Հայ գիտնականը նոմինացվել է Միջազգային հետազոտությունների ասոցիացիայի (ISA)-ի Կառավարման խորհրդի ընտրություններում
«Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի հիմնադիր տնօրեն, «Ռութլեջի Եվրասիական աշխարհաքաղաքականության հետազոտությունների» գրքերի շարքի հիմնադիր խմբագիր, դոկտոր, դոցենտ Մհեր Սահակյանը նոմինացվել է Միջազգային հետազոտությունների ասոցիացիայի (International Studies Association, ISA) Կառավարման խորհրդի (Governing Council) At-Large Representative պաշտոնի ընտրություններին մասնակցելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը։
Աշխարհի տարբեր երկրներից ներկայացված թեկնածությունների քննարկումից հետո ISA-ի առաջադրումների հանձնաժողովը հրապարակել է 2026 թվականի ընտրությունների At-Large Representative պաշտոնի համար հաստատել է ընդամենը յոթ թեկնածուի, որոնց թվում է նաև հայ գիտնական Մհեր Սահակյանը։
Հանձնաժողովի հաղորդագրության համաձայն՝ թեկնածուներն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով նրանց գիտական ձեռքբերումները, մասնագիտական հեղինակությունը, բազմակարծության և գիտական արժեքներին նվիրվածությունը և Միջազգային հետազոտությունների ասոցիացիային մատուցած ծառայությունները։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է նոմինացվել Միջազգային հետազոտությունների ասոցիացիայի Կառավարման խորհրդի անդամի պաշտոնի համար։ Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ գործընկերներին, ընկերներին և բոլոր այն մարդկանց, որոնց աջակցությունն ու վստահությունը կարևոր դեր են ունեցել այս ձեռքբերման գործում»,-ասել է Մհեր Սահակյանը։
ԱՄՆ-ում տեղակայված Միջազգային հետազոտությունների ասոցիացիան (ISA) միջազգային հարաբերությունների, համաշխարհային քաղաքականության և հարակից ոլորտների ամենահեղինակավոր ակադեմիական կազմակերպություններից մեկն է։ Ասոցիացիան միավորում է հազարավոր գիտնականների, հետազոտողների և փորձագետների աշխարհի տարբեր երկրներից։
ISA-ի Կառավարման խորհուրդը կազմակերպության գլխավոր ղեկավար մարմինն է, որը մասնակցում է ասոցիացիայի ռազմավարական զարգացման, ակադեմիական քաղաքականության ձևավորման և միջազգային համագործակցության հիմնական ուղղությունների մշակմանը։
Մհեր Սահակյանը միջազգային հարաբերությունների, Չինաստանի արտաքին քաղաքականության, Եվրասիական աշխարհաքաղաքականության ճանաչված մասնագետ է, բազմաթիվ գիտական աշխատությունների հեղինակ և միջազգային ակադեմիական համագործակցության ակտիվ ջատագով։ Նրա վերջին գիրքը՝ Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia, տպագրվել է Բրիտակա Taylor & Francis-ի կողմից: Որպես այցելու դասախոս դասավանդում է նաև չինական և ֆրանսիական բուհերում: 2024-2025 թվականներին Մհեր Սահակյանը Ֆուլբրայթի ծրագրի շրջանակում որպես այցելու գիտաշխատող հետազոտություն է կատարել Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի Առաջատար միջազգային հետազոտությունների դպրոցում (SAIS), իսկ 2020-2022 թվականներին եղել է Հոնկոնգի համալսարանի AsiaGlobal Fellow։

Mher D. Sahakyan nominated for ISA Governing Council At-Large Representative position
Dr. Mher D. Sahakyan, Director of the China-Eurasia Council for Political and Strategic Research and Founding Editor of the Routledge Research in Eurasian Geopolitics book series, has been nominated as a candidate for the position of At-Large Representative on the Governing Council of the International Studies Association (ISA).
Following consideration of nominations from various countries, the ISA Nominating Committee selected seven candidates for the At-Large Representative position, including Armenian scholar Mher D. Sahakyan.
The candidates were selected based on their scholarly achievements, professional standing, commitment to diversity and academic values, and service to the International Studies Association.
“It is a great honor for me to be nominated for the position of member of the Governing Council of the International Studies Association. I would like to thank my colleagues, friends, and all those whose support and trust have played an important role in this achievement,” Mher D. Sahakyan said, according to a press release from the China-Eurasia Council for Political and Strategic Research.
The International Studies Association (ISA), based in the United States, is an academic organization dedicated to the study of international, transnational and global affairs. The association brings together scholars, practitioners, policy experts and other specialists from around the world.
The ISA Governing Council is the association’s principal governing body and is involved in its strategic development, academic policies and other key areas of organizational activity.
Mher D. Sahakyan is a recognized specialist in international relations, China’s foreign policy and Eurasian geopolitics, as well as the author of numerous scholarly works and an active advocate of international academic cooperation. His latest book, Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia, was published by Taylor & Francis in the UK. He also teaches as a visiting lecturer at universities in China and France. In 2024–2025, as part of the Fulbright Program, Sahakyan conducted research as a visiting scholar at the School of Advanced International Studies (SAIS) at Johns Hopkins University. From 2020 to 2022, he was an AsiaGlobal Fellow at the University of Hong Kong.