Այսօր Հայաստանը համարվում է ԱԲ գերհաշվողական կարողությունների զարգացման ուղղությամբ աշխարհի առաջատար հինգ երկրներից մեկը. Հակոբ Արշակյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ամփոփել է նախորդ տարիներին Կառավարությունում և խորհրդարանում իր և իր քաղաքական թիմի գործունեությունը՝ հստակեցնելով նաև, թե որ ոլորտում է շարունակելու իր գործունեությունը։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած վստահության համար։ Ձեր աջակցությունը, սերն ու ջերմությունը աշխատանքի յուրաքանչյուր փուլում ինձ ուժ են տվել առաջ շարժվել և հաճախ անհնարին թվացող մարտահրավերները վստահությամբ հաղթահարել։
Պետական ծառայությանը և ձեր տված մանդատին մշտապես վերաբերվել եմ մեծ պատվով ու պատասխանատվությամբ։ Մարտահրավերներով և հնարավորություններով լի այս տարիներին գործընկերներիս հետ միասին ներդրել ենք բոլոր ջանքերը՝ Հայաստանը դարձնելու ավելի անկախ, ավելի ուժեղ և ավելի մրցունակ պետություն։
Ճանապարհները պետության արյունատար անոթներն են։ 2018թ․ մեր ժառանգած անմխիթար ճանապարհային ցանցը վերականգնելու նպատակով իրականացվեցին աննախադեպ ծավալի ներդրումներ և հետևողական աշխատանք, որոնց շնորհիվ հնարավոր եղավ արմատապես փոխել տարիներով ձևավորված գործելակերպը՝ բազմապատկելով թե՛ ճանապարհաշինության ծավալները, թե՛ որակական չափանիշները։
Այսօր արդեն կարող ենք վստահությամբ ասել, որ Հայաստանի ճանապարհային ցանցը ծառայում է մեր քաղաքացիներին, տնտեսության զարգացմանը և հաճախ դրական գնահատականի է արժանանում նաև մեր երկիր այցելող հյուրերի կողմից։
Զենքի և զինամթերքի ինքնաբավ ու ժամանակակից արտադրություն ձևավորելու նպատակով իրականացված ներդրումների արդյունքում այսօր Հայաստանում ստեղծվում են արտադրանքներ և տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք ոչ միայն մատակարարվում են հայկական զինված ուժերին, այլև մրցունակ են միջազգային շուկայում և պահանջարկ են վայելում արտերկրում։
Ռազմարդյունաբերության ոլորտում ընդամենը մի քանի տարվա հետևողական աշխատանքի արդյունքում այսօր ձևավորվել է տարեկան շուրջ 150–200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի շրջանառությամբ արդյունաբերություն, ստեղծվել են տասնյակ արտադրական ձեռնարկություններ և գիտահետազոտական կենտրոններ։
Սա Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ռազմարդյունաբերական կոմիտեի առջև դրված հիմնական ռազմավարական նպատակներից էր, և այսօր այն դարձել է իրականություն՝ նախարարության, կոմիտեի, ոլորտի կազմակերպությունների, պաշտպանության նախարարության և բոլոր գործընկերների հետևողական ու նվիրված աշխատանքի շնորհիվ։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծման առաջնային նպատակներից էր նաև առաջատար տեխնոլոգիաների ոլորտում թռիչքաձև զարգացում ապահովելը։ Այդ նպատակով մշակվել, ներդրվել և մինչ օրս էլ իրականացվում են բազմաթիվ ռազմավարական ծրագրեր։
2018թ․ ոլորտի մասնաբաժինը համախառն ներքին արդյունքում շուրջ 1,7% ցուցանիշից ցատկ է կատարվել մինչև 7,5%-ի ։ Շուրջ 2,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի բարձր տեխնոլոգիական ծառայություններ և արտադրանք արտահանվում են Հայաստանից դեպի ԱՄՆ, ԵՄ, Ասիական ու Արաբական շուկաներ, ինչը հնարավոր է դարձել շուրջ 50,000 բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների գիտելիքի, ստեղծարար աշխատանքի և նվիրումի շնորհիվ։
Այսօր Հայաստանը համարվում է արհեստական բանականության գերհաշվողական կարողությունների զարգացման ուղղությամբ աշխարհի առաջատար հինգ երկրներից մեկը։ Հայաստանը նաև այն եզակի պետություններից է, որն ունի ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիական սարքավորումների և գործիքների ձեռքբերման հնարավորություն։ Սա հնարավոր դարձավ հատկապես արտաքին քաղաքական գրագետ աշխատանքի՝ Հայաստանի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման շնորհիվ։
