Ռուսաստանն ու Իրանը քննարկում են Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացումը
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Վիտալի Սավելևը այցելել է Իրան, որտեղ բանակցություններ է վարել Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում կատարելով Ռուսաստանի կառավարությանը։
«Վարչապետի տեղակալ և Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացման հարցերով՝ ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Վիտալի Սավելևը այցելել է Իրան»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ռուսական ներկայացուցչական պատվիրակությունը իրանցի գործընկերների հետ քննարկել է տրանսպորտի ոլորտում համագործակցությունը և Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացումը՝ որպես Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի հիմնական ուղղություններից մեկը։
Հաղորդվում է, որ բանակցող կողմերը մանրամասն քննարկել են նաև 2023 թվականին Իրանում Ռեշտ-Աստարա երկաթուղու ֆինանսավորման և շինարարության վերաբերյալ համագործակցության վերաբերյալ միջկառավարական համաձայնագրի իրականացման ընթացքը։

Россия и Иран обсуждают развитие международного транспортного коридора Север-Юг
Заместитель премьер-министра России Виталий Савельев посетил Иран, где провел переговоры с Али Лариджани, секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает российское правительство.
«Заместитель премьер-министра и специальный представитель президента Российской Федерации по развитию международного транспортного коридора Север-Юг Виталий Савельев посетил Иран», — говорится в заявлении.
Отмечается, что российская делегация обсудила с иранскими коллегами сотрудничество в транспортном секторе и развитие международного транспортного коридора «Север-Юг» как одного из основных направлений Всеобъемлющего соглашения о стратегическом партнерстве.
Сообщается, что участники переговоров также подробно обсудили выполнение межправительственного соглашения о сотрудничестве в финансировании и строительстве железной дороги Рашт-Астара в Иране в 2023 году.