Կառավարությունը մատչելի գներով պարարտանյութեր և դիզվառելիք կտրամադրի հողօգտագործողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունում փետրվարի 22-ին գումարել է նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ վարչապետը մի շարք հանձնարարականներ է տվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարի առաջին հանձնարարականը հարկային ստվերի ռիսկերի և ոլորտային այլ խնդիրների վերաբերյալ էր: «2017 թվականին պետական բյուջեի եկամուտներն 2016 թվականի համեմատությամբ աճել են շուրջ 125 մլրդ դրամով։
Չնայած նշված ցուցանիշին՝ պետք է արձանագրել, որ դեռևս առկա են խնդիրներ հարկային ստվերի ռիսկերի նվազեցման, օրենսդրական ոչ հստակ կարգավորումների հետևանքով՝ հարկերի վճարումից խուսափելու կամ արհեստական նվազեցնելու, ինչպես նաև հարկային արտոնությունների հստակության և նպատակային օգտագործման հարցերում։ Նշվածի կապակցությամբ Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից վերջերս կազմակերպվել են թվով 18 ոլորտների ավելի քան 500 հարկ վճարողների հետ հանդիպումներ և կատարվել են ուսումնասիրություններ։ Արդյունքում արձանագրված խնդիրների լուծումները, այդ թվում՝ հարկային ստվերի վերաբերյալ, գտնվում են նաև մի շարք այլ մարմինների իրավասությունների տիրույթում»,-նշել է Կարեն Կարապետյանը։
Այդ նպատակով կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին 7-օրյա ժամկետում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված խնդիրներն ըստ ոլորտների փոխանցել հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարներին՝ ներկայացնելով դրանց հնարավոր լուծման առաջարկություններ։ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին հանձնարարվել է 10-օրյա ժամկետում մշակել և ներկայացնել միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ ստեղծելու վերաբերյալ որոշման նախագիծ՝ հստակ սահմանելով, որ համապատասխան խումբը սեղմ ժամկետներում կառավարության աշխատակազմ կներկայացնի օրինապահ հարկ վճարողների նկատմամբ վարչարարության մեղմացման, հարկային ստվերի ռիսկերի նվազեցման, դրան նպաստող մեխանիզմների վերացման և ոչ հստակ կարգավորումների շտկման, արտոնությունների կիրառման հստակեցման, ինչպես նաև վերհանված ոլորտային ու համակարգային խնդիրների լուծումների վերաբերյալ առաջարկություններ։
«Բոլոր լուծումների առաջին պայմանը պետք է լինի օրինապահ հարկ վճարողների կյանքի հեշտացումը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի մյուս հանձնարարականը վարչական գործերով ներկայացվող բողոքների վերաբերյալ էր: «2017 թվականի նոյեմբերի 9-ին անդրադարձ էինք կատարել վարչական կարգով վարչական ակտերի բողոքարկման արդյունավետության բարձրացման և վարչական դատարանի բեռնաթափման հարցին։ Արդարադատության նախարարության կողմից արդեն իսկ մշակվել են իրավական ակտերի նախագծեր՝ ուղղված նշված հարցերի կարգավորմանը։ Միաժամանակ իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել են շուրջ 1000 անավարտ վերաքննիչ բողոքներ, որոնք ներկայացվել են վարչական մարմինների կողմից, չնայած, նման գործերի կապակցությամբ բողոք ներկայացնելու անհրաժեշտությունը հստակ չէ, քանի որ առկա է ձևավորված միասնական դատական պրակտիկա և դատաքննության ընթացքում արձանագրվել են ապացույցների լիարժեքության խնդիրներ: Արդյունքում նման իրավիճակը բացասաբար է ազդում վարչական վերաքննիչ դատարանի ծանրաբեռնվածության վրա, նույնիսկ այն պարագայում, որ վերջերս կառավարության նախաձեռնությամբ վարչական վերաքննիչ դատավորների թվաքանակը ավելացվեց 3-ով»,-նշել է Կարեն Կարապետյանը։
