Ներդրողների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ մեծանում է. տնտեսագետների դիտարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի տնտեսական կանխատեսվող ցուցանիշների բարելավումը լավ ազդակ է: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում տնտեսագետ Ինգա Ղալայանը նշեց, որ ցուցանիշների բարելավումը կապված է մի շարք գործոնների հետ:
«Դիտարկում են երկրի ներքին իրավիճակը, տեսնում են, թե ինչ քաղաքականություն է վարվում: Հաշվի են առնում, ստվերի, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, հարկային բարեփոխումները, դրանից բացի, նկատվում է, որ գնաճային ճնշումներն են բացակայում, և ամենակարևորը, Հայաստանի ֆինանսական շուկայում կայունություն է գրանցվում: Ինչպես գիտենք, Համաշխարհային բանկը բարելավվել է նաև մեր մրցունակության ցուցանիշը»,-ասաց Ինգա Ղալայանը:
Ներկայացնելով միջազգային կազմակերպությունների հրապարակած տվյալները՝ Ինգա Ղալայանը նշեց, որ Համաշխարհային բանկը, եթե նախկինում կանխատեսում էր 4.2 տոկոս տնտեսական աճ, ապա ներկայում այն կազմում է 5.5 տոկոս: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսել է 6 տոկոս, նախկին 4.6 տոկոսի փոխարեն: Այս կառույցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի աղքատության և գործազրկության մակարդակին: Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է, որ մինչև 2021 թվականն աղքատության մակարդակը կնվազի՝ դառնալով 7 տոկոս, Արժույթի միջազգային հիմնադրամն էլ կանխատեսել է, որ գործազրկության մակարդակը կնվազի՝ կազմելով 17.5 տոկոս: Բացի այս երկու խոշոր կառույցներից, Հայաստանի վերաբերյալ իր կանխատեսումը բարելավել է Ասիական զարգացման բանկը, որը նախկին 4.3 տոկոսի փոխարեն սահմանել է 4.8 տոկոս: Այս համատեքստում, տնտեսագետը կարևորում է Կենտրոնական բանկի կանխատեսումը, ըստ որի, տարին կամփոփվի 6.9 տոկոսով տնտեսական աճով:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի խոսքով, Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որի տնտեսության ցուցանիշների հետ կապված բարելավում է կանխատեսվել:
«Եթե մենք դիտարկենք աշխարհի միտումները, զարգացումները, ապա կտեսնենք, որ դրանց հետ կապված այս բոլոր կառույցներն ավելի վատատեսական կանխատեսումներ ունեն: ԱՄՆ-Չինաստան հնարավոր առևտրային պատերազմները, տարբեր տարածաշրջաններում որոշակի բացասական միտումները, արդյունքում աշխարհի մակարդակով զարգացման ավելի նվազ սցենար է դրված, մոտավոր 3 տոկոս: Տեսնում ենք, որ Հայաստանն ավելի բարելավել է իր դիրքերը»,-ասաց նա: Ինչով է դա պայմանավորված: Տնտեսագետի խոսքով,  դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նախ արտաքին շուկաներում պահանջարկի որոշակի նվազումն ավելի անցնցում կտանեն այն երկրները, որտեղ ծառայություններն են մեծ հաշվով կարևորվում: Նա ընդգծեց, որ զարգացող երկրներն ավելի մեծ հնարավորություն ունեն այդ նույն ներդրումների դիմաց ավելի մեծ տնտեսական աճ գրանցել, քան զարգացած երկրները, որովհետև այստեղ ավելի մեծ է չօգտագործված ներուժը: Տնտեսագետը չափազանց ուրախալի է համարում այն, որ 2019 թվականին Հայաստանի առաջանցիկ աճի տեմպերը կրկնակի ավելի արագ են, քան աշխարհում միջինում կանխատեսվում է:
«Մենք ունենք չօգտագործված պոտենցիալ և մեր վարչապետը շարունակաբար ասում է, որ երկնիշ տնտեսական աճը միֆերից չէ, բայց Դրա համար չափազանց կարևոր է, որ մենք ստեղծենք նախադրյալներ, իսկ դրանք առանց ենթակառուցվածքներում ներդրումների դժվար կլինի»,-ասաց Արտակ Մանուկյանը:
Տնտեսագետ Ինգա Ղալայանը նշեց, որ միջազգային կազմակերպությունների այս ցուցանիշները կարևոր ազդակ են ներդրումների համար: Վերը նշված կազմակերպություններից բացի, «Մուդիս» միջազգային կազմակերպությունը Հայաստանի նկատմամբ իր գնահատականը ևս բարձրացրեց, իսկ ներդրողները նայում են նաև այդ ցուցանիշին: Դրա հիման վրա Հայաստանը կարողացավ եվրաբոնդեր թողարկել ցածր տոկոսադրույքով՝ 4.2 տոկոս: Տնտեսագետը նկատեց, որ Եվրաբոնդերի տեղաբաշխումից հետո պարզ դարձավ, թե որքան մեծ է պահանջարկը, իսկ դա խոսում է Հայաստանի նկատմամբ ներդրողների հետաքրքրության մասին: Ի դեպ, Համաշխարհային բանկը ներդրումներր-ՀՆԱ ցուցանիշում ևս աճ է կանխատեսում, ներկա 2 տոկոսի փոխարեն սահմանելով 2.3 տոկոս:

YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Improvement of Armenia’s economic growth forecasts by several leading international organizations is a good signal, Economist Inga Ghalayan told a press conference in ARMENPRESS, stating that the improvement of indicators is connected with a number of factors.
“They firstly view the country’s domestic situation, see what policy is being carried out. They also consider the fight against the shadow, corruption, the tax reforms, in addition they also notice that the inflationary pressures are lacking and the most important is that stability is being recorded in Armenia’s financial market. As you know, the World Bank has raised our competitiveness index”, she said.
Introducing the data released by international organizations, the economist said the World Bank’s current forecast for Armenia’s economic growth is 5.5% compared to the 4.2% of the past. The International Monetary Fund’s (IMF) forecast is 6% against the 4.6% of the past. These organizations also touched upon the poverty and unemployment rate in Armenia. According to the World Bank forecast, the poverty rate in Armenia will drop, becoming 7% by 2021, and the IMF’s forecast is that the unemployment rate will decline comprising 17.5%. In addition to these two major structures, Armenia also improved its positions in the Asian Development Bank’s (ADB) forecast which predicts 4.8% growth. In this context the economist attached importance to the Central Bank’s forecast according to which the year will end by 6.9% economic growth.
My Step faction MP Artak Manukyan said Armenia is among those unique countries over which forecast has been made in terms of improving the economic indicators.
“If we look at the global trends and the developments we will see that all these structures have more negative forecasts. US-China possible trade wars, certain negative trends in various regions, nearly 3% development is predicted at the global level. But we see that Armenia has further improved its positions”, he said. According to the economist, the certain decline in demand in foreign markets will be easily passed by the countries where services are more important. He said the developing countries have a greater opportunity to record a bigger economic growth for these same investments rather than the developed countries because here there is a great potential which is not utilized. The economist highlighted the fact that in 2019 Armenia’s progressive growth rates are faster than the average prediction in the world.
“We have a non-utilized potential and our prime minister constantly says that double-digit economic growth is not a myth, but for this it’s very important for us to create preconditions, but this will be difficult without investments in infrastructures”, Artak Manukyan said.
In her turn Inga Ghalayan said these forecasts of international organizations are an important signal for investments. Moody’s recently also raised its assessment over Armenia. Based on this Armenia managed to release Eurobonds at a low interest rate – 4.2%. She said after the distribution of the Eurobonds it became clear how big the demand is, and this in turn speaks about the interest of investors towards Armenia.