«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը սկսում է Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի երկրորդ շրջափուլը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը սկսում է Վարդան Գրեգորյանի անվան
կրթաթոշակի երկրորդ շրջափուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀոկտեմբերի երկրորդ շաբաթ օրը՝ Թարգմանչաց տոնին, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ազդարարում է Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) հայտերի ընդունման նոր` 2019-2020 թթ. փուլի սկիզբը: 2018-ին մեկնարկած այս կրթաթոշակը տրվում է երիտասարդ գիտնականներին եւ հետազոտողներին, որոնք ուսումնասիրում են Հայաստանի եւ հայկական սփյուռքի XX դարի պատմության քիչ ուսումնասիրված դրվագները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակընախատեսված է մինչեւ 40 տարեկան ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող կամ Սփյուռքի հետազոտողների համար: Կարող են դիմել նաեւ հետազոտական խմբեր, որոնց գիտական ղեկավարի տարիքը համապատասխանում է առաջադրված պահանջին: Նախընտրությունըտրվում է  ակադեմիական առաջադիմություն ցուցաբերած հայտատուներին: Անցած տարի՝ նախագծի մեկնարկային փուլում, երկու հետազոտողներ ստացան Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ եւ այժմ շարունակում են իրենց գիտահետազոտական աշխատանքներն արտասահմանում:
«Կուռ մեթոդաբանությամբ եւ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան հետազոտությունները խիստ կարեւոր են Հայաստանում գիտության զարգացման համար: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակը լրացնում է այդ բացը՝ աջակցելով ժամանակակից պատմության ուսումնասիրություններին նվիրված այսպիսի բարձրորակ հետազոտություններին: Այս կրթաթոշակը մի կողմից լուրջ աջակցություն է երիտասարդ գիտնականներին, մյուս կողմից՝ նպաստում է հայագիտության զարգացմանը»,- նկատեց Ընտրող խորհրդի անդամ Հրաչ Չիլինգիրյանը:
«Որպես Ընտրող խորհրդի նոր անդամ՝ ուրախ եմ, որ այս գիտական ընտանիքի մի մասն եմ, որն իրական հնարավորություն է տալիս երիտասարդ գիտնականներին՝ արժեքավոր հետազոտություններ իրականացնելու հայագիտության ոլորտում: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակը խրախուսում է նրանց՝ կապեր հաստատելու միջազգային գիտական համայնքի հետ՝ դառնալով դրա մի մասն ու միջազգայնորեն ճանաչելի դարձնելով սեփական աշխատանքը: Երբ երիտասարդ ես, լի էներգիայով ու գաղափարներով, անհրաժեշտ է իրական աջակցություն, որ չնահանջես: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակը երիտասարդ գիտնականներին տալիս է այդ իրական հնարավորությունը՝  ուսումնասիրելու մեր պատմության խորքերում մոռացված էջերը»,- ասաց Ընտրող խորհրդի անդամ Հասմիկ Խալափյանը:
Գիտահետազոտական այս դրամաշնորհը զարգացնում է եւ ամրապնդում Հայաստանի ու միջազգային գիտական կենտրոնների միջեւ կապերը։ Այն իրականացվում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Scholae Mundi կրթական հարթակի ու հայագիտության ոլորտի հայտնի մասնագետների աջակցությամբ:
Տարեկան տրամադրվում է երկու դրամաշնորհ, ընդհանուր՝ 30,000 ԱՄՆ դոլարի չափով։ Հայտերն ուսումնասիրում է եւ վերջնական որոշում կայացնում անվանի գիտնականներից կազմված միջազգային Ընտրող խորհուրդը.
