Չինագետ Մհեր Սահակյանի կարծիքով՝ Չինաստանը մի շարք հետաքրքրություններ ունի Մերձավոր Արևելքի երկրներում և նրան նախևառաջ հետաքրքրում են տարածաշրջանի էներգակիրները, որոնք անհրաժեշտ են սեփական տնտեսությունը զարգացնելու համար։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում  Մհեր Սահակյանն անդրադարձավ Մերձավոր Արևելքում Չինաստանի շահերին և այնտեղ ընթացող հակամարտության նկատմամբ չինական կողմի մոտեցումներին։
«Չինաստանն իր էներգակիրների զգալի մասը վերցնում է հենց Պարսից ծոցի երկրներից՝ Իրանից, Քուվեյթից, Սաուդյան Արաբիայից և այլ պետություններից, ուստի սեփական տնտեսության զարգացումն ունի ռազմավարական նշանակություն, ինչի պահպանումը պաշտոնական Պեկինի համար չափազանց կարևոր է։ Դա կապված է նաև համապարփակ անվտանգության հետ։ Երկրորդ հանգամանքն այն է, որ եթե Չինաստանը ներկրում է էներգակիրներ, ապա նրա համար կարևոր է լոգիստիկ կապուղիների անխափան աշխատանքը, որովհետև Չինաստանը հսկայական ծավալներով իր ապրանքները վաճառում է մերձավորարևելյան շուկաներում։ Այս պատերազմն այդ առումով առաջացնում է զգալի խնդիրներ, քանի որ փակվել է Հորմուզի նեղուցը»,- ասաց Սահակյանը։
Նա հավելեց, որ Պեկինը շահագրգռված է նեղուցի շուտափույթ բացմամբ և հակամարտության խաղաղ լուծմամբ։ Ըստ նրա՝ Չինաստանին առաջնահերթ հետաքրքրում է տնտեսական անխափան կապը տարածաշրջանի հետ, ինչը հնարավոր է միայն խաղաղ պայմաններում։
«Պաշտոնական Պեկինն առհասարակ ցուցաբերում է չեզոք մոտեցում, քանզի ռազմավարական համագործակցություն ունի թե՛ արաբական երկրների, թե՛ Իրանի հետ, հետևաբար փորձում է շատ զգույշ խաղալ ու դիրքավորվել՝ չկորցնելով իր գործընկերներին։ Թեև Իրանն ու Չինաստանն ունեն ռազմավարական բնույթի սերտ համագործակցություն, Իրանը նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և ԲՐԻԿՍ-ի անդամ է, սակայն նշված երկու պետությունների հարաբերությունները չեն վերաճել դաշնակցական մակարդակի։ Կան որոշակի տարաձայնություններ։ Օրինակ՝ Իրանը հարվածում է արաբական երկրներին, որոնք ևս Չինաստանի գործընկերներն են, և փակ է պահում Հորմուզի նեղուցը, որով, ի թիվս այլոց, նավարկում են չինական նավերը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Չինաստան կատարելիք այցին, չինագետն ընդգծեց, որ օրակարգում անշուշտ կլինի Մերձավոր Արևելքում առկա իրավիճակի քննարկումը, Իրանի հետ կապված խնդիրները, սակայն  երկու կողմերն էլ, ըստ նրա, ունեն նաև իրենց հարաբերություններում առկա խնդրահարույց հարցեր՝ սկսած տեխնոլոգիաների առքուվաճառքից, տնտեսական սուր հակասություններից, վերջացրած մաքսային սակագներով։
«Հորմուզի նեղուցի բացման հարցը նույնպես կարևոր է։ Թրամփը հայտարարեց, որ եթե իրանական կողմը զիջումների չգնա, ապա իրենք էլ իրենց կողմից բլոկադայի կենթարկեն Հորմուզի նեղուցը։ Բայց դա ամենևին չի բխում Չինաստանի շահերից։ Նույնիսկ եթե Իրանը դեմ չէ չինական նավերի ելումուտին, այդուհանդերձ, պատերազմական գործողությունների պարագայում բնականոն նավարկության մասին խոսք լինել չի կարող։ Ի դեպ, վառելիքի գները թանկացել են նաև Չինաստանում։ Վերջին տարիներին պատժամիջոցների պատճառով Իրանից էներգակիրների ներմուծումը Չինաստան եղել է սահմանափակ, սակայն չինական կողմն ունի այլընտրանքային տարբերակներ և ամբողջովին կախված չէ միայն Մերձավոր Արևելքից։ Չինաստանը ՌԴ-ի հետ արդեն իսկ ստեղծել է համագործակցության հզոր պայմանագրային դաշտ։ Կան նավթամուղներ ու գազամուղներ, որոնք Ռուսաստանից անմիջականորեն էներգակիրներ են մղում դեպի Չինաստան։ Վերջինս զարգացնում է հարաբերությունները նաև Կենտրոնական Ասիայի մյուս հարևան երկրների հետ՝ գնումներ կատարելով նաև աֆրիկյան պետություններից»,- մանրամասնեց Սահակյանը
Նրա դիտարկմամբ՝ չինական և ամերիկյան  տնտեսությունները զգալիորեն փողկապակցված են համաշխարհային տնտեսության հետ, հետևաբար երբ էներգակիրների գները բարձրանում են, նույն երևույթը տեղի է ունենում նշված գերտերություններում։ ԱՄՆ-ն այսօր աշխարհում էներգակիրներ արտադրող ամենամեծ երկրներից մեկն է և արտահանում է Եվրոպա ու այլ տարածաշրջաններ, բայց նույնիսկ այդ պարագայում վառելիքի թանկացումներն ԱՄՆ-ում դարձել են անխուսափելի՝ պայմանավորված համաշխարհային շուկայում առկա իրադրությամբ։
Խոսելով մերձավորարևելյան հակամարտության հանգուցալուծման գործում Չինաստանի միջնորդական դերակատարության մասին՝ Սահակյանը նշեց, որ Չինաստանն այդ հարցում էլ միայնակ հանդես չեկավ, աշխատեց Պակիստանի հետ, հանդես եկավ համատեղ հայտարարությամբ, որը պարունակում էր Հորմուզի նեղուցն անհապաղ բացելու կետ։

Синолог (китаист) Мгер Саакян считает, что Китай имеет свои интересы в странах Ближнего Востока и в первую очередь - это энергетические ресурсы региона, необходимые для развития его экономики.
В беседе с “Арменпресс” Мгер Саакян обрисовал интересы Китая на Ближнем Востоке и подходы китайской стороны к продолжающемуся там конфликту.
“Значительная часть энергетических ресурсов Китая поступает из стран Персидского залива - Ирана, Кувейта, Саудовской Аравии и других государств, следовательно развитие своей экономики для Китая имеет стратегическое значение, поддерживание которого крайне важно для официального Пекина. Это также связано с всесторонней безопасностью. Второе обстоятельство заключается в том, что если Китай импортирует энергетические ресурсы, то для него важна бесперебойная работа логистических каналов, поскольку Китай продает свои товары в огромных объемах на рынках Ближнего Востока. Эта война создает значительные проблемы в этом отношении, поскольку Ормузский пролив закрыт”, — объяснил Саакян.
Он добавил, что Пекин заинтересован в скорейшем открытии пролива и мирном разрешении конфликта. Китай в первую очередь заинтересован в бесперебойных экономических связях с регионом, что возможно только в мирных условиях.
“Официальный Пекин в целом проявляет нейтральный подход, поскольку имеет стратегическое сотрудничество как с арабскими странами, так и с Ираном, поэтому он старается действовать очень осторожно и позиционировать себя, не теряя своих партнеров. Хотя Иран и Китай имеют тесное стратегическое сотрудничество, Иран также является членом Шанхайской организации сотрудничества и БРИКС, отношения между двумя государствами не переросли до союзнического уровня. Существуют определенные разногласия. К слову, Иран наносит удары по арабским странам, которые также являются партнерами Китая, и держит Ормузский пролив закрытым, через который, среди прочих, проходят и китайские суда”, — отметил наш собеседник.
Касаясь предстоящего визита президента США Дональда Трампа в Китай, синолог подчеркнул, что в повестке дня, безусловно, будут обсуждение текущей ситуации на Ближнем Востоке и вопросы, связанные с Ираном, однако обе стороны имеют и проблемные вопросы в отношениях, начиная от купли-продажи технологий и заканчивая острыми экономическими противоречиями и таможенными пошлинами.
“Важен и вопрос открытия Ормузского пролива. Трамп заявил, что если иранская сторона не пойдет на уступки, то и они заблокирует Ормузский пролив. Но это совершенно не в интересах Китая. Даже если Иран не против входа в пролив китайских судов, тем не менее, в случае боевых действий о нормальном судоходстве не может быть и речи. Кстати, в Китае также выросли цены на топливо. В последние годы из-за санкций импорт энергоносителей из Ирана в Китай был довольно ограничен. Хотя Китай имеет и альтернативные варианты, и он не зависит полностью от Ближнего Востока. Китай уже создал мощную договорную основу для сотрудничества с Россией. Есть нефтепроводы и газопроводы, которые напрямую доставляют энергоносители из России в Китай. Он развивает отношения и с другими соседними странами Центральной Азии, делат закупки и у африканских государств”, — уточнил Саакян.
Он считает, что китайская и американская экономики в значительной степени связаны с мировой экономикой, поэтому, когда цены на энергоносители растут, то же самое происходит и в этих сверхдержавах. Сегодня США являются одной из крупнейших стран-производителей энергоносителей в мире и экспортируют их в Европу и другие регионы, но даже при этом   повышение цен на топливо в США стало неизбежным из-за ситуации на мировом рынке.
Говоря о посреднической роли Китая в урегулировании ближневосточного конфликта, Саакян отметил, что Китай действовал в этом вопросе не в одиночку, а сотрудничал с Пакистаном и выступил с совместным заявлением, включающим пункт о немедленном открытии Ормузского пролива.
“В целом, роль Китая в этом вопросе не следует ни недооценивать, ни переоценивать”, — заключил синолог.