Ելնելով վերոնշյալից՝ վարչապետը հանձնարարել է Ոստիկանության պետին և առաջարկել Երևանի քաղաքապետին 1-ամսյա ժամկետում լրացուցիչ ուսումնասիրել վարչական վերաքննիչ դատարանում ներկայացված այն բողոքները, որոնց կապակցությամբ դատարանի կողմից արձանագրվել են ապացույցների հավաքագրման, լիարժեքության, մեկնաբանման թերություններ, ձևավորված է միասնական դատական պրակտիկա, և նման դեպքերում ձեռնարկել ներկայացրած վերաքննիչ բողոքները հետ վերցնելուն ուղղված գործողություններ։ Առավել հաճախակի բողոքարկվող վարչական իրավախախտումների հստակեցման անհրաժեշտության դեպքում՝ կներկայացվեն առաջարկություններ։ Արդյունքների վերաբերյալ տեղեկատվություն կներկայացվի կառավարության աշխատակազմ։
Կառավարության ղեկավարի երրորդ հանձնարարականը վերաբերում էր առողջապահական հաստատությունների քաղաքաշինական նորմերի վերանայմանը:  «Նոր առողջապահական հաստատությունների կառուցման և գործող կենտրոնների արդիականացման ներդրումային ծրագրեր մշակելիս անհրաժեշտ է սահմանել նման կենտրոններին ներկայացվող պահանջները, պայմանները, այդ թվում՝ ճարտարապետական լուծումները և ֆունկցիոնալ կառուցվածքը։  Միաժամանակ բժշկական հաստատություններին վերաբերող գործող քաղաքաշինական նորմատիվ ակտերն ընդունվել են 1989 թվականին, չեն արդիականացվել և չեն համապատասխանում միջազգային փորձում ընդունված ժամանակակից չափանիշներին ու պահանջներին, ինչպես նաև սահմանափակում են փոքր ծավալի բժշկական ծառայություններ մատուցող հաստատություններ կառուցելու հնարավորությունները»,-նշել է վարչապետը:
Այդ նպատակով Կարեն Կարապետյանը  հանձնարարել է առողջապահության նախարարին և քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին 2-ամսյա ժամկետում համատեղ ուսումնասիրել և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առողջապահական հաստատություններին ներկայացվող քաղաքաշինական նորմերի վերանայման, արդիականացման և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցմանն ուղղված առաջարկություններ։
«Մենք կառուցում ենք բժշկական հաստատություններ, որոնց հաստատուն ծախսերից դուրս գալը պրակտիկորեն անհնար է: Դրանք ունեն բարձր առաստաղներ, պահանջում են ջեռուցման համար մեծ ծախսեր. աշխարհում նման բան չկա»,- ընդգծել է վարչապետը:
Կառավարությունը շարունակում է  մատչելի գներով պարարտանյութեր, սերմացուներ և  դիզվառելիք տրամադրել հողօգտագործողներին
Կառավարությունն ընդունել է «Պետական աջակցություն գյուղատնտեսական հողօգտագործողներին մատչելի գներով պարարտանյութերի ձեռքբերման ծրագրի շրջանակում սուբսիդիա և դրամաշնորհ տրամադրելու մասին» որոշում: Հողօգտագործողներին մատչելի գներով պարարտանյութերի ձեռքբերման հարցում աջակցելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել հանրապետություն ներկրել 3000 տոննա պարարտանյութ: Պարարտանյութերի սուբսիդիան կկազմի 285 մլն դրամ, իսկ դրանք մարզկենտրոններից համայնքներ տեղափոխման համար պետբյուջեից կհատկացվի 18,750,000 դրամ:
Հավանության է արժանացել նաև ՀՀ-ում 2018 թ. գարնանացան ցորենի, ոլոռի, սիսեռի, գարու, եգիպտացորենի, առվույտի և կորնգանի արտադրության  զարգացման  ծրագիրը: Այսպիսով, անհարժեշտություն է առաջանում Սերմերի գործակալության  նպատակային հաշիվներից օգտագործել 746,570,000 դրամ, որից 721,540,000 դրամը`  մինչև 1977,5 տոննա առաջին վերարտադրության գարնանացան ցորենի, ոլոռի, սիսեռի, առաջին վերարտադրության գարնանացան գարու, եգիպտացորենի, առվույտի, կորնգանի, ինչպես նաև՝  մինչև 164 տոննա գարնանացան գարու առաջին վերարտադրության սերմացուներ ձեռքբերելու նպատակով, իսկ մինչև 25,000,000 դրամը` բեռնաթափման, բարձման, գործուղման և այլ ծախսերի համար:
