Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունները բարեգործության ձևաչափից տեղափոխվել են ավելի ռազմավարական հարթություն
Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունները բարեգործության ձևաչափից տեղափոխվել են ավելի կոնկրետ, հասցեական և ռազմավարական ներդրումների ու մասնագիտական ներուժի իրական ներգրավման հարթություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Firebird և NVIDIA ընկերությունների համատեղ ծրագրին՝ Հայաստանում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնությանը։
Վարչապետը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց սփյուռքահայ գործարարներին նման մասշտաբի ներդրումային նախաձեռնության համար։
«Երբ մենք խոսում ենք Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների բանաձևերի մասին, հենց նման գործունեությունն ենք նկատի ունենում՝ շատ կոնկրետ, հասցեական և ռազմավարական բնույթի, որի վերաբերյալ որևէ կասկած կամ քննարկում ընդհանրապես չի կարող լինել»,-նշեց Փաշինյանը։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն էլ ընդգծեց, որ նման ծրագրերը սփյուռքի ներուժը Հայաստան ուղղորդելու լավագույն ձևաչափն են․
«Եթե չլիներ այդ ներուժի օգտագործումը և ներգրավումը, անկեղծ ասած, այս նախագիծը դժվար թե իրագործելի լիներ մեզ համար՝ գոնե այս փուլում»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ ոչ միայն ենթակառուցվածքի ստեղծումն է կարևոր, այլև դրա արդյունավետ շահագործման կարողությունները, որոնք այս պահին ներհայաստանյան մակարդակում սահմանափակ են։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդգծեց, որ նման նախաձեռնությունները լավագույն պատասխանն են այն թյուրընկալումներին, թե սփյուռքի դերը սահմանափակվում է միայն բարեգործությամբ․
«Սա է ճիշտ պատասխանը այն հարցերին, թե ի՞նչ է արել սփյուռքը։ Խոսքը հարաբերությունների փոխելու մասին է՝ բարեգործությունից դեպի ներդրում, մարդկային ռեսուրսների ներգրավվածություն՝ իրական, շարունակական ու շահութաբեր ձևով»,-ասաց Սինանյանը։

Отношения Армения-Диаспора перешли из благотворительного формата на более стратегический уровень
Отношения Армения-Диаспора перешли из благотворительного формата на более конкретный, целевой и стратегический уровень инвестиций и реального вовлечения профессионального потенциала.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства, коснувшись совместной программы компаний Firebird и NVIDIA - инициативы по созданию в Армении масштабного центра обработки данных искусственного интеллекта.
Премьер-министр выразил особую благодарность армянским бизнесменам диаспоры за столь масштабную инвестиционную инициативу.
«Когда мы говорим о формах отношений Армения-Диаспора, мы имеем в виду именно такие мероприятия, очень конкретные, целевые и стратегические по своей сути, в отношении которых не может быть никаких сомнений или обсуждений», — отметил Пашинян.
Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян также подчеркнул, что подобные программы являются наилучшим форматом для направления потенциала диаспоры в Армению.
«Если бы не использование и привлечение этого потенциала, честно говоря, этот проект вряд ли был бы для нас осуществим, по крайней мере, на данном этапе», — сказал министр, добавив, что важно не только создание инфраструктуры, но и возможности ее эффективной эксплуатации, которые в настоящее время на внутреннем уровне ограниченны.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян подчеркнул, что подобные инициативы являются лучшим ответом на заблуждения о том, что роль диаспоры ограничивается только благотворительностью.
«Это правильный ответ на вопросы о том, что сделала диаспора. Речь идет о смене отношений с благотворительности на инвестиции, вовлечении человеческих ресурсов реальным, непрерывным и прибыльным образом», — сказал Синанян.