Taylor & Francis-ը հրատարակել է Մհեր Սահակյանի և Քեվին Լոյի խմբագրած «Չինաստանի Մեկ գոտի, մեկ Ճանապարհ նախաձեռնությունը Եվրասիայում Ռոութլեջի ձեռնարկը» դիրքը
Բրիտանական Taylor & Francis-ը հրատարակել է «Չինաստանի Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ նախաձեռնությունը Եվրասիայում Ռոութլեջի ձեռնարկը» գիրքը, որը նախաձեռնել և խմբագրել են Մհեր Դ. Սահակյանը և Քեվին Լոն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գիրքը ներկայացնում է չինական նախաձեռնության ազդեցությունը եվրասիական մայրցամաքում․ տասը բաժիններով բացատրվում են աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական գործընթացները՝ վեց հիմնական տնտեսական միջանցքներում, որոնք գտնվում են Եվրոպայում և Ասիայում։
Գիտնականները ստեղծել են գիրք, որը հետաքրքրելու է քաղաքական գործիչներին, գործարարներին, գիտնականներին և ուսանողներին՝ տարածաշրջանային հետազոտությունների, կիբեռանվտանգության, թվայնացման, տնտեսագիտության, անվտանգության ուսումնասիրությունների, միջազգային առևտրի, արտաքին քաղաքականության, գլոբալ կառավարման և միջազգային կազմակերպությունների ոլորտներում։
Չինաստանի Ժողովրդական համալսարանի Համաշխարհային սոցիալիզմի ինստիտուտի տնօրեն, Միջազգային հարաբերությունների դպրոցի պրոֆեսոր Յունթիեն Ջընը նշել է․
«Մհեր Դ. Սահակյանն ու Քեվին Լոն միավորել են գիտնականներին աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններից՝ ներկայացնելու արևելքի, արևմուտքի, հյուսիսի և հարավի բոլոր ձայները։ Հեղինակները վերլուծել են «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության միջանցքները՝ առաջարկելով հետագա զարգացման ուղիներ։ Իմ կարծիքով՝ այս նոր ձեռնարկի առանձնահատկությունները համապատասխանում են գլոբալ նախաձեռնությունների համադրման բովանդակությանը, ինչը լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում հետազոտությունների համար։ Անկասկած, բազմաբևեռ համաշխարհային կարգի 2.0 պայմաններում Routledge-ի այս ձեռնարկը, որը ներկայացնում է եվրասիական և դրա սահմաններից դուրս գտնվող գիտական շրջանակների համագործակցությունը, գիտական մեծ արժեք և ներշնչանք կբերի համաշխարհային ընթերցողին՝ առաջարկելով նոր գաղափարներ և հետազոտություններ»։
ԱՄԷ-ի Անվար Գարգաշ դիվանագիտական ակադեմիայի հետազոտությունների և վերլուծության կենտրոնի տնօրեն Նարայանափպա Ջանարդհանը նկատել է․
«Աշխարհում ուժերի փոփոխությանը հարմարվելու նպատակով տարածքային ոչ համաչափ դասավորությունների պայմաններում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը շարունակում է մնալ «վերագլոբալացման» գլխավոր օրինակ։ Իր 3.0 տարբերակում այս «դարի նախագիծը» ներառում է ոչ միայն հին և նոր տնտեսական արժեք, այլև մշակութային, քաղաքական, տիեզերական և անվտանգության դինամիկա։ Routledge-ի այս ձեռնարկը հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես է նախաձեռնությունը նպաստում Ասիայի՝ Եվրասիայում ինտեգրմանը։ Այն ընդգծում է նաև չինական նախաձեռնության համաշխարհային նշանակությունը՝ չնայած ԱՄՆ-ի նոր քաղաքական իրողություններին և Չինաստանի տնտեսական դանդաղման մտահոգություններին։ Վերջապես, «միջանցքայնացման» այս դարաշրջանում ձեռնարկի հեղինակները վերահաստատում են սկզբունքը․ «Կարևոր չէ՝ կատուն սև է, թե սպիտակ, կարևորը՝ մկնիկ բռնի»։
Հոնկոնգի Բապտիստական համալսարանի Արևելք–Արևմուտք հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, աշխարհագրության ասոցացված պրոֆեսոր Քեվին Լոն նշել է․
«Routledge-ի այս ձեռնարկը ժամանակին և միջառարկայական քննարկում է ներկայացնում այն մասին, թե ինչպես «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ»-ը կարող է խթանել եվրասիական կապակցվածությունը, ենթակառուցվածքների զարգացումը և կայուն զարգացումը, ինչ հիմնական մարտահրավերների է բախվում և ինչպես կարելի է դրանք հաղթահարել։ Գիրքը բաղկացած է տասը բաժնից՝ ներառելով 29 գլուխ, միավորելով տարբեր եվրասիական երկրների գիտնականների ջանքերը։ Այն խորքային վերլուծում է Չինաստանի և եվրասիական երկրների քաղաքական, տնտեսական և մշակութային փոխգործակցությունը։ Հուսով ենք՝ գիրքը արժեքավոր տեղեկություններ և մտքեր կտրամադրի գիտնականներին, քաղաքական գործիչներին և բոլոր հետաքրքրված ընթերցողներին՝ օգնելով գտնել համագործակցության և զարգացման լավագույն ուղիներ։ Վերջում ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել բոլոր գիտնականներին, փորձագետներին և գործընկերներին, որոնց նվիրումը և իմաստությունը հնարավոր դարձրեցին այս աշխատանքը»։
«Չինաստան–Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի տնօրեն Մհեր Դ. Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Routledge-ի ձեռնարկի բոլոր հեղինակներին՝ այս արդյունքի համար ներդրած քրտնաջան աշխատանքի և նվիրվածության համար։ Նրա խոսքով՝ այս գիտական ձեռքբերումը արդյունք է 23 երկրի գիտնականների թիմային աշխատանքի և համագործակցության։ Սահակյանն ընդգծել է․
«Մեր ուժն ակադեմիական բազմազանությունն է, որը հնարավորություն է տալիս թիմային համախմբված աշխատանքի շնորհիվ ստեղծել հավասարակշռված հետազոտություն, որտեղ յուրաքանչյուր ձայն լսելի է»։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Ռոբ Սորսբիին, Routledge-ի թիմին և այլ գործընկերներին՝ աջակցության և խորհուրդների համար։

Taylor & Francis опубликовало знаковый Справочник Routledge “Инициатива Китая Один пояс, один путь в Евразии”/ под редакцией Мгера Д. Саакяна и Кевина Ло
15 сентября 2025 года британская издательство Taylor & Francis опубликовало “Справочник Routledge “Инициатива Китая Один пояс, один путь в Евразии”, подготовленный и отредактированный Мгером Д. Саакяном и Кевином Ло.
