ՀԱՄԱՍ-ը հրադադարի համար մի քանի պայման է առաջադրել
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը, որն այժմ Եգիպտոսում Իսրայելի հետ անուղղակի բանակցություններ է վարում, հայտարարել է, որ պատրաստ է համաձայնության գալ Գազայում պատերազմը դադարեցնելու շուրջ՝ հիմնվելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ծրագրի վրա, սակայն սահմանել է մի շարք պայմաններ, այդ թվում՝ իսրայելական ուժերի անհապաղ և լիակատար դուրսբերումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Independent պարբերականը։
Ակնկալվում է, որ բանակցությունների ընթացքն ավելի կարագանա, երբ հոկտեմբերի 8-ին անուղղակի քննարկումներին միանան ամերիկացի միջնորդները և Կատարի վարչապետ և արտգործնախարար շեյխ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման ալ Թանին։ Մասնավորապես, ամերիկյան կողմից բանակցություններին կմիանան ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշները։
ՀԱՄԱՍ-ի բանակցային թիմը գլխավորող Խալիլ ալ-Հայյան, որին Իսրայելը փորձել էր սպանել սեպտեմբերին Կատարին հարվածների ժամանակ, Եգիպտոսի պետական Al Qahera News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ խումբը եկել է «լուրջ և պատասխանատու բանակցություններ վարելու»։
Ալ-Հայյայի խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ը պատրաստ է համաձայնության գալ, սակայն շարժմանն անհրաժեշտ է «երաշխիք», որ պատերազմը կավարտվի և երբեք չի կրկնվի։ Նա նշել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը ձգտում է հասնել համապարփակ հրադադարի և գերիների փոխանակման լիարժեք համաձայնագրի, որը կներառի երկու կողմերի բոլոր պատանդներին և բանտարկյալներին։
ՀԱՄԱՍ-ի բարձրաստիճան ղեկավար Ֆաուզի Բարհումն էլ հեռուստաուղերձում հայտնել է, որ համաձայնագիրը պետք է ապահովի պատերազմի ավարտը և իսրայելական ուժերի լիակատար դուրսբերումը Գազայից՝ պայմաններ, որոնք Իսրայելը երբեք չի ընդունել։ Իսրայելն, իր հերթին, ցանկանում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը զինաթափվի, ինչը շարժումը մերժում է։ Բարհումը հավելել է, որ Գազայի հատվածում պետք է անհապաղ մեկնարկի համապարփակ վերակառուցման գործընթաց՝ պաղեստինյան «ազգային տեխնոկրատական մարմնի» հսկողության ներքո։

ХАМАС выдвинул несколько условий для прекращения огня
Палестинское движение ХАМАС, которое в настоящее время ведет непрямые переговоры с Израилем в Египте, заявило о готовности достичь соглашения о прекращении войны в секторе Газа на основе плана президента США Дональда Трампа, но выдвинуло ряд условий, включая немедленный и полный вывод израильских войск. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Independent.
Ожидается, что переговоры станут активнее 8 октября, так как к непрямым переговорам присоединятся американские посредники, а также премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Мухаммед бин Абдель Рахман Аль Тани. В частности, с американской стороны к переговорам присоединятся спецпредставитель США Стив Уиткофф и зять Трампа Джаред Кушнер.
Халиль аль-Хайя, главный переговорщик ХАМАС, которого Израиль пытался убить во время сентябрьских ударов по Катару, заявил на египетском государственном телеканале Al Qahera News, что они прибыли для “проведения серьезных и ответственных переговоров”.
Аль-Хайя заявил, что ХАМАС готов достичь соглашения, но движению нужны гарантии того, что война прекратится и никогда не повторится. Он добавил, что ХАМАС стремится к всеобъемлющему прекращению огня и полному обмену пленными, который включал бы всех заложников и пленных с обеих сторон.
Представитель ХАМАС Фаузи Бархум заявил в телевизионном обращении, что соглашение должно гарантировать прекращение войны и полный вывод израильских войск из Газы, условия, которые Израиль еще никогда не принимал. Израиль, со своей стороны, требует от ХАМАС разоружения, что движение отвергает. Бархум добавил, что в секторе Газа должен немедленно начаться процесс всеобъемлющего восстановления под контролем палестинского национального технократического органа.