Դիտորդական կազմակերպությունները խախտումներ են հայտնաբերել Գյումրու ավագանու ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում
Գյումրիում մարտի 15-ին մեկնարկած ավագանու արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավը շարունակվում է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գյումրու ավագանու համար պայքարող 9 քաղաքական ուժերն իրենց ծրագրերը ներկայացնելու հնարավորություն ունեն մինչև մարտի 28-ը ներառյալ. քարոզչությունն ավարտվում է մարտի  28-ին՝ ժամը 24։00-ին: Մարտի 29-ին և 30-ին (ընտրությունների օրը) նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է:
Նախընտրական քարոզչության ժամանակ, ինչպես նաև քվեարկության նախորդ և քվեարկության օրը թեկնածուներին, ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին արգելվում է անձամբ կամ նրանց անունից կամ որևէ այլ եղանակով ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով տալ (խոստանալ) դրամ, սննդամթերք, արժեթղթեր, ապրանքներ կամ մատուցել (խոստանալ) ծառայություններ: Եվ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում գրանցված տեղական դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություններից արդեն հաղորդումներ կան խախտումների մասին։
««Անկախ դիտորդը» գլխավոր դատախազին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ Գյումրիում «Մեր քաղաքը» կուսակցությունների դաշինքի ցուցակը գլխավորող Մարտուն Գրիգորյանի կողմից (նրա անունից) ընտրողներին անվճար ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ: Մասնավորապես, արձանագրել են, որ Մարտուն Գրիգորյանը (կամ նրա անունից) Գյումրու ընտրողների համար իրականացրել է ճանապարհների անվճար խճապատում՝ դա զուգորդելով նախընտրական քարոզչությամբ, ինչով առերևույթ կատարվել է ՔՕ 221-րդ հոդվածով արգելված արարք: Քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածը նախատեսում է 3-ից 6 տարվա ազատազրկում թեկնածուների կողմից (կամ նրանց անունից) ընտրողներին գույք (կամ ծառայություններ) նվիրելու համար, ինչպես նաև քարոզարշավի ու բարեգործության մեկտեղման համար: Այս արարքը 2018 թվականին քրեականացվել է մեր նախաձեռնությամբ, քանի որ, այն, ըստ էության, ընտրակաշառքի քողարկված տեսակ է»,- ֆեյսբուքյան գրառումով տեղեկացրել է «Անկախ դիտորդ» նախաձեռնության անդամ Դանիել Իոաննիսյանը:
Մեկ այլ ուժի հետ կապված էլ «Անկախ դիտորդ»  հասարակական դաշինքը և «Ականատես» դիտորդական առաքելությունը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որի մեջ ասվում է. «2025թ․ մարտի 21-ին «Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հայ-ռուսական տնտեսական համաժողով, որին մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) խորհրդարանի ներկայացուցիչներ։ Պետդումայի «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության պատգամավոր Օլեգ Մատվեյչևը խոսել է Գյումրու՝ ՌԴ-ի համար կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունենալու մասին։ Նա նաև հայտարարել է, որ ՌԴ-ի իշխող ուժը Գյումրիում սատարելու է «Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին։ Նախընտրական ժամանակահատվածում Գյումրին որպես ազատ տնտեսական գոտի և «ազատ քաղաք» զարգացնելու օրակարգով համաժողովի կազմակերպումը ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժի կողմից՝ օտարերկրյա բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ, ինքնին խնդրահարույց է, քանի որ կարող է մեկնաբանվել որպես նախընտրական քարոզչությանը օտարերկրյա ուժերի ներգրավում։  Ընտրական գործընթացներում արտաքին ուժերի ներգրավումը և նրանց կողմից որևէ քաղաքական ուժի սատարումը խիստ վտանգավոր են։ Դրանք խաթարում են Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացները, ինքնիշխան և իրավական պետության սկզբունքները։ Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրություններին մասնակցող ցանկացած կուսակցություն կամ կուսակցությունների դաշինք պարտավոր է խստորեն հետևել ՀՀ օրենսդրության պահանջներին, որով ուղղակիորեն արգելվում է օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից նախընտրական քարոզչությունը (ՀՀ Ընտրական օրենսգիրք, հոդված 23-ի 1-ին մաս, ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրք, Հոդված 40․8-ի 1-ին մաս)։  Գտնում ենք, որ ընտրական գործընթացներին արտաքին ուժերի միջամտության ու ներգործության փորձերը պետք է համարժեք իրավական գնահատական և արձագանք ստանան ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի և ՀՀ իրավասու պետական մարմինների կողմից։ 2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ պետք է ձեռնարկվեն գործուն քայլեր՝ բացառելու Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ինստիտուտների և ինքնիշխանության դեմ նմանատիպ ոտնձգությունները»։
Ավելի վաղ «Ականատես» դիտորդական առաքելությունը իշխող՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից Գյումրու ամենաբանուկ ու անբարեկարգ փողոցներից մեկի շինարարության մասին խոսելը վարչական ռեսուրսի չարաշահում է համարել:

Наблюдательные организации выявили нарушения в ходе избирательной кампании по выборам в городской совет Гюмри
Продолжается агитационная кампания по внеочередным выборам в Совет старейшин Гюмри, начавшаяся 15 марта.
