ՀՀ ԱԳՆ-ն և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը կազմակերպում են համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության՝ ՄԱԿ-ին անդամակցության 33-րդ ամյակի և ՀՀ դիվանագետի օրվա առթիվ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը կազմակերպում են ՄԱԿ-ի մոդել 2025 համաժողով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, համաժողովը կազմակերպվելու է երկու փուլով՝ տեսական դասախոսություններ ՀՀ ԱԳՆ դիվանագետների, արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ դեսպանների և մշտական ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից, որոնք հնարավորություն կտան ծանոթանալ ՄԱԿ-ի տարբեր մարմինների աշխատակարգերին, քննարկվող օրակարգերին և դրանց շուրջ անդամ երկրների դիրքորոշումներին, և մասնակցել բազմակողմ բանակցությունների սիմուլյացիոն խաղի, որը թույլ կտա ձեռք բերել բազմակողմ ձևաչափով բանակցությունների վերաբերյալ գործնական գիտելիքներ և հմտություններ։
Համաժողովի աշխատանքային լեզուն լինելու է անգլերենը:
Բարձր ակտիվություն ցուցաբերած ուսանողներին հնարավորություն կտրվի փորձաշրջան անցնել ՀՀ ԱԳ նախարարությունում և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում։
Համաժողովին կարող են մասնակցել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրիատի 4-րդ կուրսի և մագիստրատուրայի ուսանողները։
Համաժողովը տեղի կունենա 2025թ․ փետրվարի 3-28-ը, որի արդյունքները կամփոփվեն ՀՀ դիվանագետի օրվան ընդառաջ։
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է մինչև 2025 թ․ հունվարի 27-ը՝ ուղարկելով ինքնակենսագրական (CV) և մոտիվացիոն նամակ (հայերեն և անգլերեն)՝ մինչև 500 բառի սահմաններում ստորև նշված հղման միջոցով։

МИД Армении и представительство ООН проведут совместную конференцию
По случаю 33-й годовщины членства Республики Армения в ООН и Дня дипломатического работника Министерство иностранных дел Республики Армения и представительство ООН в Армении проведут конференцию “Модель ООН 2025”.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз МИД Армении, конференция будет проведена в два этапа: теоретические лекции дипломатов МИД РА, послов и постоянных представителей, аккредитованных за рубежом, а также представителей ООН в Армении. Они представят рабочие процедуры различных органов ООН, обсуждаемые повестки и позиции государств-членов, также будет возможность принять участие в имитационной игре многосторонних переговоров, что позволит приобрести практические знания и навыки ведения переговоров в многостороннем формате.
Рабочий язык конференции - английский.
Студентам, проявившим высокую активность, будет предоставлена ​​возможность пройти стажировку в Министерстве иностранных дел Республики Армения и представительстве ООН в Армении.
В конференции могут принять участие студенты 4-го курса бакалавриата и магистратуры высших учебных заведений.
Конференция состоится 3-28 февраля 2025 года. Итоги будут подведены накануне Дня дипломатического работника.
Для участия необходимо зарегистрироваться до 27 января 2025 года, отправив резюме и мотивационное письмо (на армянском и английском языках) объемом до 500 слов.