Ներդրողների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ մեծանում է. տնտեսագետների դիտարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի տնտեսական կանխատեսվող ցուցանիշների բարելավումը լավ ազդակ է: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում տնտեսագետ Ինգա Ղալայանը նշեց, որ ցուցանիշների բարելավումը կապված է մի շարք գործոնների հետ:
«Դիտարկում են երկրի ներքին իրավիճակը, տեսնում են, թե ինչ քաղաքականություն է վարվում: Հաշվի են առնում, ստվերի, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, հարկային բարեփոխումները, դրանից բացի, նկատվում է, որ գնաճային ճնշումներն են բացակայում, և ամենակարևորը, Հայաստանի ֆինանսական շուկայում կայունություն է գրանցվում: Ինչպես գիտենք, Համաշխարհային բանկը բարելավվել է նաև մեր մրցունակության ցուցանիշը»,-ասաց Ինգա Ղալայանը:
Ներկայացնելով միջազգային կազմակերպությունների հրապարակած տվյալները՝ Ինգա Ղալայանը նշեց, որ Համաշխարհային բանկը, եթե նախկինում կանխատեսում էր 4.2 տոկոս տնտեսական աճ, ապա ներկայում այն կազմում է 5.5 տոկոս: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսել է 6 տոկոս, նախկին 4.6 տոկոսի փոխարեն: Այս կառույցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի աղքատության և գործազրկության մակարդակին: Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է, որ մինչև 2021 թվականն աղքատության մակարդակը կնվազի՝ դառնալով 7 տոկոս, Արժույթի միջազգային հիմնադրամն էլ կանխատեսել է, որ գործազրկության մակարդակը կնվազի՝ կազմելով 17.5 տոկոս: Բացի այս երկու խոշոր կառույցներից, Հայաստանի վերաբերյալ իր կանխատեսումը բարելավել է Ասիական զարգացման բանկը, որը նախկին 4.3 տոկոսի փոխարեն սահմանել է 4.8 տոկոս: Այս համատեքստում, տնտեսագետը կարևորում է Կենտրոնական բանկի կանխատեսումը, ըստ որի, տարին կամփոփվի 6.9 տոկոսով տնտեսական աճով:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի խոսքով, Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որի տնտեսության ցուցանիշների հետ կապված բարելավում է կանխատեսվել:
«Եթե մենք դիտարկենք աշխարհի միտումները, զարգացումները, ապա կտեսնենք, որ դրանց հետ կապված այս բոլոր կառույցներն ավելի վատատեսական կանխատեսումներ ունեն: ԱՄՆ-Չինաստան հնարավոր առևտրային պատերազմները, տարբեր տարածաշրջաններում որոշակի բացասական միտումները, արդյունքում աշխարհի մակարդակով զարգացման ավելի նվազ սցենար է դրված, մոտավոր 3 տոկոս: Տեսնում ենք, որ Հայաստանն ավելի բարելավել է իր դիրքերը»,-ասաց նա: Ինչով է դա պայմանավորված: Տնտեսագետի խոսքով,  դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նախ արտաքին շուկաներում պահանջարկի որոշակի նվազումն ավելի անցնցում կտանեն այն երկրները, որտեղ ծառայություններն են մեծ հաշվով կարևորվում: Նա ընդգծեց, որ զարգացող երկրներն ավելի մեծ հնարավորություն ունեն այդ նույն ներդրումների դիմաց ավելի մեծ տնտեսական աճ գրանցել, քան զարգացած երկրները, որովհետև այստեղ ավելի մեծ է չօգտագործված ներուժը: Տնտեսագետը չափազանց ուրախալի է համարում այն, որ 2019 թվականին Հայաստանի առաջանցիկ աճի տեմպերը կրկնակի ավելի արագ են, քան աշխարհում միջինում կանխատեսվում է:
«Մենք ունենք չօգտագործված պոտենցիալ և մեր վարչապետը շարունակաբար ասում է, որ երկնիշ տնտեսական աճը միֆերից չէ, բայց Դրա համար չափազանց կարևոր է, որ մենք ստեղծենք նախադրյալներ, իսկ դրանք առանց ենթակառուցվածքներում ներդրումների դժվար կլինի»,-ասաց Արտակ Մանուկյանը:
Տնտեսագետ Ինգա Ղալայանը նշեց, որ միջազգային կազմակերպությունների այս ցուցանիշները կարևոր ազդակ են ներդրումների համար: Վերը նշված կազմակերպություններից բացի, «Մուդիս» միջազգային կազմակերպությունը Հայաստանի նկատմամբ իր գնահատականը ևս բարձրացրեց, իսկ ներդրողները նայում են նաև այդ ցուցանիշին: Դրա հիման վրա Հայաստանը կարողացավ եվրաբոնդեր թողարկել ցածր տոկոսադրույքով՝ 4.2 տոկոս: Տնտեսագետը նկատեց, որ Եվրաբոնդերի տեղաբաշխումից հետո պարզ դարձավ, թե որքան մեծ է պահանջարկը, իսկ դա խոսում է Հայաստանի նկատմամբ ներդրողների հետաքրքրության մասին: Ի դեպ, Համաշխարհային բանկը ներդրումներր-ՀՆԱ ցուցանիշում ևս աճ է կանխատեսում, ներկա 2 տոկոսի փոխարեն սահմանելով 2.3 տոկոս:

Растет интерес инвесторов к Армении: наблюдения экономистов
Улучшение прогнозируемых экономических показателей Армении авторитетными международными организациями - хороший сигнал.
