Արա Բաբլոյանն ուղերձ է հղել Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն ուղերձ է հղել Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրվա առթիվ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
այսօր Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում մենք գլուխ ենք խոնարհում հայրենիքի սահմանների պաշտպանության մարտերում անհայտ կորած ազատամարտիկների, զինվորների ու սպաների անմահ հիշատակի առջեւ:
Իմ զորակցությունն եմ հայտնում եւ մխիթարանքի խոսք եմ ուղղում նրանց հարազատներին ու մերձավորներին:
Ճեղքված ռազմաճակատներում մղվող ճակատագրական մարտերում անհայտ կորած մարտիկները դարձան հավաքական սխրանքի խորհրդանիշներ: Հայ ժողովրդի ազատ ապրելու իրավունքը պաշտպանելիս նրանք գիտակցված կերպով անչափ թանկ գին վճարեցին, բայց փոխարենը սերունդներին ազատ ու պաշտպանված հայրենիք ավանդեցին: Նրանց սխրանքն անմահ է եւ ապրում է բոլորիս սրտերում:
Անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օրը մեզ համար միայն թանկ հիշողությունների ու անդառնալի կորստի ցավը կրկին վերապրելու օր չէ: Այն նաեւ Հայաստանի ու Հայկական բանակի հետագա հզորացման համար յուրաքանչյուրիս ունեցած պարտքի մասին հիշելու օր է: Եվ այդ պարտքի անշահախնդիր կատարումն է իրական հարգանքն անհայտ կորած ազատամարտիկների ու հայրենիքի համար նահատակվածների պայծառ հիշատակի հանդեպ:

Speaker of Parliament Ara Babloyan issues address in memory of volunteers missing in action
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan sent an address in memory of volunteers missing in action, the Parliament told Armenpress.
Today in Armenia, in Artsakh, in Diaspora we bow our heads before the eternal memory of the volunteers, soldiers and officers missing in action in the defense battles of the borders of the fatherland.
I express my support and address word of comfort to their family members and relatives.
The warriors missing in the crucial battles became symbols of collective deed. While defending the Armenian people’s right of living freely they conscientiously paid an expensive price, but instead left to the generations a free and defended fatherland. Their deed is eternal and it lives in everybody’s hearts.
The memory of volunteers missing in action is not only a day of outliving the pain of dear memories and the pain of irreparable loss. It is also a day of remembering everybody’s duty for further strengthening of Armenia and the Armenian Army. And the disinterested fulfillment of that duty is the real respect towards the bright memory of the missing in action volunteers and those who martyred for the fatherland.