Եվրոպան պետք է լինի ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման գործընթացի մի մասը. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարծում է, որ Եվրոպայի երկրները պետք է լիովին ներգրավված լինեն ռուս-ուկաինական հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է X սոցիալական հարթակի իր էջում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցից հետո։
«Մենք քննարկել ենք անցյալ շաբաթ Աբու Դաբիում սկսված բանակցությունների ընթացքը։ Մենք համաձայնել ենք, որ եվրոպացիները պետք է լիովին ներգրավված լինեն այն քննարկումներում, որոնք իրենց են վերաբերում», - գրել է Մակրոնը։
Ֆրանսիայի ղեկավարը հավելել է, որ Զելենսկու հետ զրույցում ընդգծել է, որ Փարիզը կշարունակի աջակցել Կիևին «այնքան, որքան պահանջվի»։
Բացի այդ, Մակրոնը դատապարտել է հունվարի 28-ին Խարկովի մարզում ՌԴ-ի կողմից ուղևորատար գնացքի վրա հարձակումը, ինչպես նաև Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի վրա հարձակումները՝ խոստանալով գեներատորներ ուղարկել Ուկրաինա, ինչպես պայմանավորվել են G7-ի հանդիպման ժամանակ։
Նա շեշտել է՝ Ֆրանսիան կշարունակի աշխատել եվրոպական մակարդակով նոր հակառուսական պատժամիջոցների վրա՝ ՌԴ «ստվերային նավատորմին հակազդելու համար»:

Европа должна участвовать в процессе урегулирования российско-украинского конфликта - Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон считает, что европейские страны должны быть в полной мере вовлечены в процесс урегулирования российско-украинского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил на своей странице в социальной сети X после телефонного разговора с президентом Украины Владимиром Зеленским.
«Мы обсудили ход переговоров, начавшихся на прошлой неделе в Абу-Даби. Мы пришли к соглашению, что европейцы должны быть в полной мере вовлечены в обсуждаемые ими вопросы», — написал Макрон.
Французский лидер добавил, что в разговоре с Зеленским он подчеркнул, что Париж будет продолжать поддерживать Киев «столько, сколько потребуется».
Кроме того, Макрон осудил теракт 28 января в Харьковской области против пассажирского поезда, а также нападения на энергетическую инфраструктуру Украины, пообещав отправить в Украину генераторы, как было согласовано на встрече G7. Он подчеркнул, что Франция продолжит работу над новыми антироссийскими санкциями на европейском уровне для противодействия «теневому флоту» России.