Մարտահրավերները հաղթահարվում են ինժեներների, գիտնականների, ուսանողների, շնորհիվ. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հոկտեմբերի 3-ին մասնակցել և ողջույնի խոսքով է հանդես եկել «Հայաստան-ճարտարագիտական շաբաթ 2025» միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Հակոբ Արշակյանը նախ շնորհավորել է ներկաներին այն կարեւոր փաստի առնչությամբ, որ տարվա ամենամեծ ինժեներական միջոցառումն արդեն անցկացվում է «Ինժեներական քաղաքում»:
«Կարեւոր է նշել, որ այս պարարտ հողը, որի վրա ամեն սերմ աճել եւ ծաղկում է, պայմանավորված է մարդկանցով, ովքեր այստեղ ներկա են: Այս համատեքստում նաեւ ուզում եմ ողջունել Երեւան այցելած մեր բոլոր գործընկերներին, ընկերություններին, սփյուռքի ներկայացուցիչներին եւ նրանց ասել, որ, իսկապես, ձեր ցանած սերմերը հուսալի ձեռքերում են: Այն միջավայրը, որտեղ ցանկանում եք ձեր գործունեությունը ծավալել, սովորել, աշխատել, գիտությամբ զբաղվել, ինժեներությամբ զբաղվել, իսկապես, կարող է պտուղներ տալ»,- նշել է խորհրդարանի նախագահի տեղակալը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Հայաստանի որդեգրած խաղաղության օրակարգին եւ փաստել՝ այսօր տարածաշրջանում քայլում ենք խաղաղության ճանապարհով ու տեսանելի են այն համառ ու գործնական քայլերը, որոնք բերելու են տարածաշրջանի ճանապարհների ապաշրջափակմանը, տարածաշրջանում կայուն եւ երկարաժամկետ խաղաղությանը:
«Խաղաղությունն ունի իր մարտահրավերները, պատերազմի ժամանակները, հակամարտություններն ունեն իրենց մարտահրավերները, բայց այս մարտահրավերները հաղթահարվում են առաջին հերթին մարդկանց, տաղանդավոր մարդկանց՝ ինժեներների, գիտնականների, ուսանողների, այն մարդկանց շնորհիվ, որոնք այսօր այստեղ են»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը եւ ելույթի ավարտին եւս մեկ անգամ հաջողություն մաղթել «Հայաստան-ճարտարագիտական շաբաթ 2025-ի» աշխատանքներին:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ողջույնի խոսքում երախտագիտություն է հայտնել ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանին՝ դեռեւս 2018 թվականին «Ինժեներական քաղաքի» հայեցակարգը շրջանառելու, այդ գաղափարի իրագործմանը հավատալու եւ Կառավարության գործընկերներին ծրագրի շուրջ համախմբելու համար:
Ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան, «Ինժեներական ասոցիացիայի» խորհրդի նախագահ Արամ Սալաթյանը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը եւ ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:
Այնուհետեւ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ու ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շրջել են «Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատոր» շենքում, ծանոթացել շենքային պայմաններին:
«Հայաստան-ճարտարագիտական շաբաթ 2025-ը» տարեկան միջոցառում է, որը ներկայացնում է Հայաստանում ճարտարագիտության ոլորտի վերջին նվաճումները:
Ինժեներական քաղաքում, այդ թվում` «Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատոր» շենքում տեղի են ունենում պանելային քննարկումներ ոլորտի ամենակարեւոր ու հիմնարար հարցերի մասին, միջազգային ու տեղական մասնագետների մատուցմամբ հիմնական բանախոսություններ, նորարական եւ տեխնոլոգիական թեմաների վերաբերյալ թեմատիկ աշխատարաններ: 2025 թվականի եռօրյա ծրագիրը կանցկացվի Երեւանում եւ Վանաձորում:
Միջոցառմանը մասնակցում են ինժեներական համայնքի ներկայացուցիչներ եւ տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետներ, բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ուսանողներ եւ հետազոտողներ:

Вызовы преодолеваются в первую очередь благодаря людям, талантливым людям – инженерам, учёным, студентам: вице-спикер НС
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян принял участие в мероприятии «Армения – Инженерная неделя 2025» и выступил с приветственной речью.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, Акоп Аршакян прежде всего поздравил присутствующих с важным фактом проведения крупнейшего инженерного мероприятия года уже в Инженерном городке.
«Важно отметить, что эта плодородная почва, на которой произрастает каждое семя, обусловлена присутствуюшими​​ здесь людьми. В этом контексте также хочу приветствовать посетивших Ереван всех наших партнёров, компании и представителей диаспоры и сказать им: посеянные вами семена, действительно, находятся в надёжных руках. Среда, в которой вы хотите развернуть свою деятельность, учиться, работать, заниматься наукой, инженерным делом, действительно может принести плоды», - отметил вице-спикер парламента.
Зампредседателя НС коснулся принятой страной повестки мира и констатировал: сегодня идём по пути мира в регионе, и зримы упорные и практические шаги, которые приведут к разблокированию коммуникаций в регионе, к стабильному и долгосрочному миру.
«У мира есть свои вызовы, у войн, конфликтов – свои, но эти вызовы преодолеваются в первую очередь благодаря людям, талантливым людям – инженерам, учёным, студентам, тем, кто сегодня здесь», – подчеркнул Акоп Аршакян и в завершение своего выступления ещё раз пожелал успехов работе «Инженерной недели 2025».
Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян в приветственной речи выразил благодарность вице-спикеру НС Акопу Аршакяну за представление им концепции «Инженерного городка» ещё в 2018 г., веру в идею её реализации и консолидацию вокруг программы партнёров правительства.
С приветствиями также выступили глава делегации ЕС в Армении посол Василис Марагос, посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха, председатель совета «Инженерной ассоциации» Арам Салатян, директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян и другие представители сферы.
Затем вице-спикер НС Акоп Аршакян и министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян ознакомились со зданием «Акселератора высоких технологий», его условиями.
Следует отметить, что «Армения – Инженерная неделя 2025» - ежегодное мероприятие, представляющее последние достижения в сфере инженерии в Армении.
В Инженерном городке, в том числе в здании «Акселератора высоких технологий», проводятся панельные обсуждения по важнейшим и фундаментальным вопросам сферы, дебаты международных и местных специалистов, а также тематические семинары по инновационным и технологическим темам. Трёхдневная программа в 2025 г. пройдет в Ереване и Ванадзоре.
В мероприятии участвуют представители инженерного сообщества, специалисты технологической сферы, студенты и исследователи в области высоких технологий.