Իսրայելն ու Լիբանանը քննարկում են հարավային Լիբանանի որոշ շրջաններ լիբանանյան բանակին փոխանցելու վերաբերյալ հարցեր
Իսրայելի և Լիբանանի միջև հունիսի 23-ին մեկնարկած բանակցություններում քննարկվել է ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող առաջարկը, որի համաձայն իսրայելական ուժերը պետք է լիբանանյան զինվորականներին հանձնեն «Հեզբոլլահ»-ի դեմ պատերազմի ժամանակ գրավված տարածքների մի մասը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իսրայելցի և լիբանանցի պաշտոնյաների, որոնց անունները չեն նշվում։
Իսրայելցի պաշտոնյաները նշել են, որ լիբանանյան զորքերը կանցնեն ԱՄՆ-ի կողմից իրականացվող ուսուցում և ստուգում՝ համոզվելու, որ նրանք կապված չեն Իրանի աջակցությունը վայելող «Հեզբոլլահ»-ի հետ, մինչդեռ Իսրայելը կպահպանի ռազմական ներկայությունը սահմանի երկայնքով գտնվող բուֆերային գոտում։
Լիբանանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան նշել է, որ հունիսի 24-ին տեղի կունենան ռազմական թեմայով հատուկ քննարկումներ, այդ թվում՝ այն տարածքների վերաբերյալ, որոնք պետք է անցնեն Լիբանանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ։
Լիբանանցի պաշտոնյան ասել է, որ քննարկումները կկենտրոնանան իսրայելական ուժերի դուրսբերման ժամանակացույցի վրա, և որ ցանկացած ծրագիր հայտնի կդառնա միայն հունիսի 25-ին՝ բանակցությունների վերջին օրվանից հետո։
Լիբանանը ներքաշվել էր Մերձավոր Արևելքի հակամարտության մեջ այն բանից հետո, երբ «Հեզբոլլահ»-ն, ի պատասխան Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների, մարտի 2-ից հարձակումներ էր սկսել Իսրայելի դեմ։
Հունիսի 21-ից ի վեր հրադադարը մեծ մասամբ պահպանվել է՝ չնայած իսրայելական ուժերը շարունակում են մնալ հարավային Լիբանանի խորքերում, որտեղ նրանք գրավել են, այսպես կոչված, «անվտանգության գոտի»՝ նշելով, որ դա իրենց անհրաժեշտ է հյուսիսային Իսրայելը «Հեզբոլլահ»-ի հարձակումներից պաշտպանելու համար։
Իրանի և ԱՄՆ-ի կողմից ստորագրված ժամանակավոր համաձայնագիրը պահանջում է, որ երկու երկրները և նրանց դաշնակիցները հայտարարեն բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցման մասին և ապահովեն Լիբանանի «տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»։

Израиль и Ливан обсуждают вопросы передачи части южного Ливана ливанской армии
На переговорах между Израилем и Ливаном, начавшихся 23 июня, обсуждалось поддержанное США предложение, согласно которому израильские силы передадут часть территории, захваченной во время войны против «Хезболлы», ливанской армии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters со ссылкой на неназванных израильских и ливанских чиновников.
Израильские чиновники заявили, что ливанские войска пройдут подготовку и проверку под руководством США, чтобы убедиться, что они не связаны с поддерживаемой Ираном «Хезболлой», в то время как Израиль сохранит военное присутствие в буферной зоне вдоль границы.
Высокопоставленный представитель ливанских служб безопасности заявил, что 24 июня состоятся специальные военные переговоры, в том числе по районам, которые должны находиться под контролем ливанских ВС.
По его словам, обсуждения будут сосредоточены на графике вывода израильских войск, и что любой план станет известен только 25 июня, после последнего дня переговоров.
Ливан оказался втянут в ближневосточный конфликт с тех пор, как 2 марта «Хезболла» начала атаки на Израиль в ответ на американо-израильские удары по Ирану.
Перемирие в основном соблюдается с 21 июня, хотя израильские силы остаются глубоко на юге Ливана, где они захватили так называемую «зону безопасности», заявляя, что она необходима им для защиты северного Израиля от атак «Хезболлы».
Временное соглашение, подписанное Ираном и Соединенными Штатами, требует от двух стран и их союзников немедленно и навсегда прекратить боевые действия на всех фронтах, включая Ливан, и обеспечить «территориальную целостность и суверенитет» Ливана.