Իսրայելում հայտարարել են, որ Գազայի խաղաղության խորհուրդը կհավաքվի հաջորդ շաբաթ Կիպրոսում. The Times of Israel
Գազայի հատվածը հետպատերազմյան շրջանում կառավարելու համար ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստեղծված Խաղաղության խորհուրդը կհավաքվի հաջորդ շաբաթ Կիպրոսում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրների:
Ըստ հրապարակման՝ Կիպրոսի հանգստավայրերից մեկում կայանալիք հանդիպմանը ներկա կլինեն կազմակերպության գործադիր խորհրդի, Գազայի հատվածի կառավարման պաղեստինյան կոմիտեի, ինչպես նաև Խաղաղության խորհրդի գերագույն ներկայացուցիչ Նիկոլայ Մլադենովի գրասենյակի ներկայացուցիչները։
Իսրայելական թերթը, վկայակոչելով միջնորդ երկրներից մեկի արաբ դիվանագետի, ինչպես նաև իրավիճակին ծանոթ պաղեստինցի ներկայացուցչի, հայտնել է, որ Կիպրոսում հանդիպման ժամանակ պետք է տեղի ունենա «վերագործարկում», որը շահագրգիռ կողմերին թույլ կտա «վերատրամադրվել» և «համաձայնության գալ»։
Հրատարակությունը նաև հաղորդում է, որ Խաղաղության խորհրդի որոշ անդամներ դժգոհ են եղել Կիպրոսի հանգստավայրում հանդիպում անցկացնելու մտադրությունից՝ Գազայի բնակչության շարունակվող տառապանքների ֆոնին, և այդ պատճառով որոշում է կայացվել կրճատել հանդիպմանը հրավիրված հյուրերի ցուցակը»։
Իր հերթին, Կիպրոսի Cyprus Mail թերթը փորձել է վերաստուգել իսրայելական զանգվածային լրատվամիջոցների այդ տեղեկատվությունը, սակայն Կիպրոսի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Կոնստանտինոս Լետիմպիոտիսից պատասխան է ստացել, որ նա իրազեկ չէ այդ ծրագրերի մասին:

Совет мира по Газе соберется на следующей неделе на Кипре: The Times of Israel
Совет мира, созданный в рамках мирного плана президента США Дональда Трампа для управления сектором Газа в послевоенный период, соберется на следующей неделе на Кипре. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Times of Israel со ссылкой на свои источники.
На встрече, которая состоится в одном из курортных городов Кипра, будут присутствовать представители исполнительного совета организации, Палестинского комитета по управлению сектором Газа, а также офиса верховного представителя Совета мира Николая Младенова.
The Times of Israel, ссылаясь на арабского дипломата из одной из стран-посредников, а также на палестинского представителя, знакомого с ситуацией, сообщила, что на встрече на Кипре должна состояться “перезагрузка”, которая позволит заинтересованным сторонам “перенастроиться” и “прийти к согласию”.
Также сообщается, что некоторые члены Совета мира были недовольны намерением провести встречу на кипрском курорте в свете продолжающихся страданий населения Газы, и поэтому было принято решение сократить список приглашенных на встречу гостей.
В свою очередь, кипрская газета Cyprus Mail попыталась проверить эту информацию в израильских СМИ, но получила ответ от официального представителя кипрского правительства Константиноса Летимпиотиса, что ему ничего не известно об этих планах.