Как передает Арменпресс, 9 политических сил, борющихся за место в Совете старейшин Гюмри, могут представить свои программы до 28 марта. Кампания завершится 28 марта в 24:00. Предвыборная кампания запрещена 29 и 30 марта (в день выборов).
Во время избирательной кампании, а также накануне и в день выборов кандидатам и участвующим в выборах сторонам запрещено лично или от их имени предоставлять бесплатные или льготные условия, продукты питания, ценные бумаги, товары или услуги (обещания). И уже есть сообщения о нарушениях со стороны организаций, зарегистрированных в Центральной избирательной комиссии Республики Армения.
«''Независимый наблюдатель'' представил генпрокурору отчет о преступлении: о предоставлении бесплатных услуг избирателям Мартуном Григоряном (от его имени) из списка партийного блока «Наш город» в Гюмри. В частности, было отмечено, что Мартун Григорян (или от его имени) провёл бесплатное покрытие дорог щебнем в Гюмри, сопровождая предварительным голосованием, что запрещено статьёй 221 Уголовного кодекса. Статья 221 Уголовного кодекса предусматривает от 3 до 6 лет тюремного заключения за пожертвование имущества (или услуг) для предвыборной кампании. Этот акт был криминализирован в 2018 году по нашей инициативе, поскольку это скрытая форма избирательной коррупции», — сказал Даниэль Иоаннисян, член Инициативы «Независимый наблюдатель».
В связь с другой силой «Независимый наблюдатель» и наблюдательная миссия «Аканатес» («Очевидец») сделали совместное заявление, в котором говорится: 2025 21 марта по инициативе лидера блока партий «Мать Армения» Андраника Теваняна состоялся Армяно-российский экономический форум, в котором приняли участие представители парламента Российской Федерации. Депутат от фракции «Единая Россия» в Государственной Думе Олег Матвейчев рассказал о стратегическом значении Гюмри для России. Он также заявил, что правящая сила России в Гюмри поддержит блок партий «Мать Армения». Организация конференции с повесткой дня развития Гюмри как свободной экономической зоны и «вольного города» в предвыборный период политической силой, участвующей в выборах, с участием высокопоставленных иностранных политиков сама по себе проблематична, поскольку может быть истолкована как вмешательство иностранных сил в предвыборную кампанию. Участие внешних сил в избирательных процессах и поддержка ими какой-либо политической силы крайне опасны. Они подрывают демократические процессы в Армении, принципы суверенного и правового государства.  Любая партия или партийный блок, участвующие в выборах в Республике Армения, обязаны строго соблюдать требования законодательства РА, которое  запрещает предвыборную агитацию со стороны иностранных граждан (Избирательный кодекс РА, часть 1 статьи 23, Кодекс об административных правонарушениях РА, часть 1 статьи 40.8). Считаем, что попытки внешних сил вмешаться и повлиять на избирательные процессы должны получить адекватную правовую оценку и ответ со стороны Центральной избирательной комиссии Республики Армения и компетентных государственных органов Республики Армения. В преддверии выборов в Национальное собрание 2026 года необходимо предпринять эффективные шаги для исключения подобных посягательств на демократические институты и суверенитет Республики Армения».
Ранее наблюдательная миссия «Аканатес» («Очевидец») посчитала заявления правящей партии «Гражданский договор» о застройке одной из самых оживленных и неухоженных улиц Гюмри злоупотреблением административным ресурсом.