Այս տարվա արեգակնային խավարումները տեսանելի չեն լինի Հայաստանից, կդիտվեն միայն լուսնայինները և աստղաթափերը. Արեգ Միքայելյան
Տիեզերքում տեղի ունենալիք որոշ երևույթների 2026 թվականին հնարավոր կլինի հետևել նաև Հայաստանի տարածքից: Սակայն մեզ համար նկատելի չի լինի, օրինակ, Արևի ամբողջական խավարումը: Ի՞նչ կարող ենք այս տարի տեսնել`մեր հայացքը դեպի երկինք ուղղելիս: Այս և այլ հարցերի մասին է «Արմենպրես»-ի հարցազրույցը Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանի հետ:
- Ո՞րն եք համարում 2025 թվականին Բյուրականի աստղադիտարանի գիտնականների կատարած ամենանշանակալի հետազոտությունը կամ հայտնագործությունը: Նմանապես ո՞րն էր, ըստ Ձեզ, աշխարհում ամենանշանակալի աստղագիտական իրադարձությունը նախորդ տարի:
- Լավ աշխատանքներ շատ ունենք, հայտնաբերել և հայտնաբերում ենք բազմաթիվ տիեզերական նոր օբյեկտներ: Սակայն կուզենայի առանձնացնել հատկապես մեր գլխավոր գիտաշխատող Գագիկ Տեր-Ղազարյանի աշխատությունը, որն արժանացավ բարձր գնահատականի և մեծ արձագանք ստացավ գիտական շրջանակներում: Հեղինակը սահմանել և հաշվարկել է աստղագիտական մարմինների հեռանալու իրական՝ «կինետիկ» արագությունը, ինչն այդ մարմինների «կարմիր շեղման» ցանկացած արժեքների դեպքում մշտապես փոքր է մնում «վակուումում լույսի տարածման» արագությունից: Այսպիսով, Գագիկ Տեր-Ղազարյանը, դրսևորելով հատուկ մոտեցում, ստեղծել է իր տեսությունը և լուծել Էյնշտեյնի «Հարաբերականության տեսության» մի կարևորագույն խնդիր, որի լուծումը 1915 թվականից մինչև անցյալ տարի չէր հաջողվում գտնել: Գագիկ Տեր-Ղազարյանի ներկայացրած համակարգում բոլոր արագություններն արդեն տեղավորվում են լույսի արագության ավելի ցածր տիրույթում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի սահմաններից դուրս տեղի ունեցած նշանակալի իրադարձություններին, ապա շատ եմ կարևորում Եվրոպական տիեզերական գործակալության Gaia տիեզերական դիտակի հաղորդած տվյալները, որոնք առավել մանրակրկիտ են ներկայացնում մեր գալակտիկայի պատկերը: Կան ևս մի քանի նշանակալի աշխատանքներ, բայց առավել տարածվածները հիմնականում առնչվում են մեծ տվյալների բազաներին:
- Վերջին շրջանում հաճախակի են հայտնվում Արեգակի վրա բարձրագույն կարգի բռնկումների մասին տեղեկություններ: Արևի նման ակտիվությունը սովորակա՞ն երևույթ է: Եթե ոչ՝ ինչո՞վ կարող է պայմանավորված լինել ու ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ մեր մոլորակի վրա:
- Արեգակի վրա միշտ են լինում բռնկումներ: Այս աստղն ունի ակտիվության որոշակի ցիկլ, որի հերթական բարձրակետը 2025 թվականին էր: Դրանով են պայմանավորված ուժեղ բռնկումները: Առաջիկա մոտավորապես 5.5 տարիներին ակտիվությունը հետզհետե կնվազի՝ հասնելով նվազագույն մակարդակի, որից հետո կսկսվի աճի հաջորդ փուլը:
Արեգակի առավելագույն ակտիվության փուլում առաջացող ուժեղ երկրամագնիսական փոթորիկները կարող են ոչ միայն վնասել տարբեր ենթակառուցվածքներ, այլև անդրադառնալ մարդկանց ինքնազգացողության վրա: Դրանց հանդեպ զգայուն են հատկապես սրտանոթային համակարգի հետ կապված խնդիրներ ունեցող մարդիկ: Կարող են շատանալ սրտի կաթվածների, անգամ, մահացության դեպքերը:
