Լիբանանում իսրայելական հարվածներից զոհերի թիվը հասել է 4192-ի
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ երկրում իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 4192-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային  լրատվական գործակալությունը (NNA):
«Ռազմական էսկալացիայի սկսվելուց ի վեր՝ մարտի 2-ից մինչև հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում, զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 4192-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 12 171-ի», - նշված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Վերջին 24 ժամվա ընթացքում զոհերի թիվն ավելացել է 17-ով, իսկ  վիրավորներինը՝ 7-ով։
Գործակալությունը տեղեկացնում է, որ հունիսի 24-ի առավոտյան Բեքաայի մարզի Այն Արաբ գյուղաքաղաքի բնակիչները վերադարձել են իրենց տները։ Ավելի վաղ Լիբանանի բանակի ստորաբաժանումները բացել էին բնակավայր տանող ճանապարհը։
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը Նյու Յորքում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ վերջին մարտերի ընթացքում հարավային Լիբանանում ավելի քան 11 000 բնակելի շենք «ամբողջությամբ ավերվել է», ևս 2200-ը մասամբ են վնասվել։
«Շատ ընտանիքների համար սա նշանակում է, որ պարզապես տուն չկա վերադառնալու։ Շարունակական անորոշությունը, լայնածավալ ավերածությունները և չպայթած զինամթերքի սպառնալիքը շարունակում են խոչընդոտել անվտանգ և կայուն վերադարձին», - ասել է նա։
«Այնուամենայնիվ, շատերը շարունակում են վերադառնալ հարավային Լիբանան, 19 000 մարդ գիշերը լքել է ապաստարանները, ինչի արդյունքում ապաստարաններում մնացածների թիվը կրճատվել է մինչև մոտ 90 000»,- հավելել է նա։

Число погибших в Ливане в результате израильских ударов достигло 4192 человек
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число погибших в результате израильских ударов по стране достигло 4192 человек. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Национальное информационное агентство Ливана (NNA).
“С начала военной эскалации, со 2 марта по 23 июня, общее число погибших достигло 4192, а число раненых — 12171”, — говорится в заявлении министерства.
За последние 24 часа число погибших увеличилось на 17, а число раненых — на 7.
Агентство сообщает, что утром 24 июня жители деревни Айн-Араб в районе Бекаа вернулись в свои дома. Ранее подразделения ливанской армии открыли дорогу, ведущую к населенному пункту.
По сообщению телеканала Al Jazeera, пресс-секретарь Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик заявил журналистам в Нью-Йорке, что более 11 000 жилых домов на юге Ливана полностью были разрушены во время недавних боевых действий, 2200 получили частичные повреждения.
“Для многих семей это означает, что им просто некуда вернуться. Сохраняющаяся неопределенность, масштабные разрушения и угроза неразорвавшихся боеприпасов продолжают препятствовать безопасному возвращению”, — сказал он.
“Но многие продолжают возвращаться на юг Ливана. За ночь убежища покинули 19 000 человек, в в убежищах осталось около 90 000”, — добавил он.
Ливан оказался втянутым в ближневосточный конфликт после того, как “Хезболла” 2 марта начала атаки на Израиль в ответ на удары США и Израиля по Ирану.