Թեհրանը կարող է վերանայել ԱԷՄԳ-ի հետ հարաբերությունները՝ հակաիրանական բանաձևի դեպքում
Իրանը կարող է վերանայել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հետ հարաբերությունները, եթե կազմակերպության Կառավարիչների խորհուրդը բացասական բանաձև ընդունի իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդիին։
«Անցյալ անգամ մենք զգուշացրեցինք, բայց մեզ չլսեցին և մենք յոթ անգամ ավելացրեցինք մինչև 60% հարստացված ուրանի արտադրության ծավալները: Այժմ մենք նաև ունենք պատասխան քայլերի ցանկ, և մենք արդեն տեղեկացրել ենք նրանց այդ մասին: Ակնհայտ է, որ գործակալությունը չպետք է ակնկալի, որ Իրանը կշարունակի կառուցողական համագործակցությունն, ինչպես նախկինում», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով հակաիրանական բանաձևի հնարավոր ընդունումն ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի առաջիկա նիստում:
Մայիսի 31-ին AFP-ն տվյալներ էր ներկայացրել ԱԷՄԳ-ի գաղտնի զեկույցից, որոնցից հետևում էր, որ վերջին ամիսներին Իրանն զգալիորեն արագացրել է բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը: Դրան ի պատասխան՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակված փաստաթուղթը «չի արտացոլում գործակալության և Իսլամական Հանրապետության միջև համագործակցության իրական մակարդակը», և ԱԷՄԳ-ին մեղադրել է, որ այն, իբր, հենվում է «կեղծ փաստաթղթերի վրա, որոնք նրան են տրամադրվել Իսրայելի կողմից»։
ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ զեկույցն անաչառ է և հիմնվում է տեղում աշխատող տեսուչների տեղեկատվության վրա:

Тегеран может пересмотреть отношения с МАГАТЭ в случае антииранской резолюции
Иран может пересмотреть свои отношения с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), если Совет управляющих организации примет негативную резолюцию по ядерной программе Ирана. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщило информационное агентство Tasnim со ссылкой на представителя Организации по атомной энергии Ирана Бехруза Камалванди.
“В прошлый раз мы предупреждали, но нас не послушали и мы увеличили объемы производства урана, обогащенного до 60%, в семь раз. Сейчас у нас также есть перечень ответных шагов и мы уже уведомили их об этом. Очевидно, что агентство не должно рассчитывать, что Иран продолжит конструктивное сотрудничество, как прежде», - сказал он, комментируя возможные последствия принятия антииранской резолюции на предстоящем заседании Совета управляющих МАГАТЭ.
Агентство AFP 31 мая представило данные конфиденциального доклада МАГАТЭ, из которых становится ясно, что Иран за последние месяцы значительно ускорил производство высокообогащенного урана. В ответ МИД Ирана заявил, что опубликованный в СМИ документ “не отражает настоящий уровень сотрудничества” агентства с Исламской Республикой, и обвинил МАГАТЭ в том, что оно якобы опирается на “поддельные документы, предоставленные ему Израилем”. Генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси заметил, что доклад о ядерной программе Ирана является беспристрастным и основан на информации инспекторов, работающих на местах.