Իսրայելը խոցել է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թիրախներն ի պատասխան պայթանյութով օդապարիկների արձակման
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության բանակի կործանիչները հունիսի 16-ին գրոհել են Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական օբյեկտների վրա ի պատասխան հրկիզող նյութերով եւ պայթանյութով ամրացված օդապարիկների արձակման հրեական պետության տարածք՝ հրկիզումների նպատակով: Այդ մասին հայտնել Է բանակային մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անցած օրը Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք են արձակվել բազաթիվ օդապարիկեր՝ ամերացված պայթանյութով եւ հրկիզող նյութերով՝ հրկիզումների նպատակով: Ի պատասխան Իսրայելի պաշտպանության բանակի կործանիչները հարվածներ են հասցրել Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ ահաբեկչական կազմակերպությանը պատկանող ռազմական օբյեկտներին, որոնք օգտագործվում Էին ահաբեկիչների կողմից»,- ասված Է մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ:
Զինվորականները ՀԱՄԱՍ-ի վրա են դրել «պատասխանատվությունը Գազայի հատվածում տեղի ունեցող ցանկացած իրադարձությունների, ինչպես նաեւ նրանց գորողությոնների հետեւանքների համար»: «Իսրայելի պաշտպանության բանակը պատրաստ Է ցանկացած սցենարի, ներառյալ մարտական գործողությունների վերսկսման, ի պատասխան Գազայի հատվածից շարունակվող ահաբեկչական գործողությունների»,- ընդգծել են բանակային մամուլի ծառայությունում:
Իսրայելի Kan պետական ռադիոկայանը նշում Է, որ Գազայի հատվածում Իսրայելի գրոհը դարձել Է առաջինը զինվորականների եւ պաղեստինյան միջատարածքում արմատականների միջեւ մայիսի 21-ին հրադադարի շուրջը համաձայնության ուժի մեջ մտնելու պահից ի վեր՝ կողմերի միջեւ հրթիռահարվածների փոխանակման 11 օրվանից հետո: Ռադիոկայանի հաշվարկներով՝ Գազայի հատվածից հունիսի 15-ի օրվա ընթացքում Իսրայելի տարածք են արձակվել տասնյակ օդապարիկներ՝ պայթանյութով եւ հրկիզող նյութերով, ինչի հետեւանքով Գազային հարող շրջաններում բռնկել են շուրջ երկու տասնյակ խոշոր տափաստանային հրդեհներ: Տուժածների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Израиль поразил военные цели ХАМАС в Газе в ответ на запуск шаров с взрывчаткой
Истребители Армии обороны Израиля атаковали в среду военные объекты ХАМАС в секторе Газа в ответ на запуск воздушных шаров с прикрепленными горючими веществами и взрывчаткой на территорию еврейского государства с целью поджогов. Как передает Арменпресс, об этом сообщила армейская пресс-служба.
"За истекшие сутки многочисленные воздушные шары с закрепленной взрывчаткой и горючими веществами были запущены из сектора Газа в сторону территории Израиля с целью поджогов. В ответ истребители Армии обороны Израиля нанесли удары по военным объектам, принадлежащим террористической организации ХАМАС в секторе Газа, которые использовались террористами бригад Хан-Юнис и Газа движения ХАМАС", - говорится в заявлении пресс-служба. Военные возложили на ХАМАС "ответственность за любые события, происходящие в секторе Газа, а также за последствия своих действий". "Армия обороны Израиля готова к любому сценарию, включая возобновление боевых действий, в ответ на продолжающиеся террористические действия из сектора Газа", - подчеркнули в армейской пресс-службе.
Государственное израильское радиоKanотмечает, что израильская атака в секторе Газа стала первой с момента вступления в силу договоренности о прекращении огня между военными и радикалами в палестинском анклаве 21 мая после 11 дней обмена ракетными ударами между сторонами. По подсчетам радиостанции, из сектора в течение дня 15 июня были запущены в сторону территории Израиля десятки шаров с взрывчаткой и горючими материалами, в результате чего в районах, прилегающих в Газе возникло порядка двух десятков крупных степных пожаров.О пострадавших сообщений не поступало.