«Տելեկոմ Արմենիա»-ի և «Ազերտելեկոմ»-ի համաձայնագրով տվյալների փոխանակում չի նախատեսվում, ազգային անվտանգության որևէ ռիսկ չկա. Ալեքսանդր Եսայան
«Տելեկոմ Արմենիա»-ի և «Ազերտելեկոմ»-ի միջև նախօրեին ստորագրված համաձայնագրով՝ հայկական ընկերությունը կոմերցիոն հիմունքներով տարանցիկ ինտերնետի մատակարարում է իրականացնելու Նախիջևան-Ադրբեջան ուղղություններով։ Սա բացառապես բիզնես գործարք է, որն ազգային անվտանգությանն առնչվող որևէ ռիսկ չի առաջացնում։
Փարատելով գործարքի վերաբերյալ Հայաստանի հանրության մտահոգությունները՝ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց Team Telecom Armenia-ի համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
- Ադրբեջանի ո՞ր հատվածին է նախատեսվում ինտերնետ տրաֆիկ ապահովել ստորագրված պայմանագրով և ի՞նչ ծավալի կամ հզորության տրաֆիկի մասին է խոսքը։
- Ապահովում ենք տրաֆիկի տարանցում Նախիջևան-Ադրբեջան ուղղություններով։ Այսինքն՝ Team Telecom Armenia-ն ինտերնետ տրաֆիկ է վաճառելու Ադրբեջանին: Հարկ է նշել, որ միջազգային կապուղիները գործում են որպես փոխլրացնող երթուղիներ։ Ժամանակակից հեռահաղորդակցական ցանցերում տրաֆիկը կարող է փոխանցվել տարբեր ուղղություններով՝ կախված տեխնիկական և օպերացիոն պայմաններից։
Նոր միացումները ընդլայնում են հասանելի հնարավորությունները և մեծացնում ցանցի ճկունությունը։ Տրանզիտ ծառայությունների տրամադրման համար ցանցերը միմյանց հետ պետք է ունենան ֆիզիկական համակցում սարքավորումների, մալուխների մակարդակով։
Սա ինտերնետ ծառայություն չէ, տվյալների տրանզիտի ծառայություն է, որը իրականացվում է կետից կետ՝ DWDM տեխնոլոգիայով: Ադրբեջանական կողմը հասանելիություն կստանա վայրկյանում 100 գիգաբայթ արագության մալուխին, այլ ոչ թե տվյալներին։
- Գործարքը չունի՞ ազգային անվտանգությանն առնչվող ռիսկեր։
- Ինտերնետն այնպես է աշխատում, որ աշխարհում գործող բոլոր հանգույցները իրար հետ կապ ունեն։ Այս համագործակցությունը չի նախատեսում երկրների միջև տվյալների փոխանակում, սա պարզապես ինտերնետի տրանզիտի պայմանագիր է:
Քանի որ ինտերնետ տրաֆիկի վաճառքը հիմնականում իրականացվելու է «Տելեկոմ Արմենիա»-ից՝ դիմացի կողմի համար պոտենցիալ ռիսկերն ավելի բարձր են: Հեռահաղորդակցական ենթակառուցվածքների նախագծման և շահագործման ընթացքում անվտանգության պահանջները մշտապես առաջնահերթություն են: Նոր կապուղիների ստեղծման նպատակն է բարձրացնել ցանցի դիմակայունությունը և նվազեցնել կախվածությունը առանձին ուղղություններից՝ ապահովելով ավելի բազմազան և կայուն ենթակառուցվածք։
- Կարելի՞ է ասել, որ սա զուտ բիզնես գործարք է, որում հայկական կողմի շահը բացառապես ֆինանսական է։
- Այո, բիզնես գործարք է, համաձայնագիրը կոմերցիոն հիմունքներով է: Միաժամանակ, ավելի մեծ միջազգային թողունակությունը և լրացուցիչ երթուղիները նպաստում են ծառայությունների ավելի բարձր կայունությանը, ցանցի կայունությանը և միջազգային կապի որակի բարելավմանը։
- Արդյո՞ք համաձայնագիրը կարելի է դիտարկել TRIPP-ի տրամաբանության ներքո։
- Ոչ, այս համագործակցությունը բացառապես երկու մասնավոր ընկերությունների միջև պայմանավորվածություն է, և որևէ փոխկապակցվածություն չունի ո՛չ TRIPP-ի, ո՛չ էլ միջպետական այլ նախագծերի հետ։ Այս նախագծով մենք ամրապնդում ենք Հայաստանի դերը որպես տարածաշրջանում ինտերնետի տարանցման երկիր՝ վաճառելով տրաֆիկ նաև Ադրբեջանին:
Սա բացառապես հեռահաղորդակցային և ենթակառուցվածքային նախագիծ է, որի նպատակն է բարձրացնել ցանցի կայունությունը, ընդլայնել միջազգային կապուղիները և ստեղծել լրացուցիչ հնարավորություններ Հայաստանի թվային տնտեսության զարգացման համար։
Մենք այժմ էլ Հայաստանից դեպի արտերկիր տրանզիտ ինտերնետ կապի խոշորագույն մատակարարն ենք։ Սրանով դառնում ենք Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում տրանզիտային ինտերնետ տրաֆիկի խոշորագույն երեք մատակարարներից մեկը:
Համաձայնագրի շրջանակներում պարզապես ընդլայնում ենք համաշխարհային ինտերնետ ցանցի գլոբալ հանգույցներին միանալու այլընտրանքային հնարավորությունները, ինչպես նաև սկսում ենք ծառայություններ վաճառել Ադրբեջանին։
«Տելեկոմ Արմենիա» և «Ազերտելեկոմ» ընկերությունները ստորագրել են երկկողմ համաձայնագիր, որը նախատեսում է երկու երկրների տարածքներով տարանցիկ ինտերնետի փոխանցում և մատակարարում՝ կոմերցիոն հիմունքներով։
Համաձայնագրի շրջանակում «Տելեկոմ Արմենիան», հանդիսանալով տարածաշրջանում առաջատար տարանցիկ օպերատոր, ընդլայնում է միջազգային ինտերնետային տրաֆիկի մատակարարման երկրների թիվը և աշխարհագրությունը՝ ապահովելով տարանցումը սեփական ենթակառուցվածքների միջոցով դեպի Ադրբեջան։
Համաձայնագիրը նպատակ ունի նպաստելու տարածաշրջանում կապուղիների դիվերսիֆիկացմանը, հեռահաղորդակցության ցանցերի հուսալիության բարձրացմանը և տելեկոմ ոլորտում համագործակցության զարգացմանը։