Հավանություն է տրվել պետական աջակցություն գյուղատնտեսական հողօգտագործողներին մատչելի գներով դիզելային վառելիքի ձեռքբերման ծրագրին: Ըստ հիմնավորման՝ դիզելային վառելիքի նկատմամբ 2018 թ. գյուղատնտեսական աշխատանքների համար պահանջարկը կազմում է մինչև 6,000,000 լիտր: Ծրագիրը իրականացնելու համար ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը կհատկացվի մինչև 360,000,000 դրամ: Նախարարությունը որոշմամբ հատկացված գումարը, որպես սուբսիդիա, սահմանված կարգով, պայմանագրային հիմունքներով կտրամադրի իրականացրած մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված ընկերություններին՝ դիզվառելիքի մատակարարումները կազմակերպելու նպատակով:
Կկատարելագործվի բնական պաշարների կառավարման համակարգը. առաջին անգամ թափոնների վերամշակման պարտադիր պահանջ է դրվում
Կառավարության հավանությանն է արժանացել  ՀՀ բնական պաշարների կառավարման ռազմավարությունը: Ըստ հիմնավորման՝         ներկայումս չկա բնական պաշարների արդյունավետ կառավարումն ապահովող համապարփակ քաղաքականություն: Ռազմավարության նպատակն է բնական պաշարների կառավարման համակարգի կատարելագործումն ու արդիականացումը՝ երկրում բնապահպանական անվտանգության մակարդակի բարձրացման, ներկա և ապագա սերունդների կենսական կարիքների բավարարման համար բարենպաստ և բարեկեցիկ շրջակա միջավայրի ձևավորման, կենսաբազմազանության և բնական ռեսուրսներով ապահովման միջոցով: Ռազմավարությամբ առաջարկվող լուծումները հնարավորություն կտան ոլորտում իրականացնելու բնական պաշարների կայուն կառավարմանն ուղղված բարեփոխումներ: Մասնավորապես, ըստ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի, փաստաթղթով առաջին անգամ ընդերքօգտագործման աշխատանքների արդյունքում առաջացած թափոնների վերամշակման պարտադիր ապահովման պահանջ է դրվում: «Խոսքը վերաբերում է պոչամբարներին: Առկա է 22 պոչամբար, և դրանց վերամշակման ու հետագա կառավարման հարցն այսօր արդեն օրախնդիր է»,-ասել է նախարարը:
Գործադիրը սահմանել է ընդերքօգտագործման հետևանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների իրականացման պահանջների, ինչպես նաև արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվություններ ներկայացնելու կարգը: Ընդունված որոշման նպատակն է կանոնակարգել ընդերքօգտագործման հետևանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների իրականացումը և դրանց արդյունքների տրամադրումն ընդերքի օգտագործման հետ կապված շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնին: Արդյունքում ակնկալվում է ստեղծել իրավական հիմք՝ ընդերքօգտագործման արդյունքում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության առավել ամբողջական և տեղեկատվական տեսակետից արդյունավետ գործող համակարգի ձևավորման համար: Այդ նպատակով կառավարությունը լրացումներ է կատարել նաև նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում:
Գործադիրը հավանություն է տվել  «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը: Օրինագծով նախատեսվում է, որ «օպերատորը կամ ծառայություններ մատուցողն իրավասու է կարգավորողի կողմից սահմանված կարգով բացահայտել իր հաճախորդի կողմից օգտագործվող ծառայության վայրի վերաբերյալ տեղեկությունները (հաճախորդի տեղորոշում) և հաճախորդի անձնական տվյալները՝ դեպի արտակարգ պատահարների արագ արձագանքման ծառայության 112 (911) և ՀՀ ոստիկանության 102 համարներին կատարվող կանչերի (հաղորդումների) դեպքում»: Ըստ հիմնավորման, մասնավորապես,   «911» ծառայությունը իրականացնում է տարաբնույթ ահազանգերի սպասարկում, ահազանգողներին ցուցաբերում բժշկական և հոգեբանական խորհրդատվություն ու աջակցություն, կազմակերպում ստեղծված իրավիճակին համարժեք արձագանքում՝ ներգրավելով համապատասխան ուժեր ու միջոցներ: Ծառայության գործունեության ընթացքում գրանցվել են այնպիսի  դեպքեր, երբ ահազանգողն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ոչ միայն ճշգրիտ, այլև՝ մոտավորապես տրամադրել դեպքի վայրի հասցեն: Ծառայությունում ահազանգողի տեղորոշման համակարգի ներդրումը կարևորագույն գործընթաց է, որի շնորհիվ զգալի կնվազի օգնության ցուցաբերման ժամանակահատվածը, կիրականացվի թիրախային արձագանքում, կկանխվի ավելորդ ուժերի վատնումը:
