Իրանի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Թուրքիայի ԱԳՆ
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կանչել է Իրանի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին՝ հարևան երկրում Անկարայի հասցեին աճող քննադատությունների պատճառով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Օնջյու Քեչելին։
«Մենք պարբերաբար հանդիպում և կարծիքներ ենք փոխանակում Իրանի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ մեր նախարարությունում։ Հերթական հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմանի հարցեր։ Անդրադարձանք նաև Իրանի որոշ պաշտոնյաների կողմից Թուրքիայի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքներին։Վերջերս մենք ականատես եղանք, որ իրանցի պաշտոնյաները ավելի ու ավելի հաճախ են հրապարակայնորեն արտահայտում իրենց քննադատությունը Թուրքիայի հասցեին: Մենք իրանական կողմին ենք փոխանցել այս հարցի վերաբերյալ մեր պատրաստած դոսյեն»,- ասել է Քեչելին։
Նրա խոսքով՝ Անկարան կարծում է, որ արտաքին քաղաքականության հարցերը չպետք է օգտագործվեն ներքին քաղաքականության համար։
«Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս Իրանի հետ մեր հարաբերություններին։ Մեզ համար կարեւոր է Թուրքիայի և Իրանի միջեւ հարաբերությունների ամրապնդումը»,- ասել է թուրքական գերատեսչության ներկայացուցիչը։

МИД Турции пригласил временного поверенного в делах посольства Ирана
МИД Турции пригласил временного поверенного в делах посольства Ирана из-за "участившейся критики" Анкары, в ходе встречи были обсуждены двусторонние отношения. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил журналистам официальный представитель турецкого внешнеполитического ведомства Онджю Кечели.
"Мы регулярно встречаемся и обмениваемся мнениями с иранскими официальными лицами. Сегодня мы пригласили в наше министерство временного поверенного в делах посольства Ирана. В ходе встречи обсуждались двусторонние вопросы. Мы также затронули вопрос об обвинениях некоторых иранских чиновников в адрес Турции. В последнее время мы наблюдаем, что иранские официальные лица все чаще публично высказывают свою критику в адрес Турции. На самом деле ранее мы передали иранской стороне подготовленное нами досье по этому вопросу",- заявил Кечели.
По его словам, Анкара считает, что "вопросы внешней политики не должны использоваться для внутренней политики".
"В этих рамках мы предпочитаем передавать критические сигналы, которые необходимо донести до другой страны, непосредственно ее собеседникам. По этому пути мы пошли и сегодня. Мы придаем большое значение нашим отношениям с Ираном. Для нас важно укреплять отношения между Турцией и Ираном", - отметил представитель турецкого ведомства.