Պարսից ծոցում գտնվող լցանավերի մոտավորապես 77%-ը շարունակում է կանգնած մնալ
Մարտի 6-ից մինչև 9-ը Հորմուզի նեղուցը հատել է միայն երկու նավթատար լցանավ և մեկ ապրանքատար նավ. Պարսից ծոցում գտնվող լցանավերի շուրջ 77%-ն առաջվա պես կանգնած է մնում խարիսխը գցած կամ կառանված է նավահանգստային տերմինալների կառանատեղիներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով «Էյլեր վերլուծական տեխնոլոգիաներ» ընկերության կողմից ծովային նավերի հսկման ծառայությունների հիման վրա պատրաստված մոնիթորինգային տվյալները։
Փորձագետների հաշվարկներով, Պարսից ծոցում գտնվող լցանավերի վրա ածխաջրածինների ծավալն աճել է մինչև 22,7 միլիոն տոննա, որից 17,3 միլիոն տոննան բաժին է ընկնում նավթին։ Ներկայում տարածաշրջանում գտնվում է 141 նավթատար լցանավ, 133 ապրանքատար նավ և 17 հեղուկացված բնական գազի լցանավ։
Նաև վերլուծաբանները հավելում են, որ ապրանքատար նավերը սկսել են ավելի ակտիվորեն բեռնվել նավթով։
«Լրացուցիչ նշում ենք, որ նավթի փոխաբեռնման ծավալները Պարսից ծոցում շարունակում են նորմալ մակարդակում մնալ միայն ԱՄԷ-ում այն դեպքում, երբ Սաուդյան Արաբիայում, Իրաքում և Քուվեյթում դրանք ավելի քան կրկնակի շեղվել են նորմալ ցուցանիշներից», - նշվել է նյութում։
Հորմուզի նեղուցը համարվում է աշխարհի կարևորագույն ծովային առևտրային ուղիներից մեկը և հանգուցային է նավթի տարանցման համար։ Նավթի և գազի համաշխարհային մատակարարումների մոտավորապես մեկ հինգերորդն անցնում է այդ նեղուցով: Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի գործողությունների պատճառով Թեհրանը թույլ չի տալիս լցանավերին և մյուս առևտրային նավերին, որոնք կապված են թշնամական երկրների հետ, անցնել Հորմուզի նեղուցով։

Около 77% танкеров, находящихся в Персидском заливе, продолжают стоять на якоре
С 6 по 9 марта через Ормузский пролив прошли всего два нефтяных танкера и одно грузовое судно. Около 77% танкеров в Персидском заливе остаются на якоре или пришвартованы в портовых терминалах. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает “Интерфакс” со ссылкой на данные мониторинга, подготовленные компанией “Эйлер аналитические технологии” на основе услуг отслеживания морских судов.
По оценкам экспертов, объем углеводородов на танкерах в Персидском заливе увеличился до 22,7 млн ​​тонн, из которых 17,3 млн тонн приходится на нефть. В настоящее время в регионе находятся 141 нефтяной танкер, 133 грузовых судна и 17 танкеров для сжиженного природного газа.
Также отмечается, что грузовые суда стали активнее загружаться нефтью.
“Дополнительно мы отмечаем, что объемы перевалки нефти в Персидском заливе продолжают держаться на нормальном уровне только в ОАЭ, в то время как в Саудовской Аравии, Ираке и Кувейте они более чем в 2 раза отклонились вниз от нормальных значений”, — отмечается в мониторинге.
Ормузский пролив - один из важнейших морских торговых путей в мире и ключевой узел транзита нефти. Примерно пятая часть мировых поставок нефти и газа проходит через этот пролив. Из-за действий США и Израиля, направленных против Ирана, Тегеран не разрешает танкерам и другим коммерческим судам, связанным с враждебными странами, проходить через Ормузский пролив.