Մակրոնն ԱԷՄԳ-ին կոչ է անում հնարավորինս շուտ վերսկսել առաքելությունն Իրանում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարծում է, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) պետք է կարողանա անհապաղ վերսկսել իր գործունեությունն Իրանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X միկրոբլոգում Ելիսեյան պալատում ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի հետ հանդիպումից հետո:
Մակրոնը վստահեցրել է, որ Փարիզն աջակցում է ԱԷՄԳ-ին։
«Ֆրանսիան ամուր կանգնած է ԱԷՄԳ-ի կողքին, որի դերը կենսական նշանակություն ունի միջուկային անվտանգության համար։ Անհրաժեշտ է, որ գործակալությանը թույլատրվի վերսկսել իր առաքելությունն Իրանում», - նշել է Մակրոնը։
With @rafaelmgrossi, Director General of the @IAEAorg. France stands firmly alongside the IAEA, whose role is vital for nuclear safety and security. It is urgent that the Agency be allowed to resume its mission in Iran. pic.twitter.com/oDXREMsQYE
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 25, 2025
Հունիսի 25-ին Իրանի խորհրդարանի անդամները հաստատել են օրինագիծ Իսլամական Հանրապետության և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) միջև համագործակցությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու վերաբերյալ: Գործակալության աշխատակիցներին չի թույլատրվում մուտք գործել երկիր՝ ստուգումներ անցկացնելու համար, քանի դեռ Իրանի միջուկային օբյեկտների անվտանգությունը և խաղաղ միջուկային գործունեությունը երաշխավորված չեն:
Թեհրանը նշել է, որ Իսրայելի, ապա Միացյալ Նահանգների կողմից հարվածների ենթարկված բոլոր իրանական միջուկային օբյեկտները գտնվում են ԱԷՄԳ-ի հսկողության և պաշտպանության ներքո, որը ոչինչ չի արել այդ հարձակումները կանխելու համար:

Макрон призывает МАГАТЭ возобновить миссию в Иране по возможности скоро
Президент Франции Эммануэль Макрон считает, что Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) должно иметь возможность немедленно возобновить свою деятельность в Иране. Как передает “Арменпресс”, об этом он написал в микроблоге в X после встречи с генеральным директором МАГАТЭ Рафаэлем Гросси в Елисейском дворце.
Макрон заверил, что Париж поддерживает МАГАТЭ.
“Париж выступает в поддержку МАГАТЭ, чья роль имеет решающее значение для ядерной безопасности. Необходимо, чтобы агентству разрешили возобновить свою миссию в Иране. Необходимо, чтобы агентство смогло как можно скорее возобновить выполнение своей миссии в Иране”, - отметил Макрон.
With @rafaelmgrossi, Director General of the @IAEAorg. France stands firmly alongside the IAEA, whose role is vital for nuclear safety and security. It is urgent that the Agency be allowed to resume its mission in Iran. pic.twitter.com/oDXREMsQYE
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 25, 2025
25 июня депутаты Меджлиса Ирана одобрили законопроект о временном приостановлении сотрудничества Исламской Республикой с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). Сотрудникам агентства не будет разрешено въезжать в страну для проведения инспекций до тех пор, пока не будет гарантирована безопасность ядерных объектов Ирана и мирной ядерной деятельности.
Тегеран заявил, что все иранские ядерные объекты, подвергшиеся атакам со стороны Израиля, а затем и США, находились под наблюдением и защитой МАГАТЭ, которое ничего не сделало для предотвращения этих атак.