Մոդին Փարիզում կհամանախագահի արհեստական բանականությանը նվիրված խորհրադաժողովը
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին կլինի փետրվարի 10-11-ը Փարիզում կայանալիք արհեստական ​​բանականության զարգացմանը նվիրված խորհրդաժողովի համախագահը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ANI գործակալությունը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական ​​շրջանակներում իր աղբյուրներին։
Ըստ հնդկական գործակալության տվյալների՝ այդ գագաթնաժողովին նաև կմասնակցեն ԱՄՆ փոխնախագահը և Չինաստանի Պետական ​​խորհրդի փոխվարչապետը։
Բացի խորհրդաժողովին մասնակցելուց, Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում Մոդին բանակցություններ կվարի Ֆրանսիայի առաջատար ընկերությունների ղեկավարների հետ, իսկ փետրվարի 12-ին Մարսելում կհանդիպի այդ երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Հնդկաստանը նաև Մարսելում կբացի նոր հյուպատոսություն։
Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի միջև բանակցություններ են  ընթանում օդատիեզերական արդյունաբերության, շարժիչների և սուզանավերի բնագավառում համագործակցության շուրջ: Քննարկվում է նաև համագործակցությունը քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի ոլորտում։ Ենթադրվում է, որ այցի ժամանակ կարվեն հայտարարություններ այդ ուղղություններով կոնկրետ քայլերի մասին:

Нарендра Моди будет сопредседателем конференции по искусственному интеллекту в Париже
Премьер-министр Индии Нарендра Моди будет сопредседателем конференции по развитию искусственного интеллекта, которая пройдет в Париже 10–11 февраля. Арменпресс передает, что об этом сообщает агентство ANI со ссылкой на дипломатические источники.
Согласно данным индийского агентства, в работе конференции примут участие вице-президент США и вице-премьер Госсовета Китая.
В ходе своего визита во Францию Моди кроме сопредательства на конференции, проведет переговоры с главами ведущих французских компаний, а также 12 февраля в Марселе встретится с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Индия открывает в Марселе консульство.
Индия и Франция ведут переговоры о сотрудничестве в аэрокосмической промышленности, двигателях и подводных лодках. Также обсуждается сотрудничество в сфере гражданской атомной энергетики. Ожидается, что в ходе визита будут сделаны заявления о конкретных шагах в этих направлениях.