Բարեբախտաբար, Արեգակը փոփոխական վարքագիծ դրսևորող աստղ չէ՝ չի ունենում ճառագայթման մակարդակի պարբերական փոփոխություններ: Եթե Արեգակն էլ լիներ փոփոխական աստղ, ապա այդպիսի տատանումների պայմաններում Երկրի վրա կյանք չէր կարող լինել, որովհետև լուսատուի պայծառության կտրուկ աճը կհանգեցներ Երկրի վրա օդի ջերմաստիճանի և մյուս բոլոր ցուցանիշների փոփոխության: Այնպես որ, այս բռնկումների ուժը շատ չնչին է՝ Երկրի վրա գլոբալ փոփոխություններ չի առաջացնում:
- 2026 թվականին սպասվում է Արևի և Լուսնի երկուական խավարում: Ընդ որում, մարտի 3-ին լինելու է Լուսնի, իսկ օգոստոսի 12-ին՝ Արևի ամբողջական խավարում: Մեկ տարվա ընթացքում այդքան շատ խավարումներ հաճա՞խ են լինում: Դրանցից որո՞նց հնարավոր կլինի հետևել Հայաստանի տարածքից:
- Խավարումները սովորական երկրաչափական երևույթներ են՝ կապված Լուսնի, Երկրի և Արեգակի զբաղեցրած դիրքի հետ: Որոշ մարդիկ ունենում են խավարումների հետ կապված տագնապներ կամ փորձում են դրանցով պայմանավորել տարբեր իրադարձություններ: Այդ ամենն, իհարկե, անհիմն է:
Մեկ տարվա ընթացքում խավարումների նման հաճախականությունն էլ արտառոց չէ: Սովորաբար, լինում է Լուսնի և Արեգակի երկուական խավարում: Որոշ տարիների կարող է լինել նաև դրանից ավելին:
Արդեն փետրվարի 17-ին տեղի է ունենալու Արեգակի շրջանաձև խավարում: Մարտի 3-ին սպասվում է Լուսնի ամբողջական, իսկ օգոստոսի 28-ին՝ մասնակի խավարում: Օգոստոսի 12-ին էլ, ինչպես նշեցիք, տեղի է ունենալու Արեգակի ամբողջական խավարում:
Հայաստանի տարածքից այս տարի նկատելի կլինեն միայն Լուսնի խավարումները: Արևի խավարումները սովորաբար տեսանելի են լինում Երկրի սակավաթիվ վայրերում: Վիճակագրության համաձայն՝ կոնկրետ աշխարհագրական վայրում Արևի ամբողջական խավարումը հնարավոր է դիտել միջինում 200-300 տարին մեկ (Խմբ․՝ ըստ www. timeanddate.com մասնագիտացված կայքի՝ արեգակնային ամբողջական խավարմանը Հայաստանից հնարավոր կլինի հետևել միայն 2060 թվականի ապրիլի 30-ին):
Ի դեպ, օգոստոսի 12-ին Լուսնի խավարումը գործնականում իդեալական պայմաններ կստեղծի Պերսեիդների աստղաթափին կամ ասուպային հոսքին հետևելու համար: Ուժեղներից է նաև սովորաբար նոյեմբերի 17-ին տեղի ունեցող Լեոնիդների աստղաթափը: Ընդհանրապես, տարվա ընթացքում տեղի է ունենում մոտ 25 աստղաթափ:
- Փետրվարի վերջին երեկոյան երկնքում տեսանելի կլինեն միանգամից 6 մոլորակներ: Արդյո՞ք դա հազվագյուտ կամ արտառոց երևույթ է, կարո՞ղ է ազդեցություն ունենալ մարդկանց ինքնազգացողության, Երկրագնդի ենթակառուցվածքների կամ արհեստական արբանյակների վրա:
- Դա բավականին հազվադեպ նկատվող երևույթ է: Փետրվարի 28-ին սպասվում է այսպես կոչված մոլորակների շքերթ, բայց դա լինելու է փոքր շքերթ՝ միայն 4 մոլորակներ են մոտ լինելու միմյանց: Մյուս երկուսը նույնպես երևալու են երկնքում, սակայն հաջորդաբար շարվելու են 4-ը: Մոլորակները Արևի շուրջ պտտվում են տարբեր պարբերականությամբ, ըստ այդմ՝ հազվադեպ են իրար կողքի հայտնվում երկնքի որոշակի հատվածում: Օրինակ, վերջերս Լուսնին մոտ էր դիտվում Յուպիտերը: Այս ամենը հիմնականում գեղեցիկ, գրավիչ տեսարան է: Մարդկանց վրա մոլորակների ազդեցությունը բավականին թույլ է:
