Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման միակ խոչընդոտը Թուրքիայում քաղաքական որոշման բացակայությունն է. Ռուբեն Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում սխալ ընկալում կա, թե հայկական սփյուռքի դիրքորոշումը եղել կամ մնում է խոչընդոտ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների նորմալացման ճանապարհին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» խորագրով համաժողովի շրջանակում անցկացվող պանելային քննարկմանը:
«Թուրքիայում սխալ ընկալում կա, թե հայկական սփյուռքի դիրքորոշումը եղել կամ մնում է խոչընդոտ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների նորմալացման ճանապարհին: Բազմիցս ապացուցվել է, որ դա այդպես չէ։ Այդպես չի եղել 2010-ականների սկզբին, երբ այսպես կոչված ֆուտբոլային դիվանագիտությունն իր կիզակետում էր, երբ արձանագրությունները ստորագրվեցին: Հայաստանի կառավարությունն այն ժամանակ պատրաստ էր առանց նախապայմանների անմիջապես նորմալացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»,- ասաց Ռուբինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում կա մեկ խոչընդոտ՝ Թուրքիայում քաղաքական որոշման բացակայությունը:
Նրա խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը մնա երկու պետությունների միջև գործընթաց:

Only obstruction in normalization is lack of political decision in Türkiye, says Armenian special representative
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Türkiye has a misperception that the Armenian Diaspora’s stance has been an obstruction on the path of normalization of Armenia-Türkiye relations, Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan has said.
“There is a misperception in Türkiye that the Armenian Diaspora’s stance has been or remains an obstruction on the path of the Armenia-Türkiye normalization,” Rubinyan, the Armenian special representative for normalization with Türkiye, said at a panel discussion during the Crossroads of Peace, Combining Security and Democracy conference. “It’s been numerously proven that it is not the case. It wasn’t that way in the early 2010s, when the so-called football diplomacy was in the center, when the protocols were signed. At that time the Armenian government was ready to immediately normalize relations with Türkiye without preconditions,” Rubinyan said.
Rubinyan said there is one obstruction in the Armenia-Türkiye normalization and that is the lack of political decision in Türkiye itself.
He said it is highly important for the normalization process to remain a process between the two countries alone.