Կատարը շուտով կվերսկսի հեղուկացված բնական գազի բնականոն արտադրությունը
Կատարը պատրաստվում է վերսկսել հեղուկացված բնական գազի բնականոն արտադրությունը՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրումից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times-ի հետ զրույցում հայտարարել է Կատարի վարչապետ շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ ալ-Ռահման ալ-Թանին։
Նրա խոսքով՝ Կատարն աշխարհում երկրորդ խոշորագույն հեղուկացված բնական գազի արտադրողն է և դադարեցրել է արտադրությունը մարտին՝ Ռաս Լաֆանի գործարանի վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումից հետո։
«Մի քանի շաբաթվա ընթացքում արտադրությունը կվերադառնա բնականոն հուն, բացառությամբ վնասված օբյեկտի։ Մեր թիմերը մոբիլիզացվել են արդեն մի քանի շաբաթ։ QatarEnergy-ն պատրաստվում է գործունեության բնականոն հուն վերադառնալուն, հենց որ նեղուցում իրավիճակը կարգավորվի», - ասել է վարչապետը։
Նա, սակայն, զգուշացրել է, որ պետական QatarEnergy-ն կվերացնի մարտին հայտարարված ֆորս մաժորը միայն այն ժամանակ, երբ «ընկերությունը տեսնի, որ լուծել է բոլոր խնդիրները, և շահագործումն անվտանգ է»։
Կատարի վարչապետը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև թեժ գծի ստեղծումը կարևոր է՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբացմանը խոչընդոտող անօրինական գործող անձանց գործողությունները կանխելու համար։
Նրա խոսքով՝ «թեժ գծի նպատակն է ապահովել, որ ցանկացած նավ, որը ստանում է որևէ տեսակի սպառնալիք, ստուգվի Իրանի կողմից, և նավին թույլ տրվի անվտանգ անցնել»։
Վարչապետի խոսքով՝ ակնկալվում է, որ նեղուցով նավագնացությունը կվերադառնա պատերազմից առաջ եղած ցուցանիշին ԱՄՆ-Իրան փոխըմբռնման հուշագրի 30-րդ օրը։ Սակայն, ըստ նրա, դա «մեծ ջանքեր կպահանջի», նաև «ժամանակ կպահանջվի վստահությունը վերականգնելու համար»։
Ալ- Թանին նշել է, որ Կատարը կդիմադրի նեղուցում վճարներ գանձելու Իրանի ցանկացած ծրագրի։
«Կատարի նման երկրի համար դա մեր միակ ջրային միջանցքն է։ Եթե իրանցիների կողմից առաջարկվում է մոդել, նրանք պետք է փաստարկեն գործը, և մենք պետք է քննարկենք այն։ Մենք չենք կարող ընդունել այնպիսի իրավիճակ կամ պայման, երբ մեր դարպասը դեպի աշխարհ վերահսկվում է», - նշել է նա։

Катар вскоре возобновит нормальное производство сжиженного природного газа
Катар готовится возобновить нормальное производство сжиженного природного газа после подписания временного соглашения между США и Ираном. Об этом, по сообщению «Арменпресс», заявил премьер-министр Катара шейх Мохаммад бин Абд аль-Рахман аль-Тани в интервью Financial Times.
По его словам, Катар является вторым по величине в мире производителем сжиженного природного газа и приостановил производство после атаки беспилотника на завод в Рас-Лаффане в марте.
«Производство вернется к нормальному режиму в течение нескольких недель, за исключением поврежденного объекта. Наши команды были мобилизованы в течение нескольких недель. QatarEnergy готовится вернуться к нормальной работе, как только ситуация в проливе стабилизируется», — сказал премьер-министр.
Однако он предупредил, что государственная компания QatarEnergy отменит форс-мажор, объявленный в марте, только тогда, когда «компания увидит, что все проблемы решены и работа безопасна».
Премьер-министр Катара также подчеркнул важность создания горячей линии между Соединенными Штатами и Ираном для предотвращения незаконных действий, препятствующих возобновлению работы Ормузского пролива.
По его словам, «цель горячей линии — обеспечить проверку любого получившего какую-либо угрозу судна Ираном и его безопасный проход».
По словам премьер-министра, ожидается, что судоходство через пролив вернется к довоенному уровню к 30-му дню действия меморандума о взаимопонимании между США и Ираном. Однако, по его словам, это «потребует больших усилий» и «потребуется время для восстановления доверия».
Аль-Тани заявил, что Катар будет противостоять любым иранским планам по введению сборов в проливе.
«Для такой страны, как Катар, это наш единственный водный коридор. Если иранцы предложат какую-либо модель, они должны обосновать свою позицию, и мы должны это обсудить. Мы не можем смириться с ситуацией, когда наши ворота в мир контролируются», — отметил он.