Ժնևում ավարտվել է Իրանի ԱԳ նախարարի հանդիպումը Ռաֆայել Գրոսիի հետ
Շվեցարիայի Ժնև քաղաքում ավարտվել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Գրոսին գրել է X միկրոբլոգի իր էջում։
Just completed in-depth technical discussions with Iran’s Foreign Minister @araghchi in preparation for important negotiations scheduled for tomorrow in Geneva. pic.twitter.com/dBAinDrljc
— Rafael Mariano Grossi (@rafaelmgrossi) February 16, 2026
«Հենց նոր ավարտեցի Իրանի արտաքին գործերի նախարար Արաղչիի հետ խորը տեխնիկական քննարկումները՝ վաղը Ժնևում նախատեսված կարևոր բանակցությունների շրջանակում»,- նշել է նա։
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Թեհրանից մեկնել է Ժնև՝ մասնակցելու Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-ի հետ միջնորդավորված բանակցությունների երկրորդ փուլին, ինչպես նաև առանձին դիվանագիտական հանդիպումներ անցկացնելու նպատակով։
Նախարարության հայտարարության մեջ նշվել է, որ բանակցությունները նախատեսված են փետրվարի 17-ին և կանցկացվեն Օմանի միջնորդությամբ։
Փետրվարի սկզբին Իրանը և ԱՄՆ-ն վերսկսել են բանակցությունները՝ Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տասնամյակներ շարունակվող վեճը լուծելու և նոր ռազմական բախումը կանխելու նպատակով։

В Женеве завершилась встреча Рафаэля Гросси и Аббаса Арагчи
Встреча генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэля Гросси с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи завершилась в Женеве, Швейцария. Как сообщает «Арменпресс», об этом Гросси написал на своей странице в микроблоге X.
«Я только что завершил углубленные технические обсуждения с министром иностранных дел Ирана Арагчи в рамках важных переговоров, запланированных на завтра в Женеве», — отметил он.
Ранее МИД Ирана сообщил, что министр иностранных дел Аббас Арагчи вылетел из Тегерана в Женеву для участия во втором раунде переговоров при посредничестве США по иранской ядерной программе, а также для проведения отдельных дипломатических встреч.
В сообщении министерства отмечается, что переговоры запланированы на 17 февраля и пройдут при посредничестве Омана.
В начале февраля Иран и США возобновили переговоры, направленные на урегулирование многолетнего спора по поводу ядерной программы Тегерана и предотвращение нового военного конфликта.