Ջորջ Բուռնության, Այոնա քոլեջի պատմագիտության ավագ պրոֆեսոր,
Հասմիկ Խալափյան, ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի տնօրեն,
Հրաչ Չիլինգիրյան, Օքսֆորդի համալսարանի արեւելագիտության ամբիոնի դասախոս եւ գիտաշխատող,
Լեւոն Չուգասզյան, Երեւանի պետական համալսարանի Հայ արվեստի պատմության եւ տեսության ամբիոնի վարիչ,
Ռոնալդ Գ. Սյունի, Վիլյամ Սյուելի անվան պատմության եւ քաղաքագիտության պատվավոր պրոֆեսոր (Միչիգանի համալսարան), քաղաքագիտության եւ պատմության պատվավոր պրոֆեսոր (Չիկագոյի համալսարան):

Гуманитарная инициатива «Аврора» начинает второй этап стипендии имени Вардана Грегоряна
Во вторую субботу октября— в Международный день переводчика, гуманитарная инициатива «Аврора»  объявляет о начале нового этапа  (2019-2020 гг.) приема заявок  на  стипендию имени ВартанаГрегоряна (научно-исследовательские гранты). Стартовавшая  в 2018 году стипендия предоставляется молодым ученым и исследователям, которые занимаются малоисследованными эпизодами  истории  Армении и армянской диаспоры XX  века.
Как  сообщили Арменпресс в  пресс-службе  фонда IDeA, программа стипендий Вартана Грегоряна предназначена для исследователей в возрасте до 40 лет, которые имеют гражданство Армении или являются членами армянской Диаспоры. Также имеют право подать заявку на грант исследовательские группы, если  возраст руководителя группы соответствует возрастному требованию.    Предпочтение отдается заявителям, проявившим   академические успехи. В прошлом году  на первом этапе  программы двое получили стипендию ВартанаГрегоряна, и теперь продолжают свои исследования за рубежом.
«Исследования, основанные на надежной методологии и и  проведенные по международным критериям, имеют решающее значение для развития науки в Армении. Стипендия имени ВарданаГрегоряназаполняет этот пробел, поддерживая исследования такого высокого уровня. Стипендия не только оказывает решающую поддержку молодым ученым, но и способствует развитию современногоарменоведения», - отметил член отборочной комиссии  Грач Чилингирян.
«Как новый член Отборочной комиссии, я рада стать частью этой академической семьи, которая дает реальную возможность ученым, начинающим карьеру, проводить ценные и высококачественные исследования по арменоведению. Стипендия имениВартанаГрегоряна дает им возможность наладить связи с международным академическим сообществом и стать его частью, что делает их работу известной на глобальном уровне. Когда вы молоды, полны энергии и идей, вам нужна реальная поддержка, чтобы не сдаваться. Стипендия имени Вартана Грегоряна предоставляет молодым исследователям реальный шанс погрузиться в погружение, исследовать забытые страницы нашей истории», - сказала член Отборочной комиссии доктор Асмик Халапян.
Программа призвана развивать и укреплять связи между армянскими и международными исследовательскими центрами. Он реализуется при поддержке Гуманитарной инициативы «Аврора» и образовательной платформы ScholaeMundiсовместно  с известными экспертами в области арменоведения.
Ежегодно присуждается до двух грантов на общую сумму 30 000 долларов США. Заявки оцениваются, и окончательное решение принимает международная отборочная комиссия, в состав которой входят известные ученые:
Джордж Бурнутян, старший профессор истории, Айонский колледж
АсмикХалапян, директор Армянского виртуального колледжа АВБС
Грач Чилингирян,  преподаватель факультета востоковедения Оксфордского университета, научный  сотрудник
Левон Чукасзян, заведующий кафедрой истории и теории армянского искусства Ереванского государственного университета
Рональд Г. Сьюни, почетный профессор истории и политологии Мичиганскогоуниверситета,почетный профессор политологии и истории Чикагскогоуниверситета.
Подача заявок —в режиме онлайн, до 15 декабря 2019 года.
Всем заявителям следует представить:
предложение по исследованию на английском языке (максимум 2000 слов, с двойным интервалом, шрифт 12pt)