Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրենի տեղակալը կժամանի Թեհրան
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) բարձրաստիճան պաշտոնյան օգոստոսի 11-ին բանակցությունների նպատակով կժամանի Թեհրան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին՝ հավելելով, որ չի նախատեսվում այց միջուկային օբյեկտներ։
«ԱԷՄԳ հետ բանակցությունները վաղը [օգոստոսի 11-ին] կշարունակվեն՝ հստակեցնելու համագործակցության շրջանակը։ Գրոսիի տեղակալը կգա Թեհրան, սակայն որևէ միջուկային վայր այցելություն ծրագրված չէ, քանի դեռ համաձայնության չենք եկել համագործակցության շրջանակի վերաբերյալ»,- Telegram-ի էջում գրել է Իրանի ԱԳ նախարարը։
Հունիսին Իրանի դեմ Իսրայելի իրականացրած հարձակումից հետո ԱԷՄԳ տեսուչները հնարավորություն չեն ունեցել այցելել Իրանի միջուկային օբյեկտներ։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին բազմիցս նշել է, որ դա իրենց համար շարունակում է առաջնահերթություն լինել։
Նախորդ ամիս Իրանում ուժի մեջ մտավ խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը, որով դադարեցվում է ԱԷՄԳ-ի հետ համագործակցությունը։ Օրենքը նախատեսում է, որ ԱԷՄԳ-ի կողմից Իրանի միջուկային օբյեկտների ցանկացած ապագա ստուգում պետք է հաստատվի Թեհրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի կողմից։

Заместитель директора Международного агентства по атомной энергии прибудет в Тегеран
Высокопоставленный представитель Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) прибудет в Тегеран 11 августа для переговоров. Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом сообщил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи, добавив, что посещение ядерных объектов не планируется.
«Переговоры с МАГАТЭ продолжатся завтра (11 августа) для уточнения объёма сотрудничества. Заместитель Гросси приедет в Тегеран, но посещение каких-либо ядерных объектов не планируется до тех пор, пока мы не достигнем соглашения об объёме сотрудничества», — написал глава МИД Ирана на своей странице в Telegram.
После израильского нападения на Иран в июне инспекторы МАГАТЭ не имели возможности посещать иранские ядерные объекты. Директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси неоднократно заявлял, что это остаётся для них приоритетом.
В прошлом месяце вступил в силу принятый парламентом Ирана закон, приостанавливающий сотрудничество с МАГАТЭ. Закон предусматривает, что любые будущие инспекции ядерных объектов Ирана со стороны МАГАТЭ должны быть одобрены Высшим советом национальной безопасности Тегерана.