Անթիլիասում գումարված խորհրդակցությանը քննարկվել են Լիբանանում իրավիճակն ու դրան դիմագրավելու հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսի հրավերով Անթիլիասի Մայրավանքում գումարված խորհրդակցական նիստում հայ քաղաքական կուսակցությունների և հոգևորականների մասնակցությամբ  քննարկվել է Լիբանանում տիրող իրավիճակն ու դրանից  բխող հետևանքներին դիմագրավման հնարավորությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Տեղեկատվության համաձայն՝  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետի հրավերով, հայ հոգևոր պետերի և Լիբանանի հայ քաղաքական կուսակցությունների մարմինների, ինչպես նաև կաթողիկոսության Ազգային կենտրոնական վարչության Քաղաքական Ժողովի դիվանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ գումարված խորհրդակցական նիստում Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետն ընդգծել է, որ հոգևոր պետերի միջև խորհրդակցություններն ու դրանից բխած հայտարարությունները հետևողական բնույթ ունեն և արծարծում են համայն հայությանը վերաբերող խնդիրներ։ Այս առումով նա հատուկ ընդգծել է COP29-ի կապակցությամբ երեք հոգևոր պետերի համատեղ հայտարարությունը, որ ներառում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման, նրա հավաքական վերադարձի հրամայականի և Բաքվում  պահվող հայ գերիների ազատ արձակման պահանջի  սկզբունքային կետերը։ Վեհափառ Հայրապետն իր գոհունակությունն է  հայտնել, որ հայ քաղաքական կուսակցությունները ամսական պարբերականությամբ  խորհրդակցական հանդիպումներ են գումարում՝ համայնքի խնդիրները միասնաբար քննարկելով։
Հայ կաթողիկե եկեղեցու պետ Ն.Ա.Տ. Ռաֆայել-Պետրոս ԻԱ Հոգևոր Տերն անդրադարձել է Վատիկանում հայկական գործոնին, Հայաստանի և ընդհանրապես Լիբանանի ու քրիստոնյա համայնքներին վերաբերող աշխատանքներին՝ շեշտելով Վատիկանի եկեղեցական շրջանակներում ու եվրոպական ու ասիական ցամաքամասերում հայ երեք հոգևոր պետերի միացյալ հայտարարության լայն հնչեղությունը։ Նա կարևորել է կրթական ոլորտի կազմակերպման և օժանդակության հարցը՝ Լիբանանում տիրող պայմանների ֆոնին:
Հայ Ավետարանական Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի նախագահ Վերապատվելի դոկտոր Փոլ Հայտոսթյանը զուգահեռ  է անցկացրել  Արցախի և Լիբանանի նկատմամբ եկեղեցական շրջանակների ու միջազգային խորհրդաժողովների ցուցաբերած հետաքրքրությունների միջև՝ կենտրոնանալով Միջին Արևելքի քրիստոնյա ազգաբնակչության նկատմամբ գոյություն ունեցող մոտեցումների վրա։
Խորհրդակցությունների ու քննարկումների արդյունքում նիստի մասնակիցները հանդես են եկել հետևյալ շեշտադրումներով.
- Անհրաժեշտ է նույն հետևողականությամբ և հերթականությամբ շարունակել միասնական համակարգված աշխատանքը՝ քննարկելու  Լիբանանի հայ համայնքի դիմակայած անվտանգային, ընկերային ու տնտեսական դժվարությունները հաղթահարելու միջոցները։
- Հետզհետե ահագնացող գաղթականական հոսքով պայմանավորված՝ բարեսիրական կազմակերպությունների միջոցով շարունակել օժանդակության աշխատանքները։ Այս առումով ողջունելի է միջ-բարեսիրական խորհրդակցություններն ու նրանց աշխատանքները՝ ուղղված հայահոծ թաղամասերի շրջակայքում հաստատված գաղթականների կարիքների օժանդակությանը:
- Առաջնահերթություն դիտել լիբանանահայ համայնքի կրթական ու միութենական կառույցները՝ դրանք  նկատելով համասփյուռքյան առումով մարդուժի կարևորագույն կենտրոններ։
- Խորհրդակցության  մասնակիցներն անհետաձգելի են համարում զինադադարի հաստատումն ու նախագահի շուտափույթ ընտրությունը՝ նոյեմբերի 22-ի առթիվ ողջունելով Լիբանանի անկախության տոնը և շեշտելով Լիբանանի տարածքային ամբողջականության ու գերիշխանության պահպանման ու այդ առաջադրանքների իրագործման համար ներքին համերաշխության անհրաժեշտությունը։

Конференция в Антилиасе: обсуждались ситуация в Ливане и возможности ее разрешения
По приглашению Его Святейшества Католикоса Великого Дома Киликийского Армянской Апостольской Святой Церкви Арама I на созванном в Антилиасе совещании с участием армянских политических партий и духовенства обсуждалась нынешняя ситуация в Ливане и возможности преодоления ее последствий.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Католикосата Великого Дома Киликийского.
Согласно информации, на консультативном заседании, созванном по приглашению Его Святейшества Арама I, с участием армянских духовных глав и органов армянских политических партий в Ливане, а также представителей совета Политического собрания Национального центрального управления Католикосата, Его Святейшество Арам I подчеркнул, что консультации между духовными лидерами и итоговые заявления носят последовательный характер и затрагивают вопросы, касающиеся всего армянского народа. В этой связи он особо подчеркнул совместное заявление трёх духовных лидеров в связи с COP29, которое включает в себя принципиальные пункты восстановления прав народа Арцаха, императив их всецелого возвращения и требование освобождения армянских пленных, содержащихся в Баку. Святейший Патриарх выразил удовлетворение тем, что армянские политические партии ежемесячно проводят консультативные встречи, совместно обсуждая проблемы общины.
Глава Армянской Католической Церкви Рафаэл-Петрос XXI  коснулся армянского фактора в Ватикане, работ, касающихся Армении и Ливана и христианских общин в целом, подчеркнув широкий резонанс совместного заявления трех армянских духовных глав в церковных кругах Ватикана и в Европе и Азии.
Президент Всемирного совета Армянских Евангелистских церквей преподобный доктор Пол Айдостян провел параллель между интересами, проявляемыми церковными кругами и международными конференциями в отношении Арцаха и Ливана, акцентируя внимание на существующих подходах к христианскому населению Ближнего Востока.
По итогам консультаций и обсуждений участниками заседания были сделаны следующие акценты:
- Необходимо с такой же последовательностью и в том же порядке продолжать совместную скоординированную работу по обсуждению путей преодоления проблем безопасности, социальных и экономических трудностей, с которыми сталкивается армянская община Ливана.
- В связи с угрожающе увеличивающимся миграционным потоком, продолжить работу по поддержке людей – через благотворительные организации. В этой связи приветствуются консультации между благотворительными организациями и их работа, направленная на поддержку нужд иммигрантов, поселившихся вблизи армянонаселенных   кварталов.
- Приоритетным считать образовательные и союзные структуры ливанской армянской общины, отмечая их как важнейшие гуманитарные центры всей армянской диаспоры.
- Участники совещания считают безотлагательным прекращение огня и выборы президента, приветствуя день независимости Ливана 22 ноября и подчеркивая необходимость внутренней солидарности для сохранения территориальной целостности и суверенитета Ливана и осуществления задач.