ԵՄ երկրների արտգործնախարարները կքննարկեն Իսրայել-Իրան հակամարտությունը
ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարները հունիսի 17-ին տեսակապով ոչ պաշտոնական նիստ կանցկացնեն Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրադրությունը քննարկելու համար՝ կապված Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտության հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Անուար ալ Անունին՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի ներկայացուցիչը։
«Նկատի ունենալով Մերձավոր Արևելքում իրադրության լրջությունը՝ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը վաղն արտաքին գործերի նախարարների հետ խորհրդակցություն է պլանավորել տեսակոնֆերանսի ձևաչափով։ Սա թույլ կտա կարծիքներ փոխանակել, միաժամանակ համակարգել դիվանագիտական ​​գործողությունները Թեհրանի և Թել Ավիվի նկատմամբ և քննարկել, թե ինչպես գործել», - մամուլի քարտուղարի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը կողմ է հանդես գալիս ապաէսկալացմանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը և կշարունակի դիվանագիտական ​​միջոցներով հնարավոր ամեն ինչ անել լարվածությունը նվազեցնելու և Իրանի միջուկային ծրագրի լուծումը գտնելու համար։

Министры иностранных дел стран ЕС обсудят израильско-иранский конфликт
Главы МИД ЕС проведут 17 июня неформальную видеконференцию, чтобы обсудить ситуацию на Ближнем Востоке в связи с конфликтом между Израилем и Ираном. Как передает “Арменпресс”, об этом на брифинге в Брюсселе сообщил Анвар аль-Ануни, представитель верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас.
“Ввиду серьезности ситуации на Ближнем Востоке высокий представитель (ЕС по иностранным делам) Кая Каллас запланировала на завтра совещание в формате видеоконференции с министрами иностранных дел. Это позволит обменяться взглядами, скоординировать дипломатические действия одновременно в отношении Тегерана и Тель-Авива и рассмотреть, как действовать”, - Интерфакс цитирует пресс-секретаря.
Евросоюз выступает за деэскалацию, региональную безопасность и продолжит делать все возможное дипломатическими средствами для снижения напряженности и поиска решения по ядерной программе Ирана.