Իրանը հայտարարել է պաշտպանականից հարձակողական ռազմական դոկտրինի անցնելու մասին
Պարսից ծոցում վերջին ռազմական գործողություններից հետո Իրանի բանակը պաշտպանականից անցել է հարձակողական ռազմական դոկտրինայի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի պաշտոնական խոսնակ, բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ակրամինիան։
«Անցյալում երկրի ռազմական դոկտրինն իր բնույթով պաշտպանողական էր, բայց աստիճանաբար, վերջին երկու պատերազմների ընթացքում, մենք ականատես ենք եղել պաշտպանականից հարձակողական դոկտրինայի անցմանը»,-ասել է Ակրամինիան։
Նա նշել է, որ նոր դոկտրինայի ցուցանիշներից մեկը կանխարգելիչ գործողություններ իրականացնելն է։
«Հորդանանում ամերիկյան բազայի վրա հարձակման ժամանակ մենք արդյունավետորեն ցուցադրեցինք կանխարգելիչ մոտեցում՝ լուրջ վնաս հասցնելով ԱՄՆ սարքավորումներին, կառույցներին և մարդկային ռեսուրսներին»,-բացատրել է իրանցի գեներալը։
Ակրամինիան նշել է, որ հարձակողական ռազմական դոկտրինայի հայեցակարգի մեկ այլ չափանիշ է այն փաստը, որ ագրեսիայի ցանկացած գործողության անպայման կհետևի անհապաղ պատասխան, և այդ պատասխանը կարող է շատ ավելի լայն լինել, քան ագրեսիայի գործողությունը։

Иран объявляет о переходе от оборонительной к наступательной военной доктрине
После недавних военных операций в Персидском заливе иранская армия перешла от оборонительной к наступательной военной доктрине.
Как передает Арменпресс, об этом заявил официальный представитель Вооруженных сил Исламской Республики, бригадный генерал Мохаммад Акраминия.
«В прошлом военная доктрина страны носила оборонительный характер, но постепенно, в ходе двух последних войн, мы стали свидетелями перехода от оборонительной к наступательной доктрине», — сказал Акраминия.
Он отметил, что одним из показателей новой доктрины является реализация превентивных мер.
«В ходе нападения на американскую базу в Иордании мы эффективно продемонстрировали превентивный подход, нанеся серьезный ущерб американской технике, сооружениям и человеческим ресурсам», — пояснил иранский генерал.
Акраминия отметил, что еще одним критерием концепции наступательной военной доктрины является тот факт, что за любым актом агрессии неизбежно последует немедленный ответ, и этот ответ может быть гораздо шире, чем сам акт агрессии.