Ի թիվս հարյուրավոր այլ ընկերությունների Հայաստան են մուտք գործել համաշխարհային առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ՝ NVIDIA (ընկերության շուկայական արժեքը՝ 4.86 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար), AMD (շուրջ 500 միլիարդ ԱՄՆ դոլար), Microchip (շուրջ 45 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) և Cadence (շուրջ 95 միլիարդ ԱՄՆ դոլար)։
Առաջին անգամ Հայաստանի պատմության ընթացքում Հայաստանը թողարկել է երկրի դիտարկման սեփական արհեստական արբանյակը և ստեղծել արբանյակների կառավարման կենտրոն։
Սրանք ռազմավարական նշանակության ձեռքբերումներ են և պահանջում են շարունակական զարգացում, հետևողական աշխատանք և ամենօրյա ուշադրություն, որպեսզի ծառայեն Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ զարգացմանն ու անվտանգությանը։
Խորհրդարանական գործունեության ընթացքում իմ առաջնային պարտականությունն էր հավատարիմ մնալ մեր ժողովրդի կողմից տրված մանդատին, ապահովել Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքը և գործընկերներիս հետ միասին նպաստել խորհրդարանական ինստիտուտի արդյունավետ գործունեությանը։
Բազմաթիվ բարդ ու երբեմն սուր քաղաքական քննարկումների առանցքում մշտապես եղել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության և ինքնիշխանության հարցը։ Այն շարունակաբար ենթարկվել է տարբեր ներքին և արտաքին մարտահրավերների, ինչը մեզ պարտավորեցրել է հետևողական ու սկզբունքային աշխատանքով պաշտպանել և ամրապնդել մեր պետականությունը։
Միջազգային հարթակներում խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարևորագույն գործիքներից է պետության հեղինակության ձևավորման, Հայաստանի դիրքորոշումների ներկայացման և մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերների վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման գործում։ ԱՊՀ-ի, Միջխորհրդարանական միության, ԱՍԵԱՆ-ի, Միջերկրածովյան երկրների և այլ բազմակողմ խորհրդարանական ձևաչափերում հետևողականորեն ներկայացվել են Հայաստանի Հանրապետության շահերն ու դիրքորոշումները։
Երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերությունների շրջանակում ղեկավարել եմ Ռուսաստանի, Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ համագործակցության կարևոր ուղղությունները։ Համատեղ աշխատանքի արդյունքում մի շարք դեպքերում հաջողվել է նվազեցնել առկա լարվածությունը, ձևավորել երկխոսության նոր և արդյունավետ հարթակներ, ընդլայնել երկկողմ խորհրդարանական օրակարգը, կազմակերպել պաշտոնական փոխայցեր, հանձնաժողովների նիստեր և աշխատանքային խմբերի համատեղ գործունեություն՝ ընդգրկելով քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, կրթական, երիտասարդական և մշակութային համագործակցության ոլորտները։
Ամենօրյա աշխատանքով Ազգային ժողովի նախագահի և փոխնախագահի հետ միասին հետևողականորեն ապահովել ենք խորհրդարանի բնականոն գործունեությունը՝ պահպանելով նրա՝ որպես երկրի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի արդյունավետ աշխատանքը։
Խորհրդարանը Հայաստանի քաղաքական կյանքի գլխավոր հարթակն է և, հետևաբար, նաև մեր պետականության նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված ուժերի հիմնական թիրախներից մեկը։ Այն մշտապես պահանջում է պատասխանատու վերաբերմունք, ամուր ինստիտուտներ և հետևողական պաշտպանություն։ Իմ խորհրդարանական գործընկերներին մաղթում եմ ուժ, տոկունություն և հաջողություն՝ այս կարևոր առաքելությունը շարունակելու ճանապարհին։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, մաղթում եմ հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ մեր պետության և ժողովրդի։
Այսօր ավարտվում է իմ պետական ծառայության կարևոր մի փուլ։ Սակայն համոզված եմ, որ հայրենիքին ծառայելը չի սահմանափակվում պետական պաշտոնով։
Առաջիկայում իմ գործունեությունը շարունակելու եմ մասնավոր, կրթական և հասարակական ոլորտներում՝ իմ գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելով Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական առաջընթացին, նորարարության զարգացմանը և մարդկային կապիտալի ամրապնդմանը։
