ԱՊՀ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողովն առաջարկում է ընդլայնել օմբուդսմենների լիազորությունները
ԱՊՀ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի փորձագետները մոդելային օրենքում առաջարկում են ընդլայնել մասնակից երկրների օմբուդսմենների լիազորությունները՝ նրանց իրավունք տալով արձագանքել առողջապահական և կրթական մարմինների անօրինական որոշումներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական քաղաքականության և մարդու իրավունքների մշտական ​​հանձնաժողովի նիստում։
Օմբուդսմենի խոսքով՝ հանձնաժողովն զգալի աշխատանք է կատարել «Մարդու իրավունքների հանձնակատարի կարգավիճակի մասին» մոդելային օրենքի նոր խմբագրման գործում՝ հավաքելով առաջարկությունների մեծ փաթեթ։
«Առաջարկություններից մեկը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ այսօր ոչ միայն պետական ​​մարմինները կարող են անօրինական կամ անհիմն որոշում կայացնել, որը պետք է լինի ՄԻՊ-ի ուշադրության կենտրոնում, այլև այն մարմինները, որոնք իրականացնում են հանրային գործառույթներ: Դրանք են թե՛ առողջապահությունը, թե՛ կրթական և այն մարմինները, որոնք զբաղվում են տնտեսական հարցերով: Ուստի մենք առաջարկել ենք ընդլայնել օմբուդսմենի լիազորություններն այդ ոլորտում և ընդլայնել մարդու իրավունքների հանձնակատարի իրավասությունը խախտված իրավունքների վերականգնման հարցում, եթե դրանք թույլ են տրվել  հասարակական գործառույթներ իրականացնող կազմակերպությունների կողմից», - ասել է Մոսկալկովան։
Բացի այդ, հանձնաժողովի անդամներն առաջարկում են կատարել փոփոխություններ, որոնք կապված են հանձնակատարին գանգատ ներկայացնելիս քաղաքացիների իրավունքների երաշխիքների ընդլայնման հետ։
«Մասնավորապես, այսօր՝ թվայնացման դարում, շատ կարևոր կլիներ օգտագործել էլեկտրոնային տեսքով դիմում ներկայացնելու, գուցեև, դիմողի անձնական կաբինետի բացման  ձևաչափը», - ասել է Մոսկալկովան։
Բացի այդ, նրա խոսքով՝ փորձագետների աշխատանքային խումբն առաջարկել է փոփոխություններ, որոնք վերաբերում են օմբուդսմենի անձեռնմխելիության ամրապնդմանը, անհիմն դատավարական գործողություններից պաշտպանմանը։
«Այս և մյուս առաջարկները, մեր կարծիքով, կմեծացնեն մարդու և քաղաքացու իրավունքների երաշխիքները և կընդլայնեն օմբուդսմենների կողմից կիրառվող միջոցները», - հավելել է հանձնակատարը:

Комиссия по правам человека СНГ предлагает расширить полномочия омбудсменов
Эксперты Комиссии по правам человека СНГ предлагают в модельном законе расширить полномочия омбудсменов стран-участниц, предоставив им право реагировать на незаконные решения органов здравоохранения и образования.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила уполномоченный по правам человека в РФ Татьяна Москалькова на заседании Постоянной комиссии по социальной политике и правам человека Межпарламентской ассамблеи СНГ.
По словам омбудсмена, комиссия проделала значительную работу над новой редакцией модельного закона «О статусе Уполномоченного по правам человека», собрав большой набор рекомендаций.
«Одно из предложений связано с тем, что сегодня не только органы государственной власти могут принять незаконное или необоснованное решение, которое должно быть в зоне внимания омбудсмена, но также органы, выполняющие публичные функции. Это и здравоохранение, и органы образования, и те, кто занимается экономическими вопросами. Поэтому мы предложили расширить полномочия омбудсменов в этой сфере и распространить компетенцию уполномоченного по правам человека по восстановлению нарушенных прав, если они допущены организациями, выполняющими публичные функции», - сказала Москалькова.
Кроме того, члены комиссии предлагают внести изменения, связанные с расширением гарантий прав граждан при подаче жалобы уполномоченному.
«В частности, сегодня, в век цифровизации очень важно было бы использовать формат подачи заявления в электронном виде, а, может быть, и открытия личного кабинета заявителя», - сказала Москалькова.
Также, по ее словам, рабочая группа экспертов предложила изменения, касающиеся усиления иммунитета омбудсмена, защиты от необоснованных процессуальных действий.
«Эти и другие предложения, на наш взгляд, повысят гарантии прав человека и гражданина, расширят инструментарии, используемые омбудсменами», - добавила уполномоченный.