Շահան Գանտահարյանը մանրամասներ ներկայացրեց Լիբանանից՝ տագնապալի համարելով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգայնագետ, Բեյրութում հրատարակվող «Ազդակ» օրաթերթի խմբագիր Շահան Գանտահարյանը տագնապալի է համարում Լիբանանում և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շահան Գանտահարյանն այդ տագնապները պայմանավորեց նաև թեժացած ռազմական գործողությունների տարածաշրջանային ընդլայնման մտավախությամբ։
«Այդ ռազմական գործողությունները պրոքսի ձևաչափից արդեն անցել են միմյանց տարածքների վրա ուղիղ հարձակումների․ ես նկատի ունեմ Իրանի կողմից Իսրայելի ռազմական օբյեկտների հրթիռակոծումը։ Իսրայելն էլ խոսեց իրանյան կողմին պատասխանելու, իսկ Թեհրանը նախազգուշացրեց հակադարձելու մասին»,-պարզաբանեց Գանտահարյանը։
Անդրադառնալով Լիբանանի հարավում թեժացած մարտական գործողություններին՝ միջազգայնագետը նշեց, որ նախորդ օրերին էլ Իսրայելն օդային մարտերին զուգահեռ Լիբանանի հարավային հատվածում նաև ցամաքային ռազմագործողություններ էր վարել։
«Այսօր վաղ առավոտից վերսկսվեցին իսրայելյան օդային հարձակումները Բեյրութի հարավային արվարձաններում և երկրի հարավում ու հարակից տարբեր շրջաններում։ Մյուս կողմից՝ ուղիղ հրթիռակոծումների շղթան դեռևս պարզ չէ, թե ինչ վերջաբան է ունենալու, իսկ Լիբանանի դեպքում ցամաքային ներխուժման առաջադրանքն է դրված, որովհետև Իսրայելը նպատակ ունի վերականգնել իր հյուսիսային հատվածի անվտանգությունը։ Դա նշանակում է այնտեղից տեղահանվածների վերադարձ և որպես այս բոլոր գործողությունների հետևանք, Իսրայելը Լիբանանի հարավի բնակիչներին հորդորել է լքել իրենց բնակավայրերը, որովհետև հարվածելու են Հեզբոլլահի ռազմական օբյեկտներին»,-ներկայացրեց միջազգայնագետը՝հավելելով, որ Հեզբոլլահը շարունակում է  դիմադրությունը։
Նա ընդգծեց, որ մինչ այս պահը պարզ չէ՝ իսրայելական զինված ուժերը ներթափանցե՞լ են Լիբանանի տարածք, թե՞ ոչ, քանի որ դա ժխտել են ինչպես  Հեզբոլլահը, այնպես էլ UNIFIL-ը (Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժեր)։ «Հայտարարվեց, որ ցամաքային ներխուժում չի իրականացվել, բայց սահմանային բախումները բուռն կերպով շարունակվում են։ Բեյրութում իրավիճակը շարունակում է նույնը մնալ՝ փախստականներ, անորոշ, սպասողական իրավիճակ․ պարզ է, որ հրադադարը դեռևս տեսանելի չէ, որովհետև Իսրայելը երկու նախապայման է դրել՝ Հեզբոլլահի ուժերի հետքաշում մինչև Լիտանի գետի հյուսիսային հատված, ինչպես նաև շարժման զինաթափում»,-ասաց Գանտահարյանը՝ նկատելով, որ միջազգային տարբեր կենտրոններ և ԱՄՆ-ն հայտարարում են Իսրայելի ինքնապաշտպանվելու իրավունքի ու այդ համատեքստում տեղային բնույթ կրող ցամաքային ներխուժման արդարացված լինելու մասին։
«Իսրայելը նպատակադրում էր նաև անվտանգության բուֆերային գոտու ձևավորում ու դրանով էին բացատրվում ցամաքային հարձակումները։ Համենայնդեպս, Հեզբոլլահը հայտարարել է, որ չի փոխում վարքագիծը իր գլխավոր քարտուղարի սպանությունից հետո և, փաստորեն, հարավում դիմադրում են, ու մարտերը շարունակվում են»,-ավելացրեց մեր զրուցակիցը։
Նրա տեղեկատվությամբ՝ ռազմագործողությունների ընդգրկման հատվածներում հայաբնակ վայրեր չկան, բայց հայկական կուսակցությունները խորհրդակցական նիստեր են անցկացնում՝ տարածաշրջանային ու լիբանանյան վերջին իրադարձությունները քննարկելու և հնարավոր սցենարների ընդհանուր ֆոնին համակարգված աշխատելու համար։

Шаан Гантаарян представил подробности из Ливана – ситуацию он назвал тревожной
Эксперт-международник, редактор , издающейся в Бейруте ежедневной газеты «Аздак» Шаан Гантаарян считает ситуацию в Ливане и регионе тревожной.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Шаан Гантаарян объяснил эту тревогу опасениями регионального расширения горячих военных действий.
«Эти военные действия уже перешли от прокси-формата к прямым атакам на территории друг друга. Я имею в виду ракетный удар Ирана по военным объектам Израиля. Израиль также говорил об ответе иранской стороне, а Тегеран предупредил об ответных мерах", - уточнил Гантаарян.
Касаясь ожесточенных военных действий на юге Ливана, международный эксперт отметил, что в предыдущие дни, наряду с воздушными боями Израиль также проводил наземные военные действия в южной части Ливана.
«Сегодня рано утром израильские воздушные атаки возобновились в южных пригородах Бейрута, на юге страны и в различных прилегающих регионах. С другой стороны, цепочка прямых ракетных ударов пока неясна, а в случае с Ливаном ставится задача наземного вторжения, поскольку Израиль стремится восстановить безопасность своего северного сектора. Это означает возвращение оттуда перемещенных лиц, и в результате всех этих действий Израиль призвал жителей южного Ливана покинуть свои поселения, поскольку они будут атаковать военные объекты "Хезболлы", - сказал международный эксперт, добавив, что "Хезболла" продолжает сопротивляться.
Он подчеркнул, что до сих пор неясно, проникли ли израильские вооруженные силы на территорию Ливана или нет, поскольку и «Хезболла», и UNIFIL (Временные силы ООН в Ливане) это отрицают. "Было объявлено, что наземного вторжения не было, но приграничные столкновения продолжаются. Ситуация в Бейруте остается прежней: беженцы, неопределенность, ситуация ожидания. Понятно, что прекращения огня пока не видно, потому что Израиль поставил два предварительных условия: отвод сил "Хезболлы" в северную часть реки Литани, а также разоружение движения", - сказал Гантахарян, отметив, что различные международные центры и США заявляют о праве Израиля на самооборону и в этом контексте об оправдании наземного вторжения местного характера.
«Израиль стремился также создать буферную зону безопасности, и это стало причиной наземных атак. В любом случае, "Хезболла" заявила, что не меняет своего поведения после убийства своего генсека и фактически оказывает сопротивление на юге, и боевые действия продолжаются", - добавил наш собеседник.
По его информации, в районах боевых действий нет населенных армянами территорий, но армянские стороны проводят консультативные встречи для обсуждения последних региональных и ливанских событий и систематизированной работы на общем фоне возможных сценариев.