Համոզված եմ, որ հենց այս ուղղություններն են մեր երկրի երկարաժամկետ անվտանգության, մրցունակության և բարեկեցության կարևորագույն նախադրյալները։
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում իմ բոլոր գործընկերներին՝ պետական կառավարման համակարգում, Ազգային ժողովում, գիտական և մասնագիտական համայնքներում, ինչպես նաև բոլոր այն մարդկանց, որոնց հետ պատիվ եմ ունեցել աշխատելու։ Յուրաքանչյուր ձեռքբերում համատեղ աշխատանքի արդյունք է, և ես խորապես գնահատում եմ յուրաքանչյուրի ներդրումը։
Եվ վերջում՝ կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ վստահության, աջակցության և միասին անցած ճանապարհի համար։ Ներողություն եմ խնդրում, եթե չեմ կարողացել լիովին արդարացնել ձեր սպասելիքները։
Պաշտոնները ժամանակավոր են, իսկ Հայաստանի Հանրապետությանը ծառայելու պատրաստակամությունը՝ մշտական»,- գրել է Արշակյանը։

Сегодня Армения считается одной из пяти ведущих стран мира в развитии суперкомпьютерных возможностей в области ИИ: Акоб Аршакян
Бывший заместитель председателя Национального Собрания Армении Акоб Аршакян подвел итоги своей деятельности и деятельности своей политической команды в правительстве и Парламенте за прошедшие годы, а также уточнил, в какой сфере он продолжит свою работу.
“Уважаемые соотечественники!
Я хотел бы поблагодарить Вас за доверие, которое Вы оказывали мне на протяжении многих лет. Ваша поддержка, любовь и теплота на каждом этапе моей работы давали мне силы двигаться вперед и с уверенностью преодолевать зачастую кажущиеся невозможными трудности.
Я всегда относился к государственной службе и к мандату, который Вы мне доверили, с большой честью и ответственностью. В эти годы, полные вызовов и возможностей, вместе с моими коллегами мы вложили все наши усилия в то, чтобы сделать Армению более независимым, сильным и конкурентоспособным государством.
Дороги — это кровеносные сосуды государства. В 2018 году для восстановления унаследованной нами ветхой дорожной сети были сделаны беспрецедентные инвестиции и была проведена последовательная работа, благодаря которой стало возможно радикально изменить многолетнюю практику, умножив как объемы дорожного строительства, так и стандарты качества.
Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что дорожная сеть Армении служит нашим гражданам, развитию экономики и часто получает положительные отзывы от гостей, посещающих нашу страну.
В результате инвестиций, осуществленных с целью формирования самодостаточного и современного производства оружия и боеприпасов, сегодня в Армении создаются продукты и технологические решения, которые не только поставляются Вооруженным силам Армении, но и конкурентоспособны на международном рынке и востребованы за рубежом.
Всего за несколько лет последовательной работы в сфере военной промышленности сегодня сформировалась отрасль с оборотом около 150-200 миллионов долларов США в год, созданы десятки производственных предприятий и научно-исследовательских центров.
Это была одна из главных стратегических целей, поставленных Военно-промышленным комитетом Министерства высокотехнологичной промышленности, и сегодня она стала реальностью благодаря кропотливой и целенаправленной работе министерства, комитета, отраслевых организаций, Министерства обороны и всех партнеров.
Одной из основных целей создания Министерства высокотехнологичной промышленности было также обеспечение быстрого развития в области передовых технологий. Для этого были разработаны, реализованы и продолжают реализовываться многочисленные стратегические программы.