- Վերջերս լուրջ քննարկում էր ծավալվել 3I/ATLAS միջաստղային օբյեկտի վերաբերյալ: Ձեր կարծիքով, դա տիեզերական ի՞նչ մարմին է, ինչո՞վ են պայմանավորված դրա անոմալիաները՝ կապված նրա շուրջ փոշու և գազի ամպի փոփոխության, ինչպես նաև Արևին մոտակա կետով անցնելիս լուսապսակի լուսարձակման փոփոխության հետ:
- Գիտնականները տևական ժամանակ չէին կարողանում հասկանալ, թե տիեզերական ինչ մարմին է դա: Սկզբում շրջանառվում էր աստղային այլ համակարգից ներթափանցած գիսավոր լինելու տարբերակը (նման օբյեկտներ հազվադեպ է հաջողվում դիտել): Անգամ կասկածներ կային, որ կարող է արհեստական մարմին լինել: Հետագա ուսումնասիրությունների արդյունքում դա հերքվեց: Պարզվեց՝ սովորական տիեզերական մարմին է, որն առանձնապես վտանգ չի ներկայացնում մեր մոլորակի համար: Ինչ վերաբերում է անոմալիաներին, ապա տիեզերական օբյեկտներն, ամեն դեպքում, ունենում են տարբեր քիմիական կազմ: Ստանդարտներից յուրաքանչյուր շեղում միանգամից առաջացնում է գիտնականների հետաքրքրությունը, ուստի շատ հարցերի պատասխաններ, հավանաբար, կտան հետագա ուսումնասիրությունները:

В этом году с территории Армении будут видны только лунное затмение и звездопады: директор Бюраканской обсерватории Арег Микаелян
В 2026 году некоторые космическия явления будут заметны и с территории Армении. Но мы не увидим полное солнечное затмение. Что же мы можем увидеть в этом году, обратив взор к небу? Этот и другие вопросы были темой интервью с Арегом Микаеляном, директором Бюраканской обсерватории.
— Что Вы считаете наиболее значимым исследованием или открытием, сделанным учеными Бюраканской обсерватории в 2025 году? И также, какое, по Вашему мнению, было самым значимым астрономическим событием в мире в прошлом году?
— У нас много хорошей работы, мы открыли и продолжаем открывать множество новых космических объектов. Однако я хотел бы особо отметить работу нашего главного научного сотрудника Гагика Тер-Казаряна, которая была высоко оценена и получила большой отклик в научных кругах. Автор определил и рассчитал реальную, кинетическую скорость удаления астрономических тел, которая при любых значениях красного отклонения этих тел всегда остается меньше скорости распространения света в вакууме. Таким образом, Гагик Тер-Казарян, продемонстрировав особый подход, создал свою теорию и решил очень важную проблему теории относительности Эйнштейна, решение которой не удавалось найти с 1915 года до прошлого года. В системе, представленной Гагиком Тер-Газаряном, все скорости укладываются в нижний диапазон скорости света.
Что касается значительных событий, произошедших за пределами Армении, я придаю большое значение данным, полученным с помощью космического телескопа Gaia Европейского космического агентства, которые наиболее полно представляют картину нашей галактики. Есть и несколько других значительных работ, но наиболее распространенные из них в основном связаны с большими базами данных.
— В последнее время все чаще появляется информация о сильных вспышках на Солнце. Подобная активность Солнца обычное явление? Если нет, то в чем ее причина, и какое влияние оно может оказать на нашу планету?