На пресс-конференции в зале «Арменпресс» экономист Инга Галаян отметила, что улучшение показателей связано с рядом факторов.
“Рассматриваются внутренняя ситуацию в стране и политика, которая ведется. Учитывается борьба с тенью, коррупцией, налоговые реформы. Кроме того, отмечается отсутствие давление инфляции, и самое главное, на финансовом рынке Армении фиксируется стабильность. Как мы знаем, Всемирный банк улучшил и показатель нашей конкурентоспособности”, - сказала Инга Галаян.
Представляя данные, опубликованные международными организациями, Инга Галаян отметила, что если ранее Всемирный банк прогнозировал экономический рост в 4.2%, то в настоящее время он составляет 5,5%. Международный валютный фонд прогнозировал 6% вместо прежних 4,6%. Эти структуры коснулись также и уровня бедности и безработицы в Армении. Всемирный банк прогнозирует, что к 2021 году уровень бедности снизится до 7%, а Международный валютный фонд прогнозирует, что уровень безработицы снизится до 17,5%. Помимо этих двух крупных структур, свой прогноз по Армении улучшил и Азиатский банк развития, который вместо прежних 4,3% установил 4,8.  В этом контексте, экономист считает важным и прогноз Центрального банка, согласно которому год будет завершен экономическим ростом на 6,9 %.
По словам депутата парламентской фракции “Мой шаг” Артака Манукяна, Армения - одна из немногих стран, в связи с показателями экономики которой прогнозируется улучшение.
“Если мы рассмотрим тенденции, развития в мире, то увидим, что в отношении этого все эти структуры имеют более пессимистичные прогнозы. Возможные торговые войны между США и Китаем, некоторые негативные тенденции в разных регионах, в результате сценарию развития на мировом уровне поставлен более низкий процент, примерно 3%. Мы видим, что Армения улучшила свои позиции”, - сказал он. Чем это обусловлено? По словам экономиста, это обусловлено тем обстоятельством, что, во-первых, определенное снижение спроса на внешних рынках легче перенесут страны, где по большому счету важны услуги. Он подчеркнул, что развивающиеся страны имеют большую возможность в обмен на эти же инвестиции зарегистрировать больший экономический рост, чем развитые страны, поскольку здесь больше неиспользованного потенциала. Экономист крайне радостным считает то, что в 2019 году темпы прогрессивного роста Армении вдвое быстрее, чем прогнозировались в среднем.
“У нас есть неиспользованный потенциал, и наш премьер постоянно говорит, что двузначный экономический рост не миф, но для этого крайне важно, чтобы мы создали предпосылки, а без инвестиций в инфраструктуру это будет сложно”, - сказал Артак Манукян.
Экономист Инга Галаян отметила, что эти показатели международных организаций являются важным сигналом для инвестиций. Кроме вышеуказанных организаций, Международная организация “Мудис” также подняла свою оценку Армении, а инвесторы рассматривают и этот показатель. На основе этого Армения смогла выпустить евробонды по низкой процентной ставке -4,2%. Экономист отметила, что после размещения евробондов стало ясно, насколько велик спрос к ним, а это говорит об интересе инвесторов к Армении. Кстати, Всемирный банк прогнозирует рост ВВП и в показателе инвестиций, вместо нынешних 2%, установив 2,3%.