Как сообщает “Арменпресс”, в книге рассматривается влияние китайской инициативы на евразийский континент. Десять разделов посвящены геополитическим и геоэкономическим процессам в шести основных экономических коридорах Европы и Азии.
Ученые с Востока, Запада, Севера и Юга объединились, чтобы проанализировать концепцию инициативы “Один пояс, один путь” и создать труд, представляющий интерес для политиков, бизнесменов, исследователей и студентов в области регионоведения, кибербезопасности, цифровизации, экономики, исследований безопасности, международной торговли, внешней политики, глобального управления и международных организаций.
Как отметил профессор Школы международных исследований и директор Института мирового социализма Народного университета Китая Юньтянь Чжэн:
“Мгер Д. Саакян и Кевин Ло объединили ученых из разных частей мира, чтобы представить голоса Востока, Запада, Севера и Юга. Авторы проанализировали коридоры инициативы “Один пояс, один путь” и предложили рекомендации по ее дальнейшему развитию. На мой взгляд, особенности нового справочника соответствуют сути сопряжения глобальных инициатив, что открывает дополнительные возможности для дальнейших исследований. Нет сомнений, что в условиях многополярного мирового порядка 2.0 “Справочник Routledge Инициатива Китая Один пояс, один путь в Евразии", представляющий сотрудничество ученых Евразии и за ее пределами, обеспечит научное развитие и вдохновение для мировой аудитории, предложив новые идеи и исследования”.
Директор Центра исследований и анализа Дипломатической академии Анвара Гаргаша (ОАЭ) Нараянаппа Джанардан отметил:
“На фоне территориально несоразмерных структур, набирающих силу как способ приспособления к меняющемуся мировому балансу, инициатива “Один пояс, один путь” продолжает оставаться индикатором “переглобализации”. В своем облике 3.0 этот “проект века” охватывает не только старую и новую экономическую ценность, но и культурные, политические, космические и оборонные аспекты. “Справочник Routledge Инициатива Китая Один пояс, один путь в Евразии” убедительно показывает, как инициатива способствует превращению Азии в Евразию и далее, создавая многоуровневую и многосетевую экосистему. Он также подчеркивает значимость инициативы как глобального феномена, несмотря на новые политические реалии в США и опасения по поводу замедления китайской экономики. Наконец, в эпоху “коридоризации” авторы справочника подтверждают известную истину: “Неважно, какого цвета кошка — черная или белая, главное, чтобы ловила мышей”.
Заведующий кафедрой и доцент географии, директор Института исследований Восток–Запад имени Дэвида Лэма при Гонконгском баптистском университете Кевин Ло отметил:
“Справочник Routledge Инициатива Китая Один пояс, один путь в Евразии” представляет своевременное и междисциплинарное обсуждение того, как инициатива может способствовать евразийской связанности, развитию инфраструктуры и устойчивому развитию; какие основные вызовы стоят перед ней и как их преодолеть. Книга разделена на десять частей и включает 29 глав, объединяющих усилия и мудрость ученых из разных стран Евразии. Она предлагает глубокий анализ взаимодействия и сотрудничества Китая и стран Евразии в политической, экономической и культурной плоскости. Мы надеемся, что этот труд станет ценным источником знаний и идей для ученых, политиков и всех интересующихся инициативой, помогая находить лучшие пути сотрудничества и развития. В заключение мы благодарим всех исследователей, экспертов и партнеров, участвовавших в подготовке и редактировании этой книги. Именно ваша преданность и мудрость сделали этот труд возможным".
Директор Совета политических и стратегических исследований “Китай–Евразия” Мгер Д. Саакян выразил благодарность всем авторам Справочника Routledge “Инициатива Китая Один пояс, один путь в Евразии”, вложившим много труда и усилий для достижения этого результата. По его словам, это научное достижение стало возможным благодаря командной работе и сотрудничеству исследователей из 23 стран.
Саакян отметил: “Нашей силой является академическое разнообразие, которое обеспечивает сбалансированное и объединенное исследование, где каждый голос услышан”.