Գյումրիում ազդարարվեց «Գինոսյանական օրեր. Հայոց լեռների ոգին» փառատոնի մեկնարկը
Գյումրիում օգոստոսի 2-ին ազդարարվեց «Գինոսյանական օրեր. Հայոց լեռների ոգին» փառատոնի մեկնարկը։ Փառատոնն անցկացվում է «Ազգային երգ ու պարի ակադեմիա» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և նվիրված է «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր, Հայաստանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ և Արցախյան պատերազմի մասնակից Գագիկ Գինոսյանի շնորհիվ հանրայնացված մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու տարածմանը։ Փառատոնը կրում է «Հայոց լեռների ոգին» խորագիրը։ Փառատոնի շրջանակներում Գյումրիի կենտրոնական փողոցներում տեղի ունեցավ ավանդական պարային շքերթ։
Երեկոյան տեղի կունենա գալա համերգ՝ «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի, «Կարին» նվագախմբի և «Կարին»-ի ճյուղային խմբերի մասնակցությամբ։
«Օգոստոսի 3-ը Գագիկ Գինոսյանի ծննդյան օրն է, և մենք որոշեցինք այս տարի փառատոնը նվիրել նրա հիշատակին։ Գյումրու ընտրությունն էլ պատահական չէ՝ այն իր կոլորիտով շատ է հիշեցնում Գագիկ Գինոսյանի հայրական քաղաքը՝ Ախալցխան։ Բացի այդ, Գյումրին համարվում է Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքը, սակայն այսօր, ցավոք, մի քանի քայլով հեռացել է իր ավանդական մշակույթից։ Այդ պատճառով էլ որոշեցինք ավանդական մշակույթը բերել հենց Գյումրի։ Այսօր փառատոնի շրջանակներում անցկացված շքերթին մասնակցեց ավելի քան 120 մարդ՝ 10 խմբից»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Ազգային երգ ու պարի ակադեմիա» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Անի Գինոսյանը։
«Գինոսյանական օրեր» փառատոնի երկրորդ օրը՝ օգոստոսի 3-ը, նվիրված է լինելու հայ ավանդական պարի գիտական բաղադրիչին։ Միջոցառման ընթացքում կքննարկվեն պարագիտության տարբեր թեմաներ, որոնք ներկայացվելու են միմյանց փոխլրացնող երկու ձևաչափով՝ դասախոսություններ և պանելային քննարկումներ։ Դասախոսությունների հիմնական թեման լինելու է Գագիկ Գինոսյանի կողմից առաջարկված «Պարի կենսաշրջանը» մոդել-ռազմավարությունը։ Այն ներառում է չորս ենթափուլերից բաղկացած գործընթաց՝ սկսած պարի գրառումից մինչև դրա վերաիմաստավորված վերադարձը ժողովրդին։

В Гюмри начался фестиваль «Гиносяновские дни: Дух армянских гор»
2 августа в Гюмри было объявлено о начале фестиваля «Гиносяновские дни: Дух армянских гор». Фестиваль проводится по инициативе фонда «Национальная академия песни и танца» и посвящен сохранению и распространению культурного наследия, ставшего достоянием общественности благодаря основателю ансамбля традиционной песни и танца «Карин», заслуженному деятелю культуры Армении, участнику Арцахской войны Гагику Гиносяну.  Фестиваль называется «Дух армянских гор». В рамках фестиваля по центральным улицам Гюмри прошёл традиционный танцевальный парад.
Вечером состоится гала-концерт с участием ансамбля традиционной песни и танца «Карин», оркестра «Карин» и коллективов филиала «Карин».
«3 августа — день рождения Гагика Гиносяна, и мы решили посвятить фестиваль этого года его памяти. Выбор Гюмри не случаен — его колорит очень напоминает родной город Гагика Гиносяна, Ахалцихе.  Кроме того, Гюмри считается культурной столицей Армении, но сегодня, к сожалению, он отдалился от своей традиционной культуры. Именно поэтому мы решили привезти традиционную культуру в Гюмри. Сегодня в шествии, прошедшем в рамках фестиваля, приняли участие более 120 человек из 10 коллективов», – как передает Арменпресс, рассказала председатель Совета попечителей Фонда «Национальная академия песни и танца» Ани Гиносян.
Второй день фестиваля «Гиносяновские дни: Дух армянских гор», 3 августа, будет посвящён научной составляющей армянского традиционного танца. В ходе мероприятия будут обсуждаться различные темы танцевальной науки, которые будут представлены в двух взаимодополняющих форматах: лекциях и панельных дискуссиях. Главной темой лекций станет модель-стратегия «Жизненный цикл танца», предложенная Гагиком Гиносяном. Она включает в себя процесс, состоящий из четырёх этапов, начиная с записи танца и заканчивая его переосмысленным возвращением народу.