В 2018 году доля сектора в валовом внутреннем продукте выросла с примерно 1,7% до 7,5%. В результате работы около 50 000 высококвалифицированных специалистов Армении на рынки США, ЕС, Азии и арабских стран экспортируются высокотехнологичная продукция и услуги на сумму 2,5 миллиарда долларов США.
Сегодня Армения считается одной из пяти ведущих стран мира в развитии суперкомпьютерных возможностей в области искусственного интеллекта. Армения также является одним из немногих государств, обладающих возможностью приобретения самого передового технологического оборудования и инструментов. Это стало возможным, в частности, благодаря грамотной внешнеполитической работе, установлению стратегического партнерства между Арменией и США.
Среди сотен разных компаний в Армению пришли и ведущие мировые технологические компании: NVIDIA (рыночная капитализация компании составляет 4,86 триллиона долларов США), AMD (около 500 миллиардов долларов США), Microchip (около 45 миллиардов долларов США) и Cadence (около 95 миллиардов долларов США).
Впервые в истории Армении был запущен собственный искусственный спутник для наблюдения Земли и создан Центр управления спутниками.
Это достижения стратегического значения, требующие постоянного развития, последовательной работы и ежедневного внимания, чтобы служить долгосрочному развитию и безопасности Республики Армения.
В ходе моей парламентской деятельности моей первостепенной обязанностью было оставаться верным мандату, данному нашим народом, обеспечивать нормальное функционирование Национального Собрания и вместе с коллегами вносить вклад в эффективное функционирование парламентского института.
Вопрос независимости и суверенитета Республики Армения всегда оставался в центре многочисленных сложных и порой острых политических дискуссий. Он постоянно подвергался различным внутренним и внешним вызовам, что обязывало нас защищать и укреплять нашу государственность последовательной и принципиальной работой.
Парламентская дипломатия на международных площадках является одним из важнейших инструментов укрепления авторитета государства, представления позиций Армении и повышения международной осведомленности о проблемах, стоящих перед нашей страной. Интересы и позиции Республики Армения последовательно представлялись в СНГ, Межпарламентском союзе, АСЕАН, странах Средиземноморья и других многосторонних парламентских форматах.
В рамках двусторонних межпарламентских отношений я руководил важными направлениями сотрудничества с Россией, Китаем и Индией. В результате совместной работы в ряде случаев удалось снизить существующую напряженность, сформировать новые и эффективные платформы для диалога, расширить двустороннюю парламентскую повестку дня, организовать официальные взаимные визиты, заседания комиссий и совместную деятельность рабочих групп, охватывающую сферы политического, экономического, гуманитарного, образовательного, молодежного и культурного сотрудничества.
В ходе нашей повседневной работы, вместе с председателем и вице-председателем Национального Собрания, мы последовательно обеспечивали нормальное функционирование парламента, поддерживая его эффективную работу как высшего представительного органа страны.
Парламент является главной платформой политической жизни Армении и, следовательно, одной из главных целей сил, враждебных нашей государственности. Он всегда требует ответственного подхода, сильных институтов и последовательной защиты. Желаю моим коллегам-парламентариям сил, выносливости и успехов на пути продолжения этой важной миссии.
Желаю правительству Республики Армения во главе с премьер-министром успехов и эффективной работы во благо нашего государства и народа.
Сегодня завершается важный этап моей государственной службы. Однако я убежден, что служение Родине не ограничивается государственной должностью.
В ближайшем будущем я продолжу свою деятельность в частной, образовательной и общественной сферах, используя свои знания и опыт для научно-технического прогресса Армении, развития инноваций и укрепления человеческого капитала.
Я убежден, что это важнейшие предпосылки для долгосрочной безопасности, конкурентоспособности и благополучия нашей страны.
Выражаю особую благодарность всем моим коллегам в системе государственного управления, в Национальном Собрании, в научно-профессиональных кругах, а также всем людям, с которыми мне выпала честь работать. Каждое достижение — результат совместной работы, и я глубоко ценю вклад каждого.
И наконец, еще раз выражаю благодарность гражданам Республики Армения за их доверие, поддержку и за пройденный нами путь. Приношу извинения, если мне не удалось в полной мере оправдать ваши ожидания.
Должности временны, а готовность служить Республике Армения — постоянна”, — написал заместитель председателя Национального Собрания Армении Акоб Аршакян.