ԱԷՄԳ-ն հայտարարել է Իրանի միջուկային օբյեկտներում ստուգումները վերսկսելու մասին
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը հայտարարել է, որ վերսկսել է ստուգումները Իրանի միջուկային օբյեկտներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Al-Mayadeen-ը։
Նշվում է, որ ստուգումներն անցկացվում են գաղտնի ռեժիմով. «Մենք չենք կարող բացահայտել ստուգված վայրերը, բայց կարող ենք հաստատել, որ դրանք այս շաբաթ անցկացվել են։
2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին և ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին Կահիրեում համաձայնագիր են ստորագրել միջուկային համագործակցությունը նոր շրջանակներում վերսկսելու վերաբերյալ։
Նշվում է, որ ԱԷՄԳ-ի հետ վերջերս կնքված համաձայնագիրը նշանակալի քայլ է վստահությունը վերականգնելու և միջուկային ոլորտում համագործակցությունը վերսկսելու գործում։
Համաձայնագիրն Արաղչիի և Գրոսիի միջև ստորագրվել է Կահիրեում երեք ժամ տևած հանդիպման ժամանակ։ Իրանը և ԱԷՄԳ-ն նախկինում Վիեննայում և Թեհրանում անցկացրել էին բանակցությունների երեք փուլ՝ փորձելով գտնել առաջ շարժվելու գործնական ուղի։
ՄԱԿ-ի միջուկային գործակալության ղեկավարը նոր համաձայնագիրը որակել է որպես «կարևոր քայլ ճիշտ ուղղությամբ»։

МАГАТЭ объявило о возобновлении инспекций на ядерных объектах Ирана
Международное агентство по атомной энергии объявило о возобновлении инспекций на ядерных объектах Ирана.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al-Mayadeen.
Отмечается, что проверки проводятся тайном режиме: «Мы не можем разглашать места проверок, но можем подтвердить, что они проводились на этой неделе».
9 сентября 2025 года министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи и генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси подписали в Каире соглашение о возобновлении ядерного сотрудничества в новых рамках.
Недавнее соглашение с МАГАТЭ является важным шагом на пути к восстановлению доверия и возобновлению сотрудничества в ядерной сфере.
Соглашение было подписано Арагчи и Гросси в ходе трёхчасовой встречи в Каире. Иран и МАГАТЭ ранее провели три раунда переговоров в Вене и Тегеране, пытаясь найти практический путь к достижению цели.