Էկոնոմիկայի նախարարությունը մարզերում կազմակերպում է գյուղոլորտին վերաբերող խմբային դասընթացներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության կողմից պարբերաբար իրականացվում են անվճար խմբային դասընթացներ, որոնց կարող է մասնակցել յուրաքանչյուր շահագրգիռ անձ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Դասընթացներն անցկացվում են մարզային բաժինների մասնագետների կողմից, թեմաների ընտրությունն իրականացվում է հատուկ տվյալների հավաքագրման և վերլուծության արդյունքում, ինչպես նաև գիտնականների և գյուղոլորտում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողների առաջարկությունների հիման վրա:
Հերթական խմբային դասընթացը կազմակերպվել էր դեկտեմբերի 10-ին՝ Արարատի մարզի Արաքսավան համայնքում: Այն նվիրված էր ջերմատնային պայմաններում գյուղատնտեսական մշակաբույսերի աճեցմանը, հիվանդությունների կանխարգելմանն ու վնասատուների դեմ պայքարի առավել արդյունավետ միջոցառումների իրականացմանը:
Դասընթացի ընթացքում առանձին անդրադարձ է կատարվել ագրարային բնագավառում իրականացվող պետական օժանդակության ծրագրերին, մասնավորապես` ինտենսիվ պտղատու այգիների և հատապտղանոցների հիմնման, ոռոգման արդիական համակարգերի ներդրման և փոքր ու միջին «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման ծրագրերին:
Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության Արարատի բաժնի պետ Գոռ Գալստյանն իր խոսքում նշել է, որ բաժնի կողմից արդեն իսկ իրականացվել է 18 խմբային դասընթաց, դրանց մասնակցել են 270-ից ավել տնտեսվարողներ:
Նա նաև հավելել է, որ մարզի համայնքներում առավել մեծ հետաքրքրություն կա հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման և «խելացի» անասնաշենքերի ծրագրերի նկատմամբ:
«Ֆերմերները, մասնակցելով դասընթացին, ծանոթանում են գյուղատնտեսության ոլորտին վերաբերող նորություններին: Նույն գործունեությամբ զբաղվող շահառուներին դասընթաց է մատուցվում խնդրո առարկա ոլորտում կիրառելի լուծումների վերաբերյալ: Դասընթացի ժամանակ ներկայացվում է նաև այլ ֆերմերների կողմից կիրառված փորձը», - իր հերթին նշել է Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության մասնագետ Ծովինար Զաքարյանը:
Ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքով, սկսած 2019 թվականի հուլիսից, վարչության կողմից իրականացվել է 120 խմբային դասընթաց, որոնց մասնակցել են շուրջ 1500 տնտեսվարողներ:

Министерство экономики Армении в областях проведет групповые занятия по сельскому хозяйству
Управление по сельскохозяйственному консультированию, инновациям и мониторингу Министерства экономики РА периодически проводит бесплатные групповые занятия, в которых могут участвовать все заинтересованные люди. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Занятия проводятся специалистами областных отделов, выбор тем осуществляется в результате сбора и анализа специальных данных, а также на основе предложений ученых и хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность в сельском хозяйстве.
Очередное групповое занятие было организовано 10 декабря в общине Араксаван Араратской области. Оно было посвящено выращиванию сельскохозяйственных культур в тепличных условиях, профилактике заболеваний и реализации наиболее эффективных мероприятий по борьбе с вредителями.
В ходе занятия отдельно были затронуты и программы государственного содействия, осуществляемые в аграрной сфере, в частности, программы создания интенсивных плодовых садов и ягод, внедрения современных систем орошения и строительства малых и средних “умных хлевов”.
Начальник араратского отдела управления по сельскохозяйственным консультациям, инновациям и мониторингу Гор Галстян отметил, что отдел уже провел 18 групповых занятий, в них приняли участие более 270 хозяйствующих субъектов. Он также добавил, что в общинах области к ним проявляется большой интерес, в частности, к субсидированию процентных ставок по кредитам, предоставляемым сфере сельского хозяйства, и к программам “умных” животноводческих хозяйств. “Фермеры, участвуя в семинаре, знакомятся с новостями, касающимися сферы сельского хозяйства. Бенефициарам, занимающимся той же деятельностью, предоставляются и занятия по решениям, применяемым в данной сфере. В ходе обучения представляется также и опыт других фермеров”, - в свою очередь отметила специалист управления сельскохозяйственного консалтинга, инноваций и мониторинга Цовинар Закарян.
В общей сложности, по ее словам, начиная с июля 2019 года, управлением было проведено 120 групповых занятий, в которых приняли участие около 1500 хозяйствующих субъектов.