Տեխնոլոգիական հսկաների ներդրումներն արհեստական բանականության բնագավառում գերազանցել են 1 տրլն դոլարը
Չորս առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների՝ Amazon-ի, Microsoft-ի, Google-ի և Meta-ի կապիտալ ներդրումներն արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների ոլորտում հասել են 1,1 տրիլիոն դոլարի՝ 2023 թվականին արհեստական բանականության բումի սկզբից ի վեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Financial Times թերթը՝ վկայակոչելով նրանց հաշվետվությունները:
Նման ծախսերն, ըստ պարբերականի գնահատականի, վկայում են ինչպես «նրանց հավակնությունների մասշտաբի մասին արհեստական բանականության բնագավառում, այնպես էլ այն արագության, որով ԱՄՆ տեխնոլոգիական հսկաները ցածր կապիտալ ծախսերով ընկերություններից վերածվել են ֆիզիկական ենթակառուցվածքների խոշոր ներդրողների»:
RBC Capital ներդրումային բանկի վերլուծաբան Ռիշի Ջալուրիայի խոսքով՝ «կապիտալ ծախսերի աճը չի դադարում», սակայն ներդրողներին անհրաժեշտ է, որ այդ ընկերությունները պահպանեն «խիստ հավասարակշռություն արհեստական բանականության բնագավառում կապիտալ ներդրումների և այն գործոնների պահպանման միջև, որոնք նրանց բերել են հաջողության»:
Միասին այդ քառյակը պլանավորում է 2026 թվականին ծախսել 745 միլիարդ դոլար, ամենից առաջ տվյալների կենտրոնների, չիպերի և դրանց աշխատանքի համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիայի վրա:

Инвестиции технологических гигантов в искусственный интеллект превысили $1 трлн
С начала бума вокруг искусственного интеллекта в 2023 году капиталовложения четырех ведущих технологических компаний — Amazon, Microsoft, Google и Meta в области технологий искусственного интеллекта достигли $1,1 триллиона. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила газета Financial Times со ссылкой на их отчеты.
Такие расходы, по оценке газеты, свидетельствуют как “о масштабе их амбиций в области ИИ, так и о скорости, с которой американские технологические гиганты превратились из компаний с низкими капитальными затратами в крупных инвесторов в физическую инфраструктуру”.
Аналитик инвестиционного банка RBC Capital Риши Джалурия заявил, что “рост капиталзных затрат не прекращается”, но инвесторам необходимо, чтобы эти компании поддерживали “строгий баланс между капиталовложениями в ИИ и сохранением тех факторов, которые привесли их к успеху”.
В совокупности эти четыре компании намерены потратить $745 миллиардов к 2026 году, в основном на центры обработки данных, микросхемы и электроэнергию, необходимую для их питания.