Հավանության է արժանացել «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին»   ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը: Նախագծերի ընդունման արդյունքում օրենսգրքերը կհամապատասխանեցվեն «ՀՀ դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքին: Օրենքների նախագծերով հստակեցվել են դատական վարույթի հրապարակության վերաբերյալ իրավակարգավորումները, այդ թվում՝ սահմանվել են եզրափակիչ դատական ակտերի՝  դատական իշխանության պաշտոնական կայքում հրապարկելու վերաբերյալ դրույթներ: Փաթեթով ամրագրվել են դատավարության լեզվին չտիրապետող վարույթի մասնակիցների՝ թարգմանչի ծառայություններից օգտվելու, փաստաթղթերը դատավարության լեզվին համապատասխան ներկայացվելու և դատավարության լեզվի սկզբունքից բխող նոր պահանջներ: Բացի այդ, վերանայվել են դատարանի կազմին և կոլեգիալ կազմով որոշումներ ընդունելու կարգին վերաբերող դրույթները, ինչպես նաև վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմքերը:
Կառավարությունն առաջարկություններ է ներկայացրել «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,  «Հաշվապահական հաշվառման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի վերաբերյալ:
Կբարելավվի էկոլոգիական կրթության օրենսդրությունը և կառավարման համակարգը
Գործադիրը հավանություն է տվել Էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության զարգացման ռազմավարությանը: Փաստաթղթով սահմանվել են էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության զարգացման ռազմավարական ուղղությունները, ռազմավարությամբ նախատեսված գործողությունների ղեկավարման, մոնիթորինգի իրականացման և վերահսկման ընթացակարգերը: Ռազմավարությամբ առաջարկվում է ապահովել էկոլոգիական անընդմեջ կրթության և դաստիարակության գործընթացի շարունակականությունն ու մեթոդական կապը կրթական համակարգի բոլոր մակարդակներում, ձևավորել համարժեք էկոլոգիական պատկերացումներ «մարդ-հասարակություն-տեխնոլոգիաներ-բնություն» համակարգում՝ նպաստելով սոցիալ-էկոլոգիական հիմնախնդիրների լուծմանը: Արդյունքում կբարելավվի էկոլոգիական կրթության օրենսդրությունը և կառավարման համակարգը, կստեղծվի կայուն զարգացման սկզբունքներին բավարարող էկոլոգիական կրթության արդյունավետ գործող   համակարգ, առավել արագ և օպերատիվ արձագանք կլինի բնապահպանական հիմնախնդիրներին և արտակարգ իրավիճակներին:
Կառավարության որոշմամբ նախատեսվում է ստեղծել ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Անտառային պետական կոմիտեի աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկ, հաստատվել է նաև  պետական կոմիտեի կանոնադրությունն ու աշխատակազմի կառուցվածքը:  Ըստ այդմ՝ հնարավորություն կստեղծի հանրապետության անտառների կայուն կառավարման և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանության և օգտագործման բնագավառներում պետական միասնական քաղաքականության մշակման ու իրականացման արդյունավետության ապահովման համար:
ԵԱՏՄ անդամակցությունից բխող և ՀՀ ներքին օրենսդրությամբ կարգավորման ենթակա ոչ սակագնային ոլորտը կանոնակարգող որոշ իրավական ակտերում ամրագրված նորմերի համապատասխանեցման, ինչպես նաև դրանց իրավակիրառման ընթացքում առաջացած մի շարք խնդիրների կարգավորման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում: Կկանոնակարգվեն ֆիզիկական անձանց կողմից ոչ սակագնային կարգավորման ենթակա որոշ ապրանքների՝ ՀՀ տարածք ներմուծման և ՀՀ տարածքից արտահանման համար թույլտվության տրամադրման հնարավորության հետ կապված հարաբերությունները:
