«Սարդ-մարդ» Ալեն Ռոբերին Ֆիլիպիններում ձերբակալել են երկնաքեր բարձրանալուց հետո. Philippine Daily Inquirer
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ֆրանսիացի լեռնագնաց Ալեն Ռոբերը, որը հայտնի Է որպես «սարդ-մարդ», հունվարի 29-ին ձերբակալվել Է այն բանից հետո, երբ նա երկնաքեր Է բարձրացել Ֆիլիպինների մայրաքաղաքային տարածաշրջանում գտնվող Մակատի քաղաքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Philippine Daily Inquirer թերթը:
Նրա տվյալներով՝ Ռոբերը բարձրացել Է ավելի քան 217 մետր բարձրություն ունեցող G.T. International Tower երկնաքերի վրա, որը մտնում Է երկրի ամենաբարձր շենքերի տասնյակի մեջ: Ֆրանսիացին աշտարակի «սանձահարումն» սկսել Է տեղական ժամանակով մոտավորապես 10:40-ին (Երեւանի ժամանակով 06:40-ին): Սարդ-մարդին դիտելու համար հավաքվել Էր մոտավորապես 500 մարդ:
Վերելքի ավարտին լեռնագնացին սպասում Էր ոստիկանությունը, որը նրան տեղափոխել Է բաժանմունք: Ինչպես հաղորդում Է CNN հեռուստաալիքը, Ռոբերին կարող են մեղադրանք առաջադրել անօրինական ներթափանցման եւ հասարակական կարգի խախտման համար: «Սարդ-մարդն» ինքը հայտարարել Է, որ իրեն չի հաջողվել ավարտել վերելքը, քանի որ մինչեւ շենքի գագաթը մնացել Էր մեկ մետրից ավելի: Հոկտեմբերին բրիտանական դատարանը Ռոբերին չորսուկես ամսվա բանտային կալանքի Էր դատապարտել Լոնդոնի-Սիթիի Heron Tower 230-մետրանոց երկնաքերը բարձրանալու համար՝ պատժի կրումը հետաձգելով երկու տարով:
Ռոբերն առանց ապահովագրման եւ հատուկ հանդերձանքի երկնաքերների նվաճման գործում ունեցած ձեռքբերումների համար ավելի վաղ հայտնվել Է Գիննեսի ռեկորդների գրքում: Նա աչքի Է ընկել աշխարհի ամենաբարձր շինությունները կատարած վերելքներով: «Մարդ-մարդը» նվաճել Է Պետրոնաս աշտարակները Քուալա-Լումպուրում, տարբեր երկրների բանկերի գրասենյակները, Մոսկվայի պետհամալսարանի գլխավոր շենքը եւ աշխարհի ամենաբարձր շենքը՝ «Բուրջ-Խալիֆա» երկնաքերը Դուբայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: "человека-паука" Алена Робера задержали на Филиппинах после подъема на небоскреб
Французский скалолаз Ален Робер, известный как "человек-паук", был задержан во вторник после того, как он совершил подъем на небоскреб в городе Макати, расположенном в столичном регионе Филиппин.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета Philippine Daily Inquirer.
По ее данным, Робер забрался на небоскреб G.T. International Tower высотой более 217 метров, которое входит в десятку высочайших зданий страны. Покорять башню француз начал около 10:40 по местному времени (05:40 мск). Посмотреть на "человека-паука" собралось порядка 500 человек.
По завершении восхождения скалолаза ждала полиция, которая доставила его в отделение. Как сообщает телеканал CNN, Роберу могут быть предъявлены обвинения в незаконном проникновении и нарушении общественного порядка. Сам "человек-паук" заявил, что завершить восхождение ему не удалось, так как до вершины здания оставалось еще более метра.
В октябре британский суд приговорил Робера к четырем с половиной месяцам тюремного заключения с отсрочкой исполнения наказания на два года за совершенное им восхождение на 230-метровый небоскреб Heron Tower в лондонском Сити.
Робер за свои достижения в покорении небоскребов без страховки и специального снаряжения ранее попал в Книгу рекордов Гиннесса. На его счету многочисленные восхождения на высотные строения по всему миру. "Человек-паук" покорил Башни Петронас в Куала-Лумпуре, офисы банков различных стран, главное здание МГУ в Москве и самое высокое здание в мире - небоскреб "Бурдж-Халифа" в Дубае.