ԱԳ փոխնախարարը ելույթ է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության համաշխարհային շաբաթ»-ի պանելային քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամմանում հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության համաշխարհային շաբաթ» համաժողովի բարձրաստիճան նախարարական հատվածի պանելային քննարկմանը, որն այս տարի կազմակերպվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր խոսքում Վահան Կոստանյանն ընդգծել է ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համատեքստում համընդհանուր մոտեցման, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության և փորձի փոխանակման կարևորությունը՝ նշելով, որ մեր տարածաշրջանում նույնպես առկա է նման խնդիրների հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերին՝ կարևորելով Ապատեղեկատվության դեմ պայքարի 2024-2026 թթ. հայեցակարգի գործադրմանն ուղղված ջանքերը և ընդգծելով կրթական համակարգում մեդիագրագիտության ներդրման կենսական նշանակությունը, այս համատեքստում` քաղաքացիական հասարակության կարևորությունը:
Վահան Կոստանյանն ընդգծել է, որ ապատեղեկատվության տարածման պատճառ են հանդիսանում նաև տեղեկատվական բացերը, որոնք անհրաժեշտ է լրացնել թափանցիկ և ժողովրդավարական կառավարման միջոցով:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. On October 30, in Amman, Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan participated in and delivered a speech at the panel discussion of the high-level ministerial segment of the UNESCO Global Media and Information Literacy Week 2024 conference, organized by UNESCO and the Hashemite Kingdom of Jordan.
According to the Ministry of Foreign Affairs, Deputy Minister Kostanyan emphasized the importance of a universal approach, international cooperation, and the exchange of experience in the fight against disinformation, noting the necessity of addressing these issues within the context of the region.
The minister highlighted the Armenian government's initiatives aimed at implementing the 2024-2026 concept for combating disinformation. Kostanyan also stressed the need to integrate media literacy into the educational system and acknowledged the significant role of civil society in this endeavor.
Furthermore, Kostanyan noted that the spread of misinformation is often driven by information gaps, which should be addressed through transparent and democratic governance.