Կենսաթոշակային ֆոնդի մասնակիցներին տարեկան մեկ անգամ անվճար՝ մասնակցի կենսաթոշակային հաշվում արտացոլված նախորդ օրացուցային տարվա տվյալների մասին մատչելի տեղեկատվության ներկայացման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում:
Նիստի ավարտին Կարեն Կարապետյանը ՀՀ փոխարտգործնախարար Ռոբերտ Հարությունյանից հետաքրքրվել է, թե արդյոք դեսպանությունների, դիվանագիտական ներկայացուցիչների գործունեության մեջ տնտեսական բաղադրիչի ներառման շուրջ քննարկումներ կատարել են: «Բոլոր նախարարությունները, գերատեսչությունները, որոնք հետաքրքրություններ ունեն մեր դիվանագիտական կորպուսի հետ աշխատելու հարցում, պետք է հստակ ձևակերպեն, թե դիվանագետներն ինչ չափորոշիչներով պետք է տարեվերջին հաշվետվություն տան, որովհետև առաջին փուլում նայել ենք՝ եղել են ժողովներ, հանդիպումներ, որոնց կիրառական կոնկրետ արդյունքը չափելի չէ: Շատ շտապ դա պետք է անել, շատ երկար ենք այդ հարցին մենք անդրադարձել»,- ասել է վարչապետը:
Ի պատասխան՝ Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է, որ 2017-ի օգոստոսի 3-ին  կառավարության որոշումով հաստատվել են դեսպանատների առջև դրված չափորոշիչները, որտեղ ֆիքվսել է նորմ, որով արտաքին գործերի նախարարը պետք է սահմանի տարեկան պլանը: Վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել 2018թ. պլանը:

Правительство Армении предоставит земледельцам дизтопливо и удобрения по доступным ценам
22-го февраля   состоялось заседание правительства Армении, которое вел премьер-министр Армении Карен Карапетян. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
В 2017 году доходы государственного бюджета, по сравнению с 2016 годом, выросли порядка на 125 млрд драмов. Об этом на заседании правительства Армении 22-го февраля сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
По его словам, несмотря на данный показатель, как отметил К.Карапетян, нужно констатировать, что все еще имеются проблемы в вопросах сокращения налоговых рисков, уклонению от налоговых выплат либо их искусственному сокращению вследствие нечетких регулировок, а также целевого использования налоговых льгот.
Первое поручение премьер-министра Армении Карена Карапетяна в ходе сегодняшнего заседания правительства касалось сокращения налоговых рисков и других проблем сферы.
«Комитет государственных доходов недавно организовал встречи с 500 налогоплательщиками в 18 сферах, были проведены исследования. Решение выявленных проблем находится в компетенции и ряда других исполнительных органов», – сказал премьер.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил главе КГД в 7-дневный срок вывяленные проблемы и предложения по их возможному решению  по сферам представить руководителям республиканских исполнительных органов.
Руководителю аппарата правительства поручено в 10-дневный срок разработать и представить проект решения о создании межведомственной рабочей группы. Соответствующая группа в сжатые сроки в аппарат правительства представит предложения касательно смягчения администрирования для законопослушных налогоплательщиков, уточнения применения льгот, сокращения налоговых рисков, устранения способствующих этому механизмов, а также решения выявленных системных проблем.
