Իրանը պահպանել է գրեթե ամբողջ հարստացված ուրանը. Գրոսի
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ ըստ գործակալության գնահատումների՝ գրեթե ողջ հարստացված ուրանն Իրանում է մնում Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից իրանական միջուկային օբյեկտներին հասցված հարվածներից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Financial Times թերթին տված հարցազրույցում։
«Վնասը հսկայական էր, բայց ըստ մեր գնահատումների՝ մինչև 60%, ինչպես նաև 20%, 5% և 2% հարստացված ուրանի մեծ մասը, եթե ոչ ամբողջը, դեռևս այնտեղ է», - ասել է Գրոսին։
Նրա խոսքով՝ «հարստացման նման բարձր աստիճան ունեցող նյութի գոյությունն ինքնին մտահոգություն է առաջացնում»։
Սեպտեմբերին Գրոսին հայտարարել էր, որ ԱԷՄԳ-ն չի տեսնում ուղղակի նշաններ, որ Իրանը մեծացնում է ուրանի հարստացման մակարդակը, բայց Թեհրանը դա անելու կարողություն ունի։
Լույս հունիսի 22-ի գիշերը Միացյալ Նահանգները հարվածներ է հասցրել է Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներին Նաթանզում, Ֆորդոյում և Սպահանում։ ԱՄՆ-ն կիրառել է GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator հակաբունկերային ռումբեր, առանց որոնց Իսրայելը չէր կարող խոցել ամենախորը ստորգետնյա օբյեկտները, հաղորդել է ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքը: Ռումբերն արձակել է B-2 ռազմավարական ռմբակոծիչը:

Иран сохранил почти весь свой обогащённый уран - Гросси
Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что, по оценкам агентства, почти весь обогащённый уран остаётся в Иране и после ударов Израиля и США по иранским ядерным объектам. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью газете Financial Times.
«Ущерб был колоссальным, но, по нашим оценкам, до 60%, а также 20%, 5% и 2% обогащённого урана, большая его часть, если не весь, всё ещё там», — сказал Гросси.
По его словам, «существование такого высокообогащённого материала само по себе вызывает беспокойство».
В сентябре Гросси заявил, что МАГАТЭ не обнаружило прямых признаков того, что Иран увеличивает уровень обогащения урана, но у Тегерана есть возможности для этого.
В ночь на 22 июня США нанесли удары по трём иранским ядерным объектам в Натанзе, Фордо и Исфахане. Как сообщил американский телеканал Fox News, США применили противобункерные бомбы GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator, без которых Израиль не смог бы поразить самые глубокие подземные объекты. Бомбы были сброшены стратегическим бомбардировщиком B-2.