Իսրայելն ունի պաշտպանվելու իրավունք, սակայն այդ իրավունքն ունի սահմաններ․ Ժոզեպ Բորել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած այն բանին, որ Իսրայելն իրավունք ունի՝ պաշտպանելու իրեն հարձակումներից, սակայն պաշտպանվելու այդ իրավունքը սահմանափակվում է միջազգային իրավունքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Պեկինում լրագրողների հետ հանդիպմանը։
«Իհարկե, Իսրայելն իրավունք ունի իրեն պաշտպանելու այն հարձակումից, որին ենթարկվել է: Բայց այդ իրավունքը, ինչպես մյուս իրավունքները, ունի սահմաններ։ Եվ այդ սահմանը միջազգային իրավունքն է և միջազգային մարդասիրական իրավունքը», - Բորել խոսքն է ներկայացնում ԵՄ արտաքին կապերի ծառայությունը։
Բորելը շեշտել է, որ Իսրայելի բանակի հրահանգը, որ 24 ժամում 1 միլիոն մարդ տեղափոխվի Գազայի հյուսիսային հատվածից դեպի հարավ, հնարավոր չէր իրագործել՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ չկան փոխադրամիջոցներ։
Ինչ վերաբերում է Գազայում ալ-Ահլի հիվանդանոցի ռմբակոծությանը, Բորելը X սոցիալական ցանցում գրել է, որ հարկավոր է հայտնաբերել այդ հանցագործության մեղավորներին և պատասխանատվության ենթարկել նրանց։
Ըստ նախնական տվյալների՝ հիվանդանոցում պայթյունի հետևանքով առնվազն 500 մարդ է զոհվել: Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը և Իսրայելը տեղի ունեցածի համար մեղադրել են մեկը մյուսին։
Նախքան հիվանդանոցում տեղի ունեցած պայթյունը Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր իսրայելական հարվածներից շուրջ 2800 զոհի և 9700 վիրավորի մասին։ Եվս 1200 մարդ, ըստ գերատեսչության, կարող է մնացած լինել փլվածքների տակ։
Իսրայելը հայտնել է ավելի քան 1400 զոհի մասին․ նրանց մեծ մասը քաղաքացիական անձինք են, որոնք սպանվել են հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ժամանակ։ Գրեթե 200 մարդ գերեվարվել է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։

Израиль имеет право защищать себя, но это право имеет пределы: Жозеп Боррель
Израиль имеет право защищать себя, но только в рамках международного гуманитарного права, - как передает «Арменпресс», заявил глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель на встрече с журналистами в Пекине.
«Конечно, Израиль имеет право защищаться от нападения, которому он подвергся. Но это право, как и другие права, имеет пределы. И эта граница - международное право и международное гуманитарное право», - как сообщает служба внешних связей ЕС, заявил Борель.
Борель подчеркнул, что приказ израильской армии переместить 1 миллион человек из северной части Газы на юг за 24 часа невыполним, учитывая также тот факт, что там нет транспортных средств.
По поводу взрыва больницы «Аль-Ахли» в секторе Газа Боррель написал в соцсети X, что необходимо найти виновных в этом преступлении и привлечь их к ответственности.
По предварительным данным, в результате взрыва в больнице погибли не менее 500 человек. Палестинское радикальное движение ХАМАС и Израиль обвинили друг друга в инциденте.
До взрыва в больнице Министерство здравоохранения Газы сообщало о 2800 погибших и 9700 раненых в результате израильских ударов. По данным ведомства, под завалами могут оставаться еще 1200 человек.
Израиль сообщил о более чем 1400 жертвах, большинство из них - мирные жители, погибшие во время теракта 7 октября. ХАМАС захватил в плен почти 200 человек.