«Задача номер один всех решений, которые представит данная рабочая группа, – облегчение жизни законопослушных налогоплательщиков», – сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил предпринять меры по разгрузке Апелляционного суда. Среди других поручений, премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил предпринять меры по разгрузке Апелляционного суда.
«9-го ноября 2017 года мы уже говорили о небходимости предпринять меры по разгрузке Апелляционного суда. Министерство юстиции уже разработало законопроекты, направленные на урегулирование этих вопросов.  В то же время, в результате проведенного исследования выяснилось, что в наличии емеется около 1000 незавершеннынх дел, поданных на апелляцию, представленных административными органами. Причем, необходимость подачи жалоб в таких случаях совершенно неясна, поскольку существует единая судебная практика, а в ходе расследования в суде были выявлены проблемы с полноценностью доказательной базы»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
По его словам, в результате эта ситуация отрицательно сказывается на работе Апелляционного суда, даже при том, что недавно число его судей было увеличено на 3.
Исходя из сказанного, премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил начальнику полиции Армении и мэру Еревана в месячный срок дополнительно изучить представленные в административный апелляционный суд те жалобы, по которым а в ходе расследования в суде были выявлены проблемы с полноценностью доказательной базы и предпринять меры по лотзыву подобных дел.
«Кроме того, необходимо чаще представлять предложения – при необходимости уточнения часто опротестовываемых административных правонарушениях. По результатм – представить информацию в аппарат правительства»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян считает необходимым учредить  перечень требований, предъявляемых строящимся и ремонтируемым зданиям медицинских учреждений, в том числе, по части архитектурных решений и функциональных структур.  «Считаю, это касается не только сферы здравоохранения. Пока начнем с этой сферы, потом, шаг за шагом, будем двигаться дальше», – отметил премьер.
По его словам, при разработке инвестиционных программ по строительству новых здравоохранительных учреждений и модернизации действующих медцентров необходимо установить четкие требования к ним, архитектурные решения и пр..
«Градостроительные нормативы медицинских учреждений были приняты в 1989 и с тех пор нр обновлялись, сейчас они не соответствуют современным международным стандартам, а также ограничивают возможности медицинских учреждений по оказанию ряда услуг»,- сказал он.
С учетом указанного, премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил министру здравоохранения Армении и председателю Госкомитета по градостроению в 2-месячный срок пересмотреть градостроительные нормативы медицинских учреждений и представить соответствующие предложения.
Благодаря государственной субсидии, земледельцы смогут покупать удобрения за 7 драмов. В ходе сегодняшнего заседания правительства Армении был утвержден проект решения о предоставлении субсидий и грантов в рамках программы приобретения земледельцами удобрений по доступным ценам. Замминистра сельского хозяйства Арении Роберт Макарян отметил, что, в рамках субсидий, 285 млн драмов будет предоставлено ООО «Торговый дом «Донской Агрохимцентр» - для организации поставок в Армению фосфорных и калийных удобрений.
С целью содействия земледельцам при проведении сельхозработ, повышения доходов занимающихся сельским хозяйством фермеров и повышения привлекательности сельского хозяйства предлагается в Армении земледельцам по доступным ценам предоставлять порядка 3000 т фосфорно-калийных удобрений.
В результате субсидирования фермеры мешок удобрений смогут приобрести за 7000 драмов.  программа работает с 2012 года.
Правительство Армении на заседании 22 февраля одобрило программу «Государственная поддержка сельскохозяйственным земледельцам по приобретению дизельного топлива по доступным ценам». Проект решения представил заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян.
Он проинформировал, что программой предлагается выделить ведомству 360 млн. драмов в 2018 году в качестве суммы субсидирования, которая должна быть выплачена поставщикам дизтоплива, Размер субсидии за 1 л дизтоплива при общем объеме продаж в 6 млн. литров составит до 60 драмов.  «Дизельное топливо земледельцам будет продаваться под контролем областных администраций в ограниченном объеме, при земельном участке в 3 гектара будет предоставлено 200 литров дизтоплива на 1 гектар земли», - отметил замминистра.
