Թուրքիան և ԵՄ-ն համակարծիք են Սիրիայում ներառական կառավարություն ձևավորելու անհրաժեշտության հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան և Բրյուսելը համակարծիք են Սիրիայում ներառական կառավարություն ձևավորելու անհրաժեշտության հարցում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Anadolu գործակալությունը։
«Համաձայնեցինք, որ Սիրիայի ինքնիշխանությունը և ամբողջականությունն անհրաժեշտ է պահպանել ներառական կառավարության ձևավորմամբ։ Սիրիան կարող է վերականգնվել միայն հարևան պետությունների, միջազգային հանրության աջակցությամբ»,- հայտարարել է Ռեջեփ Էրդողանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հետ հանդիպումից հետո։
Վերջինս իր հերթին նշել է, որ պետք է հաշվի առնել Սիրիայում անվտանգության ոլորտում Թուրքիայի անհանգստության օրինական առիթները։ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը նաև կոչ է արել կենտրոնանալ Սիրիայի վերականգնմանը։
Ավելի վաղ The Wall Street Journal հանդեսը հայտնել էր, որ քրդական ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող սիրիական տարածքները գրավելու Թուրքիայի հնարավոր ծրագրերն անհանգստացնում են պաշտոնական Վաշինգտոնին։ Լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ Թուրքիան զգալիորեն մեծացրել է իր ռազմական ներկայությունը Սիրիայի հետ սահմանին։

Turkey and EU agree on the need to form an inclusive government in Syria
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. Türkiye and the EU are in agreement on the need to preserve Syria's sovereignty and territorial integrity, with a particular focus on creating an inclusive government, according to Anadolu Agency, said President Recep Tayyip Erdogan on Tuesday.
“We agree on maintaining Syria's sovereignty, and territorial integrity, particularly on establishing inclusive governance,” Erdogan told a joint news conference alongside Ursula von der Leyen, president of the EU Commission, who is visiting the capital Ankara.
“It is crucial that this support is comprehensive, long-term, and sustainable, including investments in basic infrastructure in Syria,” he added, expressing Türkiye’s readiness to work with the EU, reports Anadolu.