Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակն ընդունել է Էստոնիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի հետ սերտ եւ վստահելի հարաբերությունները՝ դրանք համարելով Եվրոպական միության հետ գործընկերության ընդլայնման առանցքային բաղադրիչ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը, այս մասին ասել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը՝ Էստոնիայի Ռիյգիկոգուի Էստոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել ապրիլի 28-ին, որին մասնակցել են նաեւ Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանն ու Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարը:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է երկու երկրների՝ քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացմանն ուղղված աշխատանքները՝ ընդգծելով փոխայցելությունների անհրաժեշտությունը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Երեւանում Էստոնիայի ռեզիդենտ դեսպանության հիմնումը կարեւոր դերակատարում կունենա համապարփակ գործակցության հետագա ընդլայնման գործում:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի խոսքով Հայաստանն առանձնակի կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ Էստոնիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը: Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ այն զգալի ներուժ ունի, եւ երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերն իրենց աշխատանքով կշարունակեն հետեւողականորեն ամրապնդել երկկողմ կապերը՝ հիմնված բարեկամության ու փոխադարձ հարգանքի երկարամյա ավանդույթների վրա:
ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է ընդլայնելու Էստոնիայի հետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով:
Էստոնիայի Հանրապետության Ռիյգիկոգուի Էստոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակության ղեկավար Անդո Կիվիբերգը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, վերահաստատել է Հայաստանին աջակցելու Էստոնիայի հանձնառությունը:
Հակոբ Արշակյանը պատասխանել է պատվիրակության անդամների հարցերին՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգությանը, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին:

Вице-спикер НС провел встречу с делегацией парламентской группы дружбы Эстония-Армения Рийгикогу Эстонии
Армения высоко ценит тесные и надежные отношения с Эстонией, считая их ключевым компонентом расширения партнерства с Евросоюзом. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, об этом сказал вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян в ходе встречи с делегацией парламентской группы дружбы Эстония-Армения Рийгикогу Эстонии.
Во встрече 28 апреля участвовали также руководитель группы дружбы Армения – Латвия, Литва, Эстония Арусяк Джулакян и Чрезвычайный и Полномочный посол Эстонии в Армении Марг Мардисалу-Кахар.
Акоп Аршакян отметил, что Армения придает большое значение последовательному развитию политического диалога между двумя странами, подчеркнув необходимость взаимных визитов. Он выразил уверенность, что создание резидент-посольства Эстонии в Ереване сыграет важную роль в дальнейшем расширении всестороннего сотрудничества.
По словам зампредседателя НС, Армения придает особое значение парламентской дипломатии и развитию межпарламентского сотрудничества с Эстонией. По Аршакяну, это имеет значительный потенциал, и группы дружбы парламентов двух стран будут и впредь последовательно укреплять двусторонние связи в своей работе, опираясь на давние традиции дружбы и взаимоуважения.
Вице-спикер НС отметил, что Армения заинтересована в расширении сотрудничества с Эстонией по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Руководитель делегации парламентской группы дружбы Эстония-Армения Рийгикогу Эстонской Республики Андо Кивиберг поблагодарил за теплый прием, подтвердил приверженность Эстонии поддержке Армении.
Акоп Аршакян ответил на вопросы членов делегации, коснувшись региональной безопасности, отношений Армения-Турция.