Программа будет действовать до 1 июля 2018 года.
Напомним, что с 1 января 2018 года вступил в силу Налоговый кодекс Армении, предусматривающий повышение акцизов. Подорожали бензин, сжатый газ и дизтопливо.
Правительство Армении одобрило Программу развития производства пшеницы весеннего посева, зеленого и желтого гороха, ячменя весеннего посева, кукурузы, люцерны и эспарцеты на 2018 год. Соответствующее решение одобрено на заседании кабинета министров 22 февраля. Проект решения представил заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян.
Он проинформировал, что для реализации этой программы ведомству с целевых счетов государственной некоммерческой организации «Агентство семян» будет выделено 746,6 млн. драмов, из коих 721,6 млн. драмов направят на приобретение 2141,5 тонн семян перечисленных культур, а остальные 25 млн. драмов будут выплачены за организацию погрузочно-разгрузочных работ.
Согласно  решению, организация местного производства семян с учетом сельскохозяйственных зон крайне необходима, поскольку уровень самообеспеченности зерновыми и бобовыми культурами в стране низок. В первую очередь, согласно документу, необходимо повысить самообеспеченность кормовыми.
Правительство Армении утвердило порядок публикации результатов планового экологического мониторинга. Соответствующее решение принято на заседании кабинета министров 22 февраля. Проект решения представил министр экологии Арцвик Минасян.
По его словам, цель определения сроков публикации итогов мониторинга заключается в минимизации и профилактике экологического ущерба, наносимого недропользованием. «Отсутствие этих данных отрицательно сказывается на правильной оценке совокупного воздействия недропользования, а также принятии соответствующих решений законодательными и исполнительными органами», - отметил министр.
Согласно решению, при добыче металлов недропользователь представляет в уполномоченный орган ежеквартальный отчет до 20 числа месяца, следующего за каждым кварталом. Годовой отчет должен быть представлен не позже 20 февраля. Помимо этого, недропользователи должны разместить на собственных официальных вебсайтах результаты проведенных мониторингов, причем, если недропользователь использует автоматические устройства, данные должны быть размещены незамедлительно. После получения данных о результатах мониторинга уполномоченным органом в течение 10 дней они должны быть опубликованы на сайте Правительства. «Вместе с тем недропользователи должны будут каждые 5 лет пересматривать и согласовывать с уполномоченным органом программу работ по минимизации и профилактике экологического ущерба», - добавил Минасян.
Законодательные инициативы
Операторов мобильной связи в Армении обяжут передавать в экстренные службы координаты и личные данные абонентов, позвонивших на экстренные номера МЧС 112 (911) и Полиции (102). Соответствующий проект поправок в законе Армении «Об электронной коммуникации» одобрен на заседании Правительства 22 февраля.  Проект представил министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян.
По его словам, в практике экстренных служб часто бывают случаи, когда обратившиеся за помощью граждане по объективным и субъективным причинам не могут дать четкую или приблизительную информацию о своем местонахождении в то время, когда они нуждаются в незамедлительной помощи. «В случаях, когда помощь запаздывает, приходится привлекать новые силы. Ситуация кардинально меняется, когда службы экстренного реагирования и операторы имеют возможность определять координаты позвонивших граждан», - отметил министр, сославшись на удачный опыт стран ЕС и США. По его словам, внедрение системы определения места нахождения  абонентов позволит значительно сократить время оказания помощи, адресно реагировать на сигналы и сократить дополнительно привлекаемые ресурсы.
Правительство Армении с оговорками одобрило проект поправок в Уголовно-процессуальном кодексе Армении, согласно которому следователи, принимая решение о приостановлении уголовного делопроизводства, должны предоставить копии решения обвиняемым, защите и другим  сторонам в случаях, предусмотренных 4 и 5 пунктами части 1 статьи 31 УПК. Соответствующее решение принято на заседании Правительства 22 февраля. Проект решения представил министр юстиции Давид Арутюнян.
