Ուկրաինան կդառնա ՆԱՏՕ-ի 33-րդ կամ 34-րդ անդամը. Ռյուտե
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ Ուկրաինան ապագայում Հյուսիսատլանտյան դաշինքին կմիանա որպես նրա 33-րդ կամ 34-րդ անդամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ռյուտեն ասել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը։
«Այս պահի դրությամբ, կարծես թե, Ուկրաինան լինելու է 33-րդ անդամը։ Բայց հնարավոր է՝ նրանից առաջ ինչ-որ մեկը հայտնվի։ Սակայն Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի անդամ կլինի ապագայում։ Վաշինգտոնում մենք դա որոշել ենք։ Ուստի հարցն այժմ ժամանակագրությունն է», - ՆԱՏՕ-ի ղեկավարի խոսքը մեջբերում է «Եվրոպեյսկայա պրավդա» հրատարակությունը։
Ռյուտեի խոսքով՝ այժմ դաշնակիցները կենտրոնացած են այն ջանքերի վրա, որոնք Ուկրաինայի անդամակցության համար կամուրջ կհանդիսանան։
«Ուստի, եթե կա կոնկրետ հարց՝ «ե՞րբ», ապա ես չեմ կարող պատասխանել դրան հիմա, այս պահին: Բայց մենք աշխատում ենք այդ բոլոր ուղղությունների վրա, որպեսզի իրականում մի օր նրանք դառնան ՆԱՏՕ-ի անդամ», - հավելել է Ռյուտեն։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հոկտեմբերի 16-ին Գերագույն ռադային ներկայացրել է իր «հաղթականի ծրագիրը», որը ներառում է Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրելը։
Հոկտեմբերի 17-ին ընթացող ԵՄ երկրների ղեկավարների նիստին Զելենսկին այդ ծրագիրն է ներկայացնում իր եվրոպական գործընկերներին։

Украина будет 33-м или 34-м членом НАТО "однажды": Рютте
Генсек НАТО Марк Рютте заявил, что Украина присоединится к Альянсу как его 33-й или 34-й член в будущем.
Как передает Арменпресс со ссылкой на издание "Европейская правда", об этом Рютте сказал, прибыв на встречу министров обороны стран НАТО в Брюсселе в четверг.
Рютте выступал на следующий день после представления президентом Владимиром Зеленским его "плана победы", одним из пунктов которого является получение приглашения на вступление в НАТО. Рютте воздержался от того, чтобы сказать, стали ли государства Альянса более благосклонными к предложению такого приглашения Украине.
"На данный момент выглядит, что Украина будет 33-м членом. Но, возможно, перед ней вынырнет кто-то другой. Но Украина будет членом НАТО в будущем. Это то, что мы решили в Вашингтоне. Поэтому вопрос сейчас – о хронологии", – сказал генсек НАТО.
Сейчас, по его словам, союзники сосредоточены на усилиях, которые прокладывают мост к членству Украины.
"Поэтому если есть конкретный вопрос "Когда?", я не могу дать на него ответ сейчас, на данный момент. Но мы работаем над всеми этими направлениями, чтобы на самом деле они однажды стали членом НАТО", – добавил Рютте.