ԱԳ փոխնախարարը ելույթ է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության համաշխարհային շաբաթ»-ի պանելային քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամմանում հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության համաշխարհային շաբաթ» համաժողովի բարձրաստիճան նախարարական հատվածի պանելային քննարկմանը, որն այս տարի կազմակերպվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր խոսքում Վահան Կոստանյանն ընդգծել է ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համատեքստում համընդհանուր մոտեցման, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության և փորձի փոխանակման կարևորությունը՝ նշելով, որ մեր տարածաշրջանում նույնպես առկա է նման խնդիրների հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերին՝ կարևորելով Ապատեղեկատվության դեմ պայքարի 2024-2026 թթ. հայեցակարգի գործադրմանն ուղղված ջանքերը և ընդգծելով կրթական համակարգում մեդիագրագիտության ներդրման կենսական նշանակությունը, այս համատեքստում` քաղաքացիական հասարակության կարևորությունը:
Վահան Կոստանյանն ընդգծել է, որ ապատեղեկատվության տարածման պատճառ են հանդիսանում նաև տեղեկատվական բացերը, որոնք անհրաժեշտ է լրացնել թափանցիկ և ժողովրդավարական կառավարման միջոցով:

Замглавы МИД Армении принял участие в конференции ЮНЕСКО «Глобальная неделя медийной и информационной грамотности»
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 30 октября в Аммане принял участие и выступил с речью на панельной дискуссии министерского сегмента высокого уровня конференции ЮНЕСКО «Глобальная неделя медийной и информационной грамотности», которая в этом году была организована ЮНЕСКО и Иорданским Хашимитским Королевством.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Ваан Костанян подчеркнул важность универсального подхода, сотрудничества с международными партнерами и обмена опытом в контексте борьбы с дезинформацией, отметив, что существует необходимость решения подобных проблем и в нашем регионе.
Замглавы МИД коснулся шагов правительства Армении, отметив важность усилий по реализации концепции борьбы с дезинформацией на 2024-2026 годы и подчеркнув жизненную важность внедрения медиаграмотности в систему образования, а также отметил в этом контексте важность гражданского общества.
Ваан Костанян подчеркнул, что причиной распространения дезинформации также являются информационные пробелы, которые необходимо заполнить посредством прозрачного и демократического управления.