По его словам, цель этой меры заключается в предоставлении сторонам возможности обжалования соответствующего решения. «Идея позитивная и в целом мы его поддерживаем, однако для ее эффективной реализации представлен ряд предложений, без которых данный акт не будет служить своей цели», - сказал Арутюнян.
В частности, законопроект предусматривает, что следователь должен отправить копию решения о приостановлении делопроизводства, если обвиняемый тяжело болен или находится за пределами Армении, или в случае, если есть непреодолимое обстоятельно, препятствующее продолжению уголовного делопроизводства. Остается неясным, почему законопроект не затрагивает 3-ий пункт части 1-ой той же статьи, согласно которому обвиняемый пользуется иммунитетом от уголовного преследования. Одновременно Правительство предлагает уточнить в законопроекте сроки отправки следователем копии решения, поскольку в документе  используется термин «немедленно».
Правительство Армении на заседании 22 февраля одобрило стратегию развития в стране экологического образования и воспитания. Проект решения представил министр экологии  Арцвик Минасян.
По его словам, цель данной стратегии заключается в повышении экологической культуры в стране путем предоставления экологических знаний как в дошкольных учебных заведениях, так и в школах и вузах. При этом предлагается привлечь общественность в процесс неформального и дополнительного экологического образования.
«В разработку стратегии были вовлечены также министерства образования и науки, территориально управления и развития, другие ведомства, поскольку вопрос очень объемный и затрагивает все области госуправления», - отметил министр. Он добавил, что предусматривается также формирование межведомственной комиссии. Согласно обоснованию проекта решения, необходимость и неотложность принятия данной стратегии обусловлена неблагоприятной экологической ситуацией в стране. В документе отмечено, что наблюдается существенное расхождение между экономическим ростом и качеством окружающей среды, одной из причин чего является крайне низкий уровень общественной экологической осведомленности и поведения. Стратегическое значение экологического образования и воспитания должно быть обозначено в рамках образовательных реформ, что необходимо для обеспечения безопасности окружающей среды и экономики как важнейших компонентов национальной безопасности. «Экологическое образование является непрерывным, многогранным и обязательным процессом индивидуального обучения, воспитания и развития. Его цель состоит в приобретении теоретических и практических знаний и навыков по бережному отношению к окружающей среде, а также в формировании системы экологических ценностей, поведения и культуры», - отмечено в обосновании.
При Министерстве экологии Армении будет создан Государственный лесной комитет. Соответствующее решение одобрено на заседании Правительства 22 февраля. Проект представил министр экологии Арцвик Минасян.
По его словам, полномочия ранее действующего при Министерстве сельского хозяйства Армении ГНКО «Армлес» перейдут комитету. Министр отметил, что комитет будет преследовать цель обеспечить устойчивое управление, сохранение, защиту, восстановление и эффективное использование государственных лесов, реализацию мер, направленных на повышение их производительности, защиты биоразнообразия.
22-го февраля   состоялось заседание правительства Армении, которое вел премьер-министр Армении Карен Карапетян. Во время заседания он спросил у заместителя министра ИД Армении Роберта Арутюняна – велись ли с диппредставительствами Армении обсуждения по поводу экономической составляющей их миссии, и, если да, то когда можно будет ознакомиться с их результатами.
«Мы говорили об этом в декабре 2016 года, однако в феврале 2018 года показатели пока не сформулированы достаточно четко. Всем ведомствам, которые заинтересованы в работе с дипкорпусом, надо четко сформулировать показатели, по которым дипломаты должны будут представлять отчеты. Это надо сделать срочно, мы слишком долго дискутируем по этому вопросу»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
По словам  заместителя министра ИД Армении Роберта Арутюняна, рещением правительства от 3-го августа 2017-го глода, были утверждены показатели, поставленные перед посольствами, а для 2108 года эти показатели утверждены приказом министра ИД Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил представить утвержденный на 2018 год план по МИД, усомнившись в том, что он был утвержден верно. «Посмотрим, что вы там утвердили, может, утвердили неправильно. Как вы утверждали этот план?»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.