— На Солнце всегда бывают вспышки. Эта звезда имеет определенный цикл активности, очередной пик которого пришелся на 2025 год. Именно это и вызывает сильные вспышки. В течение следующих 5,5 лет активность будет постепенно снижаться, достигая минимального уровня, после чего начнется следующая фаза роста активности.
Сильные геомагнитные бури, возникающие во время фазы максимальной солнечной активности, могут не только повредить различные инфраструктуры, но и повлиять на самочувствие людей. Особенно к ним восприимчивы люди с проблемами сердечно-сосудистой системы. Могут участиться случаи сердечных приступов и даже смертельных исходов.
К счастью, Солнце не является звездой, демонстрирующей переменное поведение, у него нет периодических изменений уровня излучения. Если бы Солнце было переменной звездой, то жизнь на Земле не могла бы существовать при таких колебаниях, поскольку резкое увеличение яркости светила привело бы к изменению температуры воздуха и всех других показателей на Земле. Таким образом, мощность этих вспышек очень мала, они не вызывают глобальных изменений на Земле.
— В 2026 году ожидаются по два затмения - солнечных и лунных. 3 марта произойдет полное лунное затмение, 12 августа — полное солнечное затмение. Часто ли происходят такие затмения в течение года? Которое из них можно будет наблюдать с территории Армении?
— Затмения — это обычные геометрические явления, связанные с положением Луны, Земли и Солнца. Некоторые люди испытывают тревогу по поводу затмений или пытаются связать с ними различные события. Все это, конечно, необоснованно.
Такая частота затмений в течение года не является чем-то необычным. Обычно происходит два затмения лунное и солнечное. В некоторые годы их может быть и больше.
Кольцевое солнечное затмение произойдет 17 февраля. Полное лунное затмение ожидается 3 марта, а частичное лунное затмение — 28 августа, полное солнечное затмение также произойдет 12 августа.
В этом году с территории Армении будут видны только лунные затмения. Солнечные затмения обычно наблюдаются лишь в немногих местах на Земле. По статистике, полное солнечное затмение можно наблюдать в определенном географическом месте в среднем раз в 200-300 лет. Полное солнечное затмение будет видно из Армении только 30 апреля 2060 года.
Кстати, лунное затмение 12 августа создаст практически идеальные условия для наблюдения за метеорным потоком Персеид. Метеорный поток Леонид, который обычно наблюдается 17 ноября, также является одним из самых сильных. В целом, в год бывает около 25 метеорных потоков.
- Вечером последнего дня февраля на небе одновременно будут видны 6 планет. Это редкое или обычное явление? Может ли оно повлиять на самоувствие людей, на инфраструктуры Земли или на искусственные спутники?
- Это довольно редкое явление. Ожидается оно 28 февраля. Это так называемый Парад планет, но это будет небольшой парад — всего 4 планеты будут находиться близко друг к другу. Две другие также будут видны на небе, но 4 выстроятся друг за другом. Планеты вращаются вокруг Солнца с разными интервалами, поэтому они редко появляются рядом друг с другом в определенной части неба. Например, недавно Юпитер наблюдался вблизи Луны. Все это в основном красивое, привлекательное зрелище. Влияние планет на людей довольно слабое.
— Недавно разгорелась серьезная дискуссия о межзвездном объекте 3I/ATLAS. Что это за космическое тело, чем обусловлены его аномалии, связанные с изменением пылевого и газового облака вокруг него, а также изменением светимости при прохождении вблизи Солнца.
— Долгое время ученые не могли понять, что это за космическое тело. Первоначально циркулировала версия о комете, проникшей из другой звездной системы (такие объекты наблюдаются редко). Возникали даже подозрения, что это может быть искусственное тело. В результате дальнейших исследований это было опровергнуто. Выяснилось, что это обычное космическое тело, не представляющее особой опасности для нашей планеты. Что касается аномалий, то космические объекты, в любом случае, имеют разный химический состав. Каждое отклонение от стандартов сразу же вызывает интерес ученых, поэтому дальнейшие исследования, вероятно, дадут ответы на многие вопросы.