Հնդկաստանը Ֆրանսիայից 26 Rafale կործանիչ կգնի
Ֆրանսիան Հնդկաստանի հետ պայմանավորվել է Նյու Դելիին 630 միլիարդ ռուփիի (7,3 միլիարդ դոլար) 26 հատ Rafale Marine կործանիչ վաճառելու շուրջ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել են Հնդկաստանի ռազմածովային ուժերը։
Պայմանագրի ստորագրմանը ներկա են եղել Նյու Դելիում Ֆրանսիայի դեսպան Թիերի Մատուն և Հնդկաստանի պաշտպանության փոխնախարար Ռաջեշ Կումար Սինգհը։ Նաև առցանց ռեժիմով արարողությանը մասնակցել են երկու երկրների պաշտպանության նախարարներ Սեբաստիան Լեկոռնյուն և Ռաջնաթ Սինգհը։
Ապրիլի սկզբին Հնդկաստանի կառավարությունը համաձայնեցրել էր 22 մեկտեղանի և չորս երկտեղանի Rafale Marine գնելու, ինչպես նաև դրանց հետ կապված սպասարկման և անձնակազմի ուսուցման շուրջ համաձայնագիրը։
Ինքնաթիռները կտեղակայվեն հնդկական Vikramaditya և Vikrant ավիակիրների վրա՝ փոխարինելով հնացած ՄիԳ-29Կ-ներին։ Այս միջոցառումը համարվում է ժամանակավոր՝ մինչև Հնդկաստանի կողմից սեփական կործանիչի ստեղծումը։
Հնդկաստանը ֆրանսիական ինքնաթիռների առաջին խմբաքանակը պետք է ստանա հինգ տարի հետո, իսկ վերջինը՝ մինչև 2031 թվականը։

Индия купит у Франции 26 истребителей Rafale
Франция достигла соглашения с Индией о продаже Нью-Дели 26 истребителей Rafale Marine за 630 млрд рупий ($7,3 млрд). Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщили ВМС Индии.
На подписании контракта присутствовали посол Франции в Нью-Дели Тьерри Мату и заместитель министра обороны Индии Раджеш Кумар Сингх. В церемонии в режиме онлайн также приняли участие министры обороны двух стран Себастьян Лекорню и Раджнатх Сингх.
В начале апреля правительство Индии согласилось заключить сделку на закупку 22 одноместных и четырех двухместных самолетов Rafale Marine, а также на их техническое обслуживание и обучение экипажей.
Самолеты будут размещены на индийских авианосцах Vikramaditya и Vikrant и заменят устаревшие МиГ-29К. Эта мера считается временной, пока Индия не создаст собственный истребитель.
Первую партию французских самолетов Индия должна получить через пять лет, а последнюю — к 2031 году.