Վիեննայի հանդիպումը ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ առաջընթացի հասնելու հույս է տալիս. Մոգերինի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի միջեւ Վիեննայի հանդիպման արդյունքներն առաջընթացի հասնելու հույս են տալիս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 4-ին հայտարարել Է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ մամուլի ասուլիսում ամփոփելով ԵՄ-Ադրբեջան ասոցիացիայի խորհրդի՝ Բրյուսելում կայացած նիստի արդյունքները:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Վինեննայում կայացած վերջին հանդիպումը դրական Էր: Այն, հունվարին փարիզյան համաձայնության, բարձր մակարդակի շփումների, հրադադարի խախտումների զգալի կրճատման հետ միասին, մեզ որոշ հույս Է տալիս, որ գործընթացն առաջ կշարժվի, եւ որ երկու երկրները կկատարեն պարտավորությունները եւ բանակցություններ կվարեն առանց նախապայմանների»,- ասել Է Մոգերինին:
Մարտի 29-ին Վիեննայում կայացել Է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւ հանդիպումը: Հանդիպման գլխավոր արդյունքը դարձել Է կողմերի հայտնած պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ուղղակի երկխոսությունը ղարաբաղյան հակարմարտության խաղաղ լուծման շուրջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. The results of the recent meeting of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Vienna give hope for reaching progress in the Nagorno Karabakh conflict settlement, Federica Mogherini – EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, said during a press conference, summing up the results of the session of the EU-Azerbaijan Association Council held in Brussels, reports TASS.
“The recent meeting of the Armenian and Azerbaijani leaders in Vienna was positive. In line with the Paris agreement in January, the high-level contacts and significant reduction in ceasefire violations, it gives us certain hope that the process will move forward, and the two countries will fulfill their commitments and will hold negotiations without preconditions”, Mogherini said.
On March 29 Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in Vienna under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The main outcome of the meeting was the willingness expressed by the sides to continue the direct dialogue over the peaceful solution of the Karabakh conflict.