Նեթանյահուն հույս ունի շուտով հաշտություն կնքել մի քանի արաբական երկրների հետ
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ակնկալում է, որ շուտով հրեական պետությունը հաշտության համաձայնագրեր կստորագրի մի շարք արաբական երկրների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Newsmax հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Իսրայելի վարչապետը պնդում է, որ Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու պահին իսլամական հանրապետությունը կարող էր «ատոմային ռումբ ստեղծել մի քանի ամսվա ընթացքում», սակայն հարձակման հետևանքով Թեհրանի միջուկային ծրագիրը «մի քանի տարով հետ մղվեց»։
«Մեր արաբ հարևանները թեթևացած շունչ քաշեցին (խմբ.՝ Իրանի դեմ ռազմական գործողության պատճառով): Դրանցից մի քանիսի հետ մենք արդեն հաշտություն ենք կնքել, մի քանիսի հետ շուտով հաշտություն կկնքենք , - ասել է Նեթանյահուն:
Ավելի վաղ Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ Իրանի դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ռազմական գործողության արդյունքները հնարավորություն են ընձեռել Աբրահամի համաձայնագրերի պատմական ընդլայնման համար։
Ներկայում Իսրայելը հարևան արաբական երկրներից դիվանագիտական ​​հարաբերություններ ունի միայն Եգիպտոսի և Հորդանանի հետ։ Բացի այդ, կան դիվանագիտական ​​հարաբերություններ Թուրքիայի հետ, որոնք լրջորեն սառել են Գազայում ռազմական գործողությունների պատճառով։
2020 թվականին՝ Թրամփի առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում, իսրայելական կողմն ԱՄՆ միջնորդությամբ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ փաստաթղթեր  ստորագրեց ԱՄԷ-ի և Բահրեյնի հետ: Արևմուտքում դա ստացավ Աբրահամի համաձայնագրեր անվանումը: Այնուհետև հրեական պետության հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին հայտարարեցին Սուդանը և Մարոկկոն:
Հետագայում Իսրայելը ձգտել է հարաբերություններ հաստատել Սաուդյան Արաբիայի հետ, բայց Գազայում ռազմական գործողությունների պատճառով Էր Ռիադը հրաժարվեց դրանից՝ պահանջելով նախ և առաջ պաղեստինյան պետության ճանաչումը: Դամասկոսում իշխանափոխությունից հետո հաճախացել են  Իսրայելի և Սիրիայի շփումների մասին հաղորդագրությունները: Հունիսի 24-ին հրեական պետության Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ցախի Հանեգբին հաստատել է, որ մշտական ​​կապի մեջ է սիրիացի պաշտոնյաների հետ:

Нетаньяху надеется в ближайшее время заключить мир с несколькими арабскими странами
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху рассчитывает, что вскоре сможет подписать мирные соглашения с рядом арабских стран. Как передает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью телеканалу Newsmax.
Нетаньяху утверждает, что на момент ударов по ядерным объектам Ирана исламская республика могла “создать атомную бомбу в течение несколько месяцев”, однако, благодаря ударам, ядерная программа Тегерана была отброшена назад на “несколько лет”.
“Наши арабские соседи вздохнули с облегчением (в связи с военной операцией против Ирана). С некоторыми из них мы уже заключили мир, с некоторыми вскоре заключим мир”, - сказал Нетаньяху.
Ранее Нетаньяху заявлял, что результаты военной операции Израиля и США против Ирана предоставили возможность для исторического расширения Соглашений Авраама.
Из соседних арабских стран Израиль в настоящее время имеет дипломатические отношения только с Египтом и Иорданией. Кроме того, у него есть дипломатические отношения с Турцией, которые были довольно напряжёнными из-за военных действий в Газе.
В 2020 году, во время первого президентского срока Трампа, израильская сторона при посредничестве США подписала документы о нормализации отношений с ОАЭ и Бахрейном. На Западе это получило название “Соглашения Авраама”. Затем Судан и Марокко объявили о нормализации отношений с еврейским государством.
Позже Израиль стремился к установлению отношений с Саудовской Аравией, но из-за военных действий в Газе Эр-Рияд отказался, потребовав прежде всего признания Палестинского государства. После смены власти в Дамаске сообщения о контактах между Израилем и Сирией участились. 24 июня глава Совета национальной безопасности еврейского государства Цахи Ханегби подтвердил, что находится в постоянном контакте с сирийскими официальными лицами.