Соглашением между «Telecom Armenia» и «AzerTelecom» обмена данными не предусматривается, какого-либо риска для национальной безопасности нет: Александр Есаян
Согласно подписанному накануне между «Telecom Armenia» и «AzerTelecom» соглашению, армянская компания на коммерческой основе будет осуществлять поставку транзитного интернета в направлениях Нахичевань — Азербайджан. Это исключительно бизнес-сделка, которая не создает каких-либо рисков, связанных с национальной безопасностью.
Развеивая обеспокоенность общественности Армении по поводу сделки, об этом сообщил Арменпресс соучредитель и председатель совета директоров «Team Telecom Armenia» Александр Есаян.
— Какую именно часть Азербайджана планируется обеспечить интернет-трафиком по подписанному договору и о каком объеме или мощности трафика идет речь?
— Мы обеспечиваем транзит трафика в направлениях Нахичевань — Азербайджан. То есть Team Telecom Armenia будет продавать интернет-трафик Азербайджану. Стоит отметить, что международные каналы связи действуют как взаимодополняющие маршруты. В современных телекоммуникационных сетях трафик может передаваться в различных направлениях в зависимости от технических и операционных условий.
Новые соединения расширяют доступные возможности и увеличивают гибкость сети. Для предоставления транзитных услуг сети должны иметь между собой физическое сопряжение на уровне оборудования и кабелей.
Это не интернет-услуга, это услуга транзита данных, которая осуществляется по технологии DWDM от точки к точке. Азербайджанская сторона получит доступ к кабелю со скоростью 100 гигабит в секунду, а не к данным.
— Не содержит ли сделка рисков, связанных с национальной безопасностью?
— Интернет работает так, что все действующие в мире узлы имеют связь друг с другом. Данное сотрудничество не предусматривает обмен данными между странами, это просто договор о транзите интернета.
Поскольку продажа интернет-трафика в основном будет осуществляться со стороны «Telecom Armenia», для противоположной стороны потенциальные риски выше. В процессе проектирования и эксплуатации телекоммуникационных инфраструктур требования безопасности неизменно являются приоритетом. Цель создания новых каналов связи — повысить устойчивость сети и снизить зависимость от отдельных направлений, обеспечивая более разнообразную и стабильную инфраструктуру.
— Можно ли сказать, что это чисто бизнес-сделка, в которой интерес армянской стороны носит исключительно финансовый характер?
— Да, это бизнес-сделка, соглашение заключено на коммерческой основе. В то же время большая международная пропускная способность и дополнительные маршруты способствуют более высокой стабильности услуг, устойчивости сети и улучшению качества международной связи.
— Можно ли рассматривать соглашение в логике проекта TRIPP?
— Нет, данное сотрудничество является соглашением исключительно между двумя частными компаниями и не имеет никакой взаимосвязи ни с TRIPP, ни с другими межгосударственными проектами. Этим проектом мы укрепляем роль Армении как страны транзита интернета в регионе, продавая трафик в том числе и Азербайджану.
Это исключительно телекоммуникационный и инфраструктурный проект, целью которого является повышение устойчивости сети, расширение международных каналов связи и создание дополнительных возможностей для развития цифровой экономики Армении.
Мы и сейчас являемся крупнейшим поставщиком транзитной интернет-связи из Армении за рубеж. Благодаря этому мы становимся одним из трех крупнейших поставщиков транзитного интернет-трафика на Кавказе и Ближнем Востоке.
В рамках соглашения мы просто расширяем альтернативные возможности подключения к глобальным узлам всемирной интернет-сети, а также начинаем продавать услуги Азербайджану.
Компании «Telecom Armenia» и «AzerTelecom» подписали двустороннее соглашение предусматривающее передачу и поставку транзитного интернета через территории двух стран на коммерческой основе.
В рамках соглашения «Telecom Armenia», являясь ведущим транзитным оператором региона, расширяет число стран и географию поставки международного интернет-трафика и обеспечивая транзит через собственную инфраструктуру в направлении Азербайджана.
Соглашение направлено на содействие диверсификации маршрутов связи в регионе, повышение надежности телекоммуникационных сетей и развитие сотрудничества в сфере телекоммуникаций.