նկատմամբ պատժամիջոցները
Մեծ Բրիտանիան չի մեղմացնի ռուսական նավթի նկատմամբ պատժամիջոցները: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ից, այդ մասին հայտարարել է Բրիտանիայի էներգետիկայի փոխնախարար Մայքլ Շենքսը։
ԱՄՆ-ն երկրներին թույլ է տվել գնել պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսական նավթ և նավթամթերք, որոնք մատակարարվում են ծովային ճանապարհով՝ փորձելով մեղմել Իրանի հետ հակամարտության տնտեսական հետևանքները։
Բրիտանացի նախարարը նախազգուշացրել է այս քայլի հետևանքների մասին. նրա խոսքով՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հնարավորություն է ստացել ավելի շատ միջոցներ ներդնել Ուկրաինայի դեմ պատերազմում։
«Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը ոչ մի դեպքում չի մեղմացնի Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները», - ասել է Շենքսը BBC Radio 4-ի Today ծրագրի եթերում։

Лондон не станет ослаблять санкции в отношении российской нефти
Великобритания не будет ослаблять санкции в отношении российской нефти. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на BBC, об этом заявил заместитель министра энергетики Великобритании Майкл Шэнкс.
США разрешили странам, находящимся под санкциями, покупать российскую нефть и нефтепродукты, поставляемые морским путем, в попытке смягчить экономические последствия конфликта с Ираном.
Британский министр предупредил о последствиях этого шага: по его словам, президент России Владимир Путин получил возможность вложить больше средств в войну против Украины.
«Правительство Великобритании ни при каких обстоятельствах не ослабит санкции в отношении России», — заявил Шэнкс